Ministar pravde Duško Marković poručio je da se Crna Gora nalazi pred ključnim odlukama za razvoj države i društva u cjelini, a da od kvalitetnog pravosuđa i rezultata rada pravosudnih institucija zavisi ostvarenje i unutrašnjih i spoljnih političkih ciljeva zemlje.
"U periodu koji je za nama, crnogorsko pravosuđe ostvarilo je rezultate koji su doprinijeli da se nađemo pred otvaranjem pregovora u poglavljima "Pravosuđe i temeljna prava" i "Pravda, sloboda i bezbjednost”, kao ključnim poglavljima za dalji napredak ne samo na planu evropskih integracija", kazao je Marković govoreći na proslavi Dana crnogorskih sudova na Cetinju u Vladinom domu. Ministar pravde je kazao, “da je pored pohvala , Brisel notirao i manjkavosti sistema.
"Između ostalog navodeći da: kriterijumi za selekciju sudija i tužilaca i dalje su nejasni; izvršenje presuda u građanskim i privrednim stvarima ostaje slabo; trajanje sudskih postupaka je i dalje predmet zabrinutosti. Posebnu zabrinutost uzrokuje i visoka stopa oslobađajućih presuda u prvom stepenu i u apelaciji, a konstatuje se i da nedostaci u dijelu nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa ostaju predmet ozbiljne zabrinutosti i otežavaju borbu protiv korupcije", kazao je ministar.
Marković je kazao da će Vlada nastaviti sa ispunjavanjem obaveza iz Akcionog plana za poglavlje 23, koji predstavlja mapu našeg daljeg puta u osvajanju evropskih standarda u oblasti pravosuđa, antikorupcije i antidiskriminacije.
"Radićemo na stvaranju ambijenta rasterećenog nelegalnog i nelegitimnog pritiska, što cijenimo kao jedan od nepisanih, a suštinskih uslova za kvalitetan rad pravosuđa. I ovdje hoću da ponovim ono što često govorim da je ambijent koji smo kreirali danas jedno od najozbiljnijih ograničenja na planu jačanja nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa. Najčešće se sudi bez optužnice, a presuđuje van sudnice, sudije se svrstavaju i profesionalno diskredituju, a da nijesu predmet ni zadužile. Stvara se unaprijed ambijent u kojem nijesu odlučujuće činjenice već očekivanja", kazao je Marković.
On je izrazio uvjerenje da će otvaranje pregovora u poglavljima 23 i 24 u decembru ove godine, biti snažan zamajac daljim reformama u oblasti pravosuđa, borbe protiv kriminala i korupcije i unaprjeđenja temeljnih ljudskih prava.
Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica ove godine se nije bavila, kako kaže “statističkim podacima i osvrtom na postignute rezultate u sudstvu, jer su kroz transprarenstnost rada sudske vlasti svima dostupni, već se osvrnula na crnogorsko sudstvo u zamahu evropskih integracija”.
"Nakon usvajanja Akcionih planova za poglavlja 23 i 24, u kojima su predstavnici sudstva aktivno uzeli učešća, spremni smo za sve predstojeće evropske izazove prepoznate u nedavno objavljenom Izvještaju o napretku Crne Gore za 2013. godinu", kazala je Medenica. Ona je kazala, da iako je u svom izvještaju Brisel prepoznao napredak u oblasti sudstva, crnogorske sudije i administracija i dalje će u potpunosti i prioritetno biti posvećeni unapređenju efikasnosti, ažurnosti i efektivnosti svog rada. "Svjesni smo da je to jedini ispravni put ka uspostavi pune vladavine prava i pravne sigurnosti, ali i da je to naš doprinos izgradnji Crne Gore kao moderne demokratije", kazala je Medenica.
Prva žena sudstva kaže da reformu sudske vlasti nije moguće nastaviti samo izmjenama Ustava i zakona, već da je potrebno obezbijediti osnovne pretpostavke koje se tiču njegove suštinske nezavisnosti i nepristrasnosti.
"To, u najkraćem, znači da se položaj sudske vlasti ni u kom slučaju, niti u jednom segmentu ne može podrediti bilo kom drugom obliku vlasti, što je jedan od primarnih dugoročnih ciljeva svake države koja pretenduje na puni demokratski kapacitet, koji u vršenju vlasti uvijek mora imati u vidu", kazala je Medenica. Predsjednica Vrhuvnog suda kazala je da su spremni za dalje unapređenje transparentnosti rada sudova, pravovremeno i puno objavljivanje pravosnažnih sudskih odluka na portalu, podizanje nivoa kulture suđenja, posvetiće se daljoj edukaciji sudija, racionalizaciji sudske mreže.
"Međutim, ono što države članice Evropske unije prepoznaju, a na šta sudska vlast nema uticaja, jeste nedovoljan budžet treće grane vlasti. Konstatuje se da je iznos finansijskih sredstava opredijeljenih za sudstvo mali, da najvećim dijelom obuhvata izdatke za plate sudija i adminstraciju, što nužno onemogućava ulaganja u infrastrukturu i opremu", kazala je Mednica. Ona je ocjenila da su izazovi sa kojima će se susresti sudovi u integracionom procesu Crne Gore veliki, ali ne i neostvarljivi.
"Čvrsto sam uvjerena, da ćemo zamjedničkim snagama i nesumnjivo velikim naporom, doprinijeti jačanju našeg integriteta, lične i profesionalne odgovornosti i u konačnom efikasnosti, nepristrasnosti i nezavisnosti sudstva, jer nas na to obavezuje ne samo tradicija, svijetla dvovjekovna istorija sudske vlasti, nego i sadašnja i buduća pokoljenja, obavezuje nas 29. oktobar i naša drevna prijestonica", kazala je Mednica I svoje obraćanje sudijama završila citirajući Njegoša- “Svako sunce predvodi mirove, a mir svaki svoju sferu ima".
Simonović: Organizovan sistem
Predsjednica Udruženja sudija Hasnija Simonović kazala je da se Crna Gora danas može pohvaliti dobro organizovanim pravosudnim sistemom, zasnovanom na profesionalizmu I odgovornosti njegovih nosilaca. Ona je između ostalog kazala, da je posao sudija u Crnoj Gori veoma težak, te da crnogorske sudije nijesu korumpirane, iako se tako često u psoljednje vrijeme za njih koristi ovaj epitet.
Simonović je istakla da je zadovoljna načinom na koji se bira predsjenik Vrhovnog suda.
"Cijeneći da mi koji se bavimo ovim poslom, najbolje znamo,, koliki je i kakav je doprinos svakog od nas, nadam se da će dosadšanja predsjendica Vrhovnog suda Vesna Medenica , nastaviti da bude na čelu crnogorskih sudija, jer je svojim ogromnim radom i zalaganjem, to i zalužila", kazala je Simonović.
Galerija
Bonus video: