Valorizacija Lipske pećine na Cetinju počeće naredne godine, a u taj posao biće uložen 1,1 milion eura.
Time će se baviti turističko preduzeće “Lipska pećina” koje ima iskustvo u vođenju Postojnske jame, najposjećenije u regionu. Tim povodom, na Cetinju su ugovor o korišćenju zaštićenog prirodnog dobra po modelu javno–privatnog partnerstva, potpisali gradonačelnik Prijestonice Aleksandar Bogdanović i izvršni direktor kompanije „Lipska pećina“ Matjaž Berčon.
Ugovor, između ostalog, predviđa valorizaciju Lipske pećine u turističke svrhe.
Kako je saopšteno, projektna dokumentacija već je u pripremi, a investicijom je obuhvaćeno uređenje platoa i prilaznih infrastrukturnih objekata ispred pećine, te staza i ograde, odnosno instaliranje rasvjete u samoj pećini.
“Iskorišćavanje značajnih potencijala kojima raspolaže Lipska pećina, učiniće da već u bliskoj budućnosti posjetiocima ponudimo obilazak još jednog, do juče neistraženog, prirodnog dobra”, kazao je Bogdanović.
Ugovor, dodao je on, predstavlja i temelj prvog takvog projekta u Crnoj Gori, jer će Lipska pećina biti prvo zaštićeno prirodno dobro koje će biti valorizovano kroz taj vid partnerstva.
Privatni partner, tokom priprema za otvaranje Lipske pećine, uložiće oko 800.000 eura.
Građevinski radovi u pećini i njenoj okolini počeće u prvom dijelu naredne godine.
Kompanija „Lipska pećina“, tokom početne faze, zapošljavaće pet građana, a potom će biti otvorena i dodatna radna mjesta.
“Oslonićemo se i na domaće stručnjake iz ove oblasti. Očekujemo da ćemo za rad u pećini angažovati i određen broj mladih Cetinjana, koje ćemo izabrati početkom 2014, kada će biti organizovana i obuka za rad”, kazao je Berčon.
On je naglasio da su sredstva za realizaciju projekta već obezbijeđena u cjelosti, pošto su fond „Moneta“ i „Otrantkomerc“, u čijem okviru je osnovana njihova kompanija, osigurali ugovoreni iznos investicije.
Lipska pećina će na taj način postati prvi speleološki lokalitet otvoren za organizovane turističke posjete.
Galerija
Bonus video: