Na Cetinju je u organizaciji Sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Vlade i Prijestonice Cetinje, upriličena proslava 24. oktobra, Dana Ujedinjenih nacija.
Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović izrazio je zadovoljstvo što je Cetinje, već tradicionalno, i ove godine domaćin proslave Dana Ujedinjenih nacija.
"Vjerujem da danas, kada proslavljamo 69. godišnjicu osnivanja Ujedinjenih nacija, možemo imati razloga za zadovoljstvo zbog svega što je rezultat udruženog rada svjetskih naroda. No, isto tako, smatram i da savremeni tokovi danas nude niz situacija koje se nameću kao svojevrsni globalni izazovi i koje, kao takve, zahtijevaju odlučan zajednički odgovor", rekao je Bogdanović.
On se osvrnuo i na krupne korake koje je u minulim mjesecima napravila Prijestonica Cetinje u pogledu saradnje sa Ujedinjenim nacijama, a ključni momenat na tom planu bio je prijem Cetinja u UN program "Sustainable Energy for All" i to na inicijativu generalnog sekretara te međunarodne organizacije Ban Ki Muna.
"Sistem UN prepoznao je rad naše gradske uprave na planu energetske efikasnosti i ulaganja u održivu budućnost, pa je Cetinje nedavno pristupilo značajnoj globalnoj inicijativi "Održiva energija za sve“. Činjenica koja posebno ohrabruje jeste da je Cetinje jedan od deset svjetskih gradova koji su dio navedene inicijative, ali i jedini koji ima manje od pola miliona stanovnika. To prestižno priznanje, naš je grad zavrijedio zahvaljujući programu "Beautiful Cetinje", koji realizujemo upravo sa Sistemom Ujedinjenih nacija, odnosno UNDP. Otud, biti u krugu gradova na poziv Ujedinjenih nacija, poput Meksiko Sitija, Pariza ili Melburna, ne samo da je čast, već i snažan podstrek da još intenzivnije ulažemo u održivu budućnost, što je sjajna prilika i da sami utičemo na globalne procese", rekao je Bogdanović.
Ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković istakao je kako su Ujedinjene nacije, u epohi po završetku Drugog svjetskog rada, obezbijedile mogućnost da se svijet razvija u miru, toleranciji i promociji ljudskih prava.
"Crna Gora, iako među najmlađim, jedna je od izuzetno aktivnih članica Ujedinjenih nacija koja bez izuzetka promoviše sve zajedničke vrijednosti na čijim temeljima djeluje Sistem UN. Istovremeno, riječ je i o vrijednostima Crne Gore kao države koja je svoju nezavisnost obnovila na demokratskom referendumu", saopštio je on.
Vršilac dužnosti stalnog koordinatora Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Bendžamin Perks, je rekao da je Dan UN prilika je da se podsjetimo dostignuća čovječanstva i izazove koji i dalje postoje u radu na unaprijeđenju mira, ljudskih prava i ljudskog dostojanstva.
"Upravo su te vrijednosti nezamjenjive, ne samo za djevojčicu u Avganistanu koja se nada da će završiti školu a da je ne ometu siromaštvo i ekstremizam, ne samo za porodicu u Liberiji gurnutu u katastrofalno siromaštvo pošto je hranilac porodice obolio od ebole i ne samo za žrtvu nasilja u porodici ovdje, u Čikagu ili u Londonu. Te su vrijednosti nezamjenjive za zaštitu ljudskih prava, bezbjednost i razvoj svakog bića ovdje u Crnoj Gori, u Evropi i u čitavom svijetu", istakao je on.
Dodao je da će naredne godine svjetski lideri analizirati napredak u ostvarivanju Milenijumskih razvojnih ciljeva i uspostavljanje novih globalnih prioriteta za period nakon 2015. godine.
A građani Crne Gore, kako je kazao, dali su izuzetan doprinos vezan za utvrđivanje stavova vezanih za budućnost.
"Korišćenjem moći nove tehnologije, uloženi su zadivljujući napori kako bi građani širom svijeta izrazili svoje mišljenje o tome šta treba da budu novi prioriteti, a učešće nije nigdje bilo veće nego u Crnoj Gori. Više od osam hiljada građana odgovorilo je na anketu, učestvujući time u procesu konsultacija koje su sprovedene u čitavoj zemlji o tome kakvu budućnost žele, pri čemu su kao ključne prioritete naveli zapošljavanje, obrazovanje i zdravlje", rekao je Perks.
Bonus video: