U Budvi otvorena Međunarodna konferencija regulatora elektronskih komunikacija

Saopšteno je da je ova međunarodna konferencija jedinstveni događaj u našoj regiji i od velike je važnosti za napredak u oblasti elektronskih komunikacija, a od velikog je značaja i za napredak društva u cjelini
158 pregleda 0 komentar(a)
Budva grad, Foto: Vuk Lajović
Budva grad, Foto: Vuk Lajović
Ažurirano: 01.10.2018. 14:45h

Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore (EKIP) i Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) su organizatori 16. Međunarodne konferencije regulatora elektronskih komunikacija, saopšteno je iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.

Konferencija se održava u Budvi i jedna je od najznačajnijih programskih cjelina INFOFEST-a 2018. godine.

"Međunarodna regulatorna konferencija svečano je otvorena 1. oktobra govorom dr Šalete Đurovića predsjednika Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore. Dr Šaleta Đurović pozdravio je prisutne izrazivši zadovoljstvo povodom održavanja konferencije koja je umnogome postala tradicija i simbol svakog Infofesta, a koji je Vlada Crne Gore proglasila manifestacijom od posebnog državnog interesa", navodi se u saopštenju.

Predsjednik Savjeta naveo je da se konferencija oraganizuje u oviru ITU regionalne inicijative za Evropu o širokopojasnoj infrastrukturi, emitovanju i upravljanju spektrom, a čiji je cilj omogućavanje brzog povezivanja korisnika i korišćenje širokopojasnog pristupa internetu i to razvojem i dijeljenjem infrastrukture, uz istovremeno obezbjeđivanje pouzdanog i kvalitetnog korisničkog iskustva.

"Ovaj događaj predstavlja jedinstvenu mogućnost za vođenje dijaloga na visokom nivou među zainteresovanim stranama o strategijama i politikama usmjerenim ka daljem razvoju širokopojasnog pristupa u regionu, kao i za vođenje diskusija o izazovima i mogućnostima koje nude mreže velikih brzina, uz regulatorne aktivnosti koje su fleksibilne i usmjerene ka saradnji", kazali su iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.

Ovaj događaj će takođe ponuditi mogućnost za sprovođenje specifičnih aktivnosti u smislu podrške državama kod aktuelnih regulatornih pitanja kao sto je prelazak sa IPv4 na IPv6 protokol, razmjena iskustava u rješavanju izazova vezanih za ograničenja jačine elektro-magnetnog polja za efikasno uvođenje 5G-a.

„Uvjeren sam da će naš rad tokom konferencije biti inspirativan i koristan, da će i ovaj skup ponuditi odgovore na neka od pitanja sa kojima se susrećemo u svakodnevnom radu i pomoći da na drugačiji način sagledamo i unaprijedimo poslovne procese koji su u toku, kao i one koji su tek pred nama “ naglasio je predsjednik Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore.

U ime Ministarstva ekonomije prisutnima se obratio Milan Srzentić državni sekretar ministarstva, koji je u svom pozdravnom govoru istakao:

“Zakonski i regulatorni okvir u oblasti elektronskih komunikacija u Crnoj Gori je usklađen sa pravnim tekovinama Evropske unije, a naši napori usmjereni su ka stvaranju stabilnog i transparentnog investicionog ambijenta koji će doprinijeti pojednostavljenju procedura i smanjenju troškova izgradnje mreža nove generacije. Vlada Crne Gore radi i na implementaciji ostalih strateških ciljeva koji su u skladu sa evropskom Digitalnom agendom, a koji se tiču razvoja digitalnih vještina i ljudskog kapitala, povećanja sajber bezbjednosti, razvoja usluga e-uprave, e-zdravstva i e-poslovanja. Organizacija Međunarodne regulatorne konferencije ove godine dobija i dodatno na značaju s obzirom na aktivnosti u okviru Berlinskog procesa koje su rezultirale donošenjem Digitalne agende za Zapadni Balkan. Ovaj skup vidimo kao izuzetnu priliku za dalje unaprjeđenje saradnje u pravcu integracije regiona u panevropsko digitalno tržište i razvoj regionalnog ekonomskog prostora. To zahtijeva harmonizaciju regulatornih okruženja i politika, unaprjeđenje uslova za razvoj širokopojasne infrastrukture, interoperabilnost javnih elektronskih usluga i obezbjeđen pristup digitalnim robama i uslugama.“

Ispred Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU) na otvaranju se obratio gospodin Jaroslav Ponder, direktor kancelarije ITU za region Evrope, kao i direktori i predstavnici savjeta regulatornih agencija za elektronske komunikacije iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije, Crne Gore, Kosova i Letonije.

U uvodnoj sesiji ključni govornik i posebno obraćanje na temu “Globalni i regionalni trendovi u razvoju ICT politika i regulatornih okvira za digitalnu budućnost” imao dr Kemal Huseinović, rukovodilac sektora za infrastrukturu, stvaranje podsticajnog okruženja i e-aplikacije u Međunarodnoj uniji za telekomunikacije.

Naredna dva dana koliko konferencija traje, održaće se šest sesija na temu regulatorne djelatnosti iz oblasti elektronskih komunikacija. Izlaganja eksperata iz različitih oblasti vezanih za dalji razvoj regulatornog okvira i noviteta na tržištu elektronskih komunikacija, okupila su oko 140 učesnika iz regulatornih agencija iz 11 država, operatora elektronskih komunikacija, ministarstava i međunarodnih organizacija i institucija.

Saopšteno je da je ova međunarodna konferencija jedinstveni događaj u našoj regiji i od velike je važnosti za napredak u oblasti elektronskih komunikacija, a od velikog je značaja i za napredak društva u cjelini.

Bonus video: