Univerzitet Crne Gore (UCG) naći će se u velikim finansijskim problemima ako postane prevosnažna presuda Osnovnog suda u Podgorici, kojom treba da isplati još po dvije i po plate zaposlenima koji su podnijeli tužbe jer smatraju da su im nezakonito isplaćivane zarade.
UCG ukupno treba da plati 2,8 miliona i još 107.437 sudskih troškova.
Visokoškolska institucija taj novac na računu nema, pa uprava, kako su “Vijestima” kazali zaposleni, pokušava pritiscima da ubijedi zaposlene da odustanu od tužbi.
Menadžment je neposredno nakon objavljivanja presude 4. oktobra poslao dopis svim organizacionim jedinicama da preispitaju povećanje plata po osnovu povećanog obima posla za neakademsko osoblje.
Rektor Predrag Miranović je fakultete obavijestio da zaposleni ubuduće treba da ispunjavaju dnevne izvješaje o radu, što oni takođe doživljavaju kao svojevrstan pritisak.
“Rektor ucjenjuje radnike da se odreknu povećanja, a ja po cijenu otkaza neću pokloniti svoje dvije plate”, kazala je “Vijestima” sagovornica sa Univerziteta.
Predsjednik Sindikata UCG Vukašin Zogović potvrdio je da je i on čuo da se od zaposlenih traži da povuku tužbe za isplatu razlike zarade po osnovu Kolektivnog ugovora.
„Meni do sada niko od zaposlenih, kojima se nudi da nešto potpišu, nije dostavio na uvid taj “neki papir”, tako da ja nijesam u saznanju šta u njemu piše, šta im se nudi, ko se na taj način obraća potpisnicima punomoćja, ne znam šta potpisuju pa o eventualnim posljedicama po one koji to potpišu ne mogu da govorim. Svima onima koji su potpisali “neki papir”, ili koji planiraju da to urade Sindikat Univerziteta preporučuje da se obrate advokatu koga su ranije ovlastili da ih zastupa u radnom sporu pred Osnovnim sudom radi naknade materijalne štete za manje isplaćene zarade“, kazao je Zogović.
Univerzitet Crne Gore
Zogović je podsjetio da je advokat uspio da pred Osnovnim sudom dobije presudu, te da i njegovi troškovi iznose 187,75 eura za kolektivnu tužbu, odnosno po 375 eura za svakog ko je tužio pojedinačno.
„Predstavnike Sindikata advokat je informisao da odustajanjem od ranije datog punomoćja, odustajanjem od tužbe, povlačenjem punomoćja ili tužbe, ili na bilo koji drugi način odustajanja od spora, zaposleni dovode sebe u nezavidnu situaciju jer advokat ima pravo da naplati troškove do donošenja presude“, kazao je Zogović.
On je rekao da su na jučerašnjoj sjednici Univerzitetskog odbora Sindikata Univerziteta, predsjednici sindikata saopštili da nemaju saznanja da je bilo ko vršio pritisak na zaposlene. “Svako je, individualno, svojom voljom odlučio da nešto potpiše ili ne potpiše“.
„Sindikat je učinio sve kako bi se izbjegao sudski postupak, a time i dodatni sudsko-advokatski troškovi. Prije podnošenja tužbe, nakon brojnih neuspjelih kontakata sa poslodavcima-potpisnicima kolektivnog ugovora, pokrenuli smo postupak pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova, ali se i taj pokušaj završio neuspješno, isključivo voljom poslodavaca, iako je zvanični stav arbitara bio da zaposleni imaju pravo na razliku zarade koju potražuju po Kolektivnom ugvoru“, podsjetio je Zogović.
Prema presudi, UCG je dužan da isplati radnicima neisplaćene zarade za period od 1. januara 2009. do 31. decembra 2012. godine, jer se obavezao da zaposlenima isplati razlika po osnovu utvrđene povećanje zarade od tri odsto za 2009. i dodatnih tri odsto za 2010. godinu. Od januara ove godine UCG je počeo sa isplatom zarada u skladu sa Kolektivnim ugovorom.
Miranović: Ko je odustao, neće izgubiti pare
Rektor Predrag Miranović kazao je „Vijestima“ da na zaposlene nije vršen nikakav pritisak: “Smatramo da je individualno pravo svakog zaposlenog da odluči o tome da li će ili ne učestvovati u sudskom procesu, bez ikakvog pritiska rukovodstva“.
On je rekao da mu nije poznato da je neko od zaposlenih odustao od novca koji treba da im bude isplaćen, niti da iko to treba da uradi.
„Povlačenje zahtjeva je, pravno gledano, potpuno različito od odustajanja od njega, i ne znači odustajanje od prava na isplatu dugovanja, koje će biti ostvareno za svakog zaposlenog, bez obzira na to da li je tužio ili ne.
Dakle, potpisivanje povlačenja zahtjeva neće imati nikakve finansijske posljedice po zaposlene“, rekao je Miranović. On je rekao da u pismu upućenom fakultetima nije kritikovao isplaćivanje varijabilnog dijela zarada, već da je tražio da svaku odluku o povećanju zarade treba da prati odgovarajuće pisano obrazloženje.
„Pismo je upućeno zbog toga što se određeni broj zaposlenih žalio na to što im varijabilni dio nije odobren, ili barem ne u onoj mjeri u kojoj su očekivali. Razloge za to treba da obrazloži rukovodilac univerzitetske jedinice u svojoj odluci. Dopis nije povezan sa tužbom, već služi povećanju transparentnosti u isplati varijabilnog dijela zarade, što treba da bude od koristi svakom zaposlenom na Univerzitetu, pogotovo onima koji najviše rade i za to treba da budu nagrađeni“, poručio je Miranović.
Galerija
Bonus video: