U novom izvještaju Freedom House-a o državama u tranziciji, od njih 29, trinaest ih je ocjenjeno demokratskim, šest još uvijek u prelaznom periodu, a deset kao autoritarni režimi. Dok su Kosovo, Albanija i Gruzija povećali svoj rejting, ostatak Balkana zadržao je svoje stare pozicije.
Freedom House ima skalu ocjena od 1 do 7, gdje jedinica predstavlja najrazvijeniju demokratiju, a sedmica autoritarni režim. Države u regionu dobile su sljedeće ocjene: Srbija - Crna Gora – 3,86 3,64; Makedonija – 4,00 ; Bosna i Hercegovina 4,43 te Kosovo – 5,14.
Freedom House u svom izvještaju ocjenjuje da su plodni razgovori oko statusa Srba na Kosovu, te miran prijenos vlasti nakon izbora u Albaniji, pridonijeli značajnijem poboljšanju stanja u te dvije zemlje.
Perspektiva Makedonije, međutim, manje je ružičasta. Ta je država pala u kategoriju tranzitnih režima, 10 godina nakon što je iz te grupe izašla. Prije svega zbog pogoršanja medijskih sloboda u zemlji.
Iako su zabilježeni pozitivni pomaci, kao na primjer ulazak Hrvatske u EU, ili uspješan dijalog Srbije i Kosova, ipak i dalje, nefunkcionalne vlade konstantno obaraju demokratski rejting regije.
Za sve države Zapadnog Balkana vrijedi ista ocjena u oblasti prava manjina, a posebno LGBT populacije. Iako se u posljednjih 10 godina primjećuje poboljšanje u civilnom društvu i dalje je izazov biti pripadnikom, ili samo simpatizerom najugroženiji manjine – lezbijki, gay ili ljudi s promjenjenim polom.
U oblasti slobode medija smanjen je rejting Estoniji, Litvi i Češkoj, a jedina zemlja gdje je zabilježeno poboljšanje u ukupnom skoru jeste Rumunija.
Bonus video: