Najstariji brod kompanije "Dabinović" prodat za 3,8 miliona dolara

U floti kompanije "Dabinović" zaplovio je aprila 1998 godine kada je dobio ime malog bokeljskog mjesta kraj Kotora, odakle porijeklo vodi porodica pokojnog Boža A. Dabinovića, što je 1956 u Monaku osnovao pomorsku kompaniju "Dabinović"
201 pregleda 0 komentar(a)
Brod Dobrota, Foto: Drago Krivokapić
Brod Dobrota, Foto: Drago Krivokapić
Ažurirano: 19.04.2015. 14:33h

Čuvena bokeljska brodarska kompanija "Dabinović" koja ima sjedište u Monaku, prodala je jedan od svojih brodova.

Bulkcarrier "Dobrota", najstariji brod u floti "Dabinovića", izgrađen 1996 godine u Kini, prodat je za 3,8 miliona dolara jednoj kompaniji iz Turske.

"Dobrota" je brod za prevoz rasutog tereta od 29.292 DWT, dugačak je 187 i širok 25 metara.

Pod imenom "Unitrader" izgrađen je 1996 u brodogradilištu Tianjin u Kini.

U floti kompanije "Dabinović" zaplovio je aprila 1998 godine kada je dobio ime malog bokeljskog mjesta kraj Kotora, odakle porijeklo vodi porodica pokojnog Boža A. Dabinovića, što je 1956 u Monaku osnovao pomorsku kompaniju "Dabinović".

Novi turski vlasnik ovog broda je kompanija "Brota Shipping" iz Istanbula koja je brodu odmah promijenila i ime u "Brota", a zastavu Svetog Vinsenta i Grenadina pod kojom je brod plovio dok je bio u floti "Dabinovića", zamijenila je barjakom Kukovih Ostrva, male ostrvske državice u južnom Paficiku.

Brod se trenutno nalazi na sidrištu ispred turskog grada Tuzle, u člijem će brodogradilištu biti obavljen njegov remont.

Nakon prodaje "Dobrote", u floti "Dabinovića" ostaju četiri tzv. handy size bulk carriera koji svi nose imena po mjestima iz zavičaja osnivača te kompanije – brodovi "Kumbor" izgrađen 1997, "Boka" iz 2000, "Ljuta" iz 2001 i potpuno novi brod "Kotor" koji je "Dabinoviću" krajem prošle godine, predat iz južnokorejskog brodogradilišta "Korea Yanase Tongyeong Shipbuilding" iz Busana.

Iako plove pod stranom zastavom, a kompanija koja im je vlasnik registrovana je u Monaku, "Dabinovićevi" brodovi praktično su uvijek bili domaći – bokeljski jer na njima radi posada koju preko 90 odsto čine pomorci iz Boke, a njihovi se brodovi i remontuju najčešće u Jadranskom brodogradilištu Bijela.

Bonus video: