Na valovima kao po bonaci

Probna vožnja jahte sa ugrađenim najnovijim američkim žiro-stabilizatorom
140 pregleda 3 komentar(a)
Ažurirano: 17.05.2013. 16:01h

Dok su je direktno u bok „tukli“ više od metra visoki valovi takozvanog mrtvog mora pred ulazom u Boku, šesnaestometarska motorna jahta „Sofiegene“, tipa „benetau swift trawler 52“, plovila je juče manje-više kao da je na moru bonaca.

„Magiju“ umirivanja broda na valovima i stomaka svih ljudi na jahti podložnih morskoj bolesti, izveo je najnoviji uređaj za stabilizaciju –„active gyro stabiliser M-8000“ koji proizvodi američka firma „Sea Keeper“, a prvi put ga je u jedan brod na Jadranu, ovih dana ugradilo tivatsko brodogradilište „Navar“.

Probna vožnja kojoj je eksluzivno prisustvovala i ekipa „Vijesti“, priređena je juče.

Dok je brzinom od 17,8 čvorova plovila na samom izlazu iz Boke, „Sofiegene“ se, zahvaljujući malom uređaju ugrađenom u potpalublju na krmi broda, perfektno mirno ponašala na valovima, potpuno neutrališući inače veoma neugodno valjanje broda po uzdužnoj osi – upravo ono što najviše smeta ljudima podložnim mučnini tokom plovidbe i morskoj bolesti.

Uslijedio je glavni test – potpuno zaustavljanje broda i petnaestominutno plutanje u moru jačine tri i valovima visine nešto veće od metra.

Zahvaljujući žiro-stabilizatoru, amplituda ljuljanja broda maksimalno je ublažena, što se osjetilo čim je stabilizator isključen, a „Sofiegene“ narednih 15 minuta prepuštena svoj silini kretanja mora.

Odmah je valjanje broda postalo mnogo izraženije, a u salonu i kuhinji jahte počele su se na sve strane kotrljati i prevrtati mnoge neučvršćene stvari.

I dok su lica putnika već polako postajala zelenkasta, glavni rukovodilac testa, inženjer Tjeri Lefevr iz francuske firme „Nemo“ koja je zastupnik „Sea Keepera“ za Evropu, zadovoljno je gledao u monitor svog lap-topa i tableta čije su aplikacije izračunavale sve efekte kretanja broda sa i bez uključenog žiro-stabilizatora.

„Nije loše – efekat stabilizacije i u ovim prilično nepovoljnim okolnostima odnosno čestim i kratkim valovima je 70 odsto. Da su talasi duži, amplituda ljuljanja broda bila bi umanjena i za više od 80 odsto“, prokomentarisao je francuski inženjer dok se Rus, vlasnik jahte, zadovoljno osmjehivao jer je shvatio da je za oko 100 hiljada uloženih eura, eliminisao svaku neugodnost putovanja morem na svom brodu.

Čim je Francuz uključio žiro-stabilizator, „magija“ je opet učinila svoje, a jahta se umirila i opet postala gotovo neosjetljiva na uticaj valova.

Uređaji za stabilizaciju američke firme „Sea Keeper“ u stručnim krugovima smatraju se najboljim ikada napravljenim za minimiziranje valjanja broda na uzburkanom moru, a tivatski „Navar“ ih premijerno dovodi u ovaj region Evrope.

Uređaj košta 90 hiljada dolara

Model M-8000 koji je „Navar“ premijerno ugradio na jahtu ruskog nautičara, košta 90 hiljada dolara, a dovoljan je za stabilizaciju broda težine do 35 tona. Sama ugradnja uređaja u tivatskom škveru košta 25 hiljada eura i traje petnaestak dana.

„Ovaj uređaj je trenutno vrh tehnologije kada su u pitanju žiro-stabilizatori. Troši vrlo malo struje, a daje maksimalnu efikasnost kako u plovidbi, tako i kada brod miruje na sidru ili na vezu u luci.

Amerikanci iz 'Sea Keppera' i njihovi predstavnici za Evropu iz Francuske, vidjeli su na licu mjesta naše mogućnosti i veoma su zainteresovani da nam povjere posao ugradnje i servisa ovih uređaja za čitav region Jadrana pa ćemo uskoro potpisati dugoročan ugovor o poslovnoj saradnji“, kazao je jedan od čelnika „Navara“, inženjer Božo Zgradić.

Galerija

Bonus video: