Situacija na deponiji Vasove vode direktno je pitanje nadležnosti lokalne samouprave Berana, kazao je ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović, navodeći da je potrebna veća saradnja na svim nivoima kako bi se prevazišla aktuelna situacija.
Predstavnici ekološkog pokreta Ozon i Mjesne zajednice Beranselo, pozvali su sa performansa ispred crnogorske Skupštine poslanike i ostale državne predstavnike da poštuju zakone i omoguće im pravo na zdravu životnu sredinu.
Gvozdenović je nakon sjednice Vlade kazao da rješenje lokacije Vasovih voda nije donijela Vlada, već lokalna samouprava , što je kako je naveo, bilo još 1996. godine.
“Od tad do skoro, sve skupštine Opštine, bilo da su bile pozicija ili opozicija na vlasti izabrale su buile tu lokaciju kao jednu od najboljih rešenja”, naveo je on.
Vasove vode
Gvozdenović je dodao da je prošle godine bio formiran ekspertski tim koji se bavio tim pitanjima ”i procijenio da je to najbolje moguće rešenje”.
On je ponovio da je to direktno pitanje lokalne samouprave.
“Dajte da se u opštini Berane razmijene informacije, da se stane iza određenih rešenja i da se ne dođe nikad više u situaciju koja je bila u avgustu da se nagomila smeće ispred zgrada u centru Berana i u okolini”, naveo je Gvozdenović
Prema njegovim riječima, i kroz poslanička pitanja odgovarao je na tu temu, i sugerisao da poslanici koji ga pitaju učine sve napore da se prevaziđu problemi »koji su ipak neke druge prirode i dalje apelujem na to«.
“Dajte da se u opštini Berane razmijene informacije, da se stane iza određenih rešenja i da se ne dođe nikad više u situaciju koja je bila u avgustu da se nagomila smeće ispred zgrada u centru Berana i u okolini”, naveo je Gvozdenović.
On je naveo da je u avgustu, u toku epidemije sa ministrom zdravlja Miodragom Radunovićem, bio u Beranama “i organizovali smo dio posla smo koji su mogli i drugi”.
Na pitanje da li smatra da je aktuelno rješenje na Vasovim vodama održivo, Gvozdenović je rekao da svi treba da pomognu u rješavanju tih pitanja.
On je naveo da je Vlada obezbijedila novac za realizaciju projekta koji prvenstveno predviđa saniranje postojećeg stanja.
“Ključno je sanirati stanje postojećih deponja i otpad se mora odlagati na mnogo drugačiji i kvalitetniji način nego što se radi”, rekao je Gvozdenović, navodeći da treba da se uključi lokalna samouprava i da pomognu i mediji da se razvija svijest kod građana.
On je dodao da u nije bilo jasno kako su u avgustu Beranci izdržali sa tolikom količinom otpadnog materijala ispred svojih domova.
Prema riječima Gvozdenovića, država i EU fondovi obezbijedili su novac da se smetlišta pretvore u organizovane sisteme za odlaganje otpada.
“Intenzivno radimo na reformama i u okviru toga ćemo možda predložiti da preskočimo još jednu stepenicu – da se otpad računa kao otpadni materijal i sirovina za određenu proizvodnju i da s eintenziviraku aktivnosti vezane za reciklažu”, naveo je on.
Prema riječima Gvozdenovića, država i EU fondovi obezbijedili su novac da se smetlišta pretvore u organizovane sisteme za odlaganje otpada
“Treba izbjeći ovakve situacije one nisu dobre ni za čitavu Crnu Goru, ni za povlačenje svih fondova potrebnih za realizaciju projekata”, rekao je on i sugerisaougestija da svi projekti budu usklađeni sa evropskim standardima.
On je ocijeniio da pitanje otpada nije dobro tretirano do sad.
“Nije urađeno koliko se moglo i radimo novu strategiju odlaganja otpada u Crnoj Gori, s tim što ne zovemo optad već optadni materijal, koja može da posluži i za nova zapošljavanjai prihode”, zaključio je Gvozdenović.
Na pitanje kako će gradnja pomorskog kabla uticati na podmorje Crne Gore, Gvozdenović je podsjetio da je u prošloj godini usvojen Prostorni plan za projekat podvodnog kabla i za interkonekciju između Pljevalja i pristupne tačke koja se odnosi na tačku ulaska u more tog kabla.
U okviru tog projekta, dodao je, urađen je Elaborat strateške procjene uticaja na životnu sredinu, koji je sagledao dobre i loše strane i napravio sve kompenzacione mjere koje su potrebne za realizaciju takvog projekta.
Prema riječima Gvozdenovića, sve što se radi ima određene pozitivne i negativne implikacije i ključna je stvar da se ti projekti pripreme na kvalitetan način i predlože rješenja koja su sa svih aspekata najkvalitetnija, “sa aspekta održavanja prostora kao značajnog resursa kojim država raspolaže, ali i sa aspekta ekonomske valorizacije”.
“U tom projektu ispunjeni su svi kriterijumi, projekat se radi prema evropskim standardima, u tom projektu je partner neko ko dolazi iz Evropske unije (EU) i siguran sam da su tu predviđene sve mjere kompenzacije i zaštite potrebne za realizaciju jednog takvog krupnog pitanja koji treba da stvori uslove da se energetski sektor dodatno razvije u Crnoj Gori”, rekao je on.
Na današnjoj sjednici Vlade usvojen je i 33. kvartalni izvještaj o sprovođenju procesa integracija.
Glavni pregovarač sa EU, Aleksandar Andrija Pejović, saopštio je da izvještaj daje pregled aktivnosti u procesu stabilizacije i pridruživanja, sve što je rađeno na nivou raznih tijela koja su formirana kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
“Dat je i pregled pristupnih pregovora, sve što je urađeno u ovom periodu, kao i način na koji je Crna Gora koristila i pripremala se za buduće korišćenje IPA fondova. Izvještaj daje i pregled svih obuka koje su naši državni službenici prošli, 254 je prošlo kroz obuke kroz programe Unije”, kazao je Pejović.
On je naveo i da su 42 zakonska akta prošla i provjeru njihove usklađenosti sa pravnom tekovinom EU.
Galerija
Bonus video: