Povodom Dana Kanade, na sceni Crnogorskog narodnog pozorišta (CNP) večeras će, poslije četiri godine pauze, ponovo biti izvedena “Penelopijada”.
“U predstavi će nakon četiri godine ponovo nastupiti originalna glumačka postavka predvođena Dubravkom Drakić. Želim posebno da se zahvalim Opštini Tivat i kanadskoj kompaniji ‘Bell Helicopters’ koji su nam pomogli da dovedemo ovu odličnu predstavu i u CNP,” kazala je kanadska ambasadorka u Crnoj Gori Kati Čaba u razgovoru za “Vijesti”.
“Bell helicopters” je kanadska kompanija od koje je Ministarstvo odbrane ove godine kupilo 30 miliona eura vrijedana tri helikoptera.
CNP će osim “Penelopijade”, prve kanadsko-crnogorske pozorišne kopordukcije, biti domaćin i izlože “Grade, sanjaj snove” kanadske grafičarke Heder Hjuston.
Sama ambasadorka susrešće se danas sa učesnicima podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” i tom prilikom održati predavanje o multikulturalnoj Kanadi i njenim vrijednostima.
“Imaću prilike da se uvjerim u poznavanje engleskog i francuskog jezika pogoričkih gimnazijalaca, jer kao što znate ova oba jezike su službeni jezici u Kanadi,” našalila se ona.
Na pitanje “Vijesti” koliko je crnogorska, odnosno balkanska dijaspora, integrisana u kanadsko društvo, ambasadorka je izrazila zadovoljstvo.
“Dijaspora iz ovog regiona je odlično integrisana u kanadsko društvo, i ona značajno doprinosi pozitivnim bilateralnim odnosima između Kanade i zemalja regiona, uključujući i Crnu Goru. Ljudi iz ovog regiona brzo postaju pravi Kanađani ali i njeguju i čuvaju svoj identitet”, kazala je Čaba.
Ambasadorka napominje da je Kanada mlada država koja je prošle godine proslavila svoju 150. godišnjicu.
“Svako u Kanadi je došao odnekud, i mi našu raznolikost vidimo kao izvor snage. Svake godine mi primimo oko 300.000 novih Kanađana, što je značajan broj za zemlju od 36 miliona stanovnika”, istakla je ona.
Kada je u pitanju trgovinska saradnja dviju država, ambasadorka se pohvalila da je u 2017. ukupna razmjena duplirana, a da ti rezultati mogu biti samo bolji.
Kanadski izvoz u Crnu Goru uglavnom uključuje ribu i morske plodove, povrće, saobraćajna sredstva i hranu. Sa druge strane, Crna Gora u Kanadu izvozi električnu opremu, alkoholna pića (uključujući vino), povrće i namještaj.
Čaba ističe da ne treba zaboraviti da je projekat Porto Montenegro rezultat ulaganja kanadskog investitora, koji je potom ovaj objekat prodao drugim zainteresovanim kupcima na dalji razvoj.
“Kanadski investitori pokazuju zainteresovanost za ulaganje u turističke potencijale Crne Gore, koji su zahvaljuju i projektima kao što je Porto Montenegro dobili na globalnoj prepoznatljivosti”, istakla je ona.
Moraju da se čuju kritički glasovi
Kanada pažljivo prati kako Crna Gora štiti slobodu izražavanja, bezbjednost novinara i aktivista u civilnom sektoru, istakla je ambasadorka.
“Polazeći od sopstvenog, kanadskog iskustva, mislimo da je za svako društvo izuzetno važno da obezbijedi uslove da se čuju kritički glasovi, zato što slobodna debata o svim pitanjima koja su od značaja za jednu zemlju može samo da doprinese razvoju demokratskog društva u cjelini”, kazala je Čaba.
Naglasila je da prate izvještaje Evropske komisije o napretku Crne Gore, kao i izvještaje koje objavljuju relevantne međunarodne organizacije.
Dadala je da Kanada snažno podržava prijem regiona u NATO i EU, uprkos tome što nisu članica evropske porodice.
Bonus video: