Amfilohije: Neki bi da obnove Otomansku imperiju

“To što Islamsku državu najviše podržavaju i idu i ginu za nju sa Kosova, BiH... su znamenja o kojim treba dobro porazmisliti”
74 pregleda 131 komentar(a)
Amfilohije juče u Reževićima, Foto: Vuk Lajović
Amfilohije juče u Reževićima, Foto: Vuk Lajović
Ažurirano: 09.10.2014. 06:03h

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije ocijenio je da je trenutno na Balkanu na sceni neotomanizam, što se jasno može vidjeti u odnosima među Muslimanima u Crnoj Gori, preko BIH, Kosova, Sandžaka, Makednoje, dijela Bugarske.

Amfilohije međusobne optužbe sandžačkog muftije Muamera Zukorlića i reisa islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića oko otvaranja vjerskih škola u Rožajama, vidi kao odnose u muslimanskom svijetu uopšte.

“Na prvi pogled se stiče utisak da je nezavisno jedno od drugog, međutim, treba posmatrati u kontekstu o kojem je govorio islamolog Darko Tanasković o neootomanizmu, koji se pojavljuje na Balkanu. To se vidi i u savremenoj politici, naročito Turske. Imate predsjednika Turske Erdogana koji kada dođe na Kosovo u Prizren, javno izjavi da je Kosovo Turska, a sa druge strane, isto tako navijanje za njega naših muslimana. Znate, Otomanska imperija nije bila mala država, već i te kako moćna, gospodarila je sudbinama Evrope i Azije“, kazao je za „Vijesti“ Amfilohije, nakon što je u manastiru Reževići otvorio međunarodnu konferenciju u čast 200 godina od izgradnje Hrama Sv. trojice”.

Prema njegovim riječima, zato se ima utisak da iza toga što se sada dešava u stvari događa neka vrsta renesanse.

“Nadamo se da do te i takve obnove, neće i ne može doći. Imate pojave fanatičnih krugova u islamu, terorističkih, takozvana 'Muslimanska braća', Islamsku državu. To što je najviše podržavaju i idu i ginu za nju sa Kosova, BiH... su znamenja o kojim treba dobro porazmisliti, ako želimo budućnost, da bude mudrija i pametnija i čovjeka dostojnija od naše prošlosti“, ocijenio je on.

Prema njegovom mišljenju, na različite načine tome pristupa Zukorlić u Sandažku, koji ima svoju koncepciju, a Fejzić svoju.

Fejzić na automobilu slavi sultana

Amfilohije se, govoreći o reisu islamske zajednice u Crnoj Gori Rifatu Fejziću, dotakao i njegovog službenog automobila.

„Zanimljivo je da na automobilu kojim se vozi Fejzić, koliko sam čuo, nisam vidio, piše slovo Fatih. Znate, Mehmet Fatih je osvajač, koji je osvojio Carigrad i ušao u Evropu. Isto tako medresa u Rožajama nosi naziv ovoga osvajača“, kazao je Amfilohije.

On je još saopštio da ima dobre i korektne odnose sa Fejzićem i da je izgladio nesporazume nakon svog govora na Bjelasici, koji je bio povod da ga Fejzić napadne u medijima.

Ne mijenjaju stav o Povorci ponosa: “To je parada smrti”

Amfilohije je kazao da crkva neće promijeniti stav kada je riječ o održavanju Parade ponosa.

„Poruka crkve ne može biti drugačija. Ono što možda nije do sada kazano - parade takve vrste, dublje gledano i posmatrano, su parade smrti. Iza toga se skriva upravo samoubilački poriv. Kako se pojavljuje i u vremenu u kojem se pojavljuje, parada ima i nečega još složenijeg. Načinom na koji se nastupa, skriva se žeđ za vlašću, za vladanjem. Ona nosi u sebi, iako se to na prvi pogled ne vidi, nasilje. Kao recimo, kakve su bile vojne parade u vrijeme komunizma, kazao je Amfilohije.

Prema njegovom mišljenju, nije slučajno ni to što se parade uklapaju u tokove modernog globalizma, stvaranja novog svjetskog poretka.

Mitroplit tvrdi da je smrt, a ne život suštinsko u tom pokretu, koji je izrastao na temeljima američke civilizacije.

„U pitanju je poredak koji se manje-više temlji na istim načelima, na kojima se temljio nacifašizam, komunizam... Jer u tom novom poretku, čovjek je mjerilo svih stvari i ono što je u čovjeku. Čim je čovjek mjerilo svih stvari, onda kako bi Njegoš rekao 'tu majmun gleda sebe u zrcalo'. To je ono što je najstrašnije, da se u ime ljudskih prava, kao što je to učinjeno na ozakonjenju abortusa, ukida čovjek. Konačno gledano, on se samouništava. Zato i kažem parada smrti, a crkva je svojim bićem, postojanjem, korijenima i ciljevima - parada života. Tu je sav problem, nije problem grijeh, on je kao i svaki grijeh, ali najopasnije je to što stoji iza svega“, kazao je Amfilohije.

Bonus video: