Više od polovine predstavki upućenih crnogorskim sudovima odnosi se na povredu prava na pravično suđenje, pa je neophodno stručno usavršavanje nosilaca pravosudnih funkcija, ocijenili su iz Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).
Iz te organizacije je saopšteno da su domaći i međunarodni stručnjaci, na seminaru Pravo na efikasnu odbranu u krivičnim postupcima, koju je organizovao CEDEM sa AIRE Centrom iz Londona i Centrom za edukaciju nosilaca pravosudne funkcije Crne Gore, razgovarali o efektima sprovođenja standarda pravičnog suđenja u praksi.
"S obzirom na činjenicu da se preko 60 odsto od ukupnog broja predstavki upućenih sudovima odnosi na povredu prava na pravično suđenje, postoji potreba za kontinuiranim podizanjem svijesti i proširivanjem znanja nosilaca pravosudnih funkcija u cilju smanjivanja broja tih predstavki", navodi se u saopštenju CEDEM-a.
Seminar je, kako su objasnili, organizovan da bi učesnici razmotrili moguće promjene koje bi dovele do usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa standardima Evropskog suda za ljudska prava.
"Primjena Zakona o krivičnom postupku je pokrenula brojna praktična pitanja i nametnula određene pravne dileme, koje se tiču prava na zastupanje, jednakosti oružja, primjene savremenih istražnih tehnika, a koje u praksi mogu imati, po obimu i težini, ozbiljne i često neotklonjive pravne posljedice", objasnili su iz CEDEM-a.
Na skupu je ukazano na značaj stručnog usavršavanja nosilaca pravosudne funkcije, ali i na profesionalne izazove zbog složenosti primjene prava i standarda profesionalne etike.
"Naglašen je i značaj reforme krivičnog zakonodavstva i usklađivanje prakse domaćih sudova sa Evropskim sudom za ljudska prava i ispunjavanje kriterijuma za članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji (EU)", navodi se u saopštenju.
Zaključeno je da u reformu krivičnog zakonodavstva, pored sudova i tužilaštava, treba da budu uključeni i predstavnici civilnog sektora, advokature i međunarodnih organizacija.
Bonus video: