HRA upozorava ministra Boškovića: Predloženi zakon pospješio bi siromaštvo

„Za očekivati je i raspad brakova i pojačan kriminalitet, što sve ima negativne posljedice u svakom smislu po čitavo društvo“
69 pregleda 2 komentar(a)
Predrag Bošković, Foto: Arhiva "Vijesti"
Predrag Bošković, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 10.05.2013. 16:18h

Akcija za ljudska prava (HRA) uputila je ministru rada i socijalnog staranja Predragu Boškoviću pismo, u kojem su predložili amandmane na Predlog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, jer smatraju da rješenja koje taj akt sadrži nijesu dobra.

„Uvjereni smo da predložena rješenja nijesu dobra, da će pospješiti siromaštvo u Crnoj Gori i da će se sve to posebno loše odraziti na djecu“, navodi se u pismu.

Iz HRA su naveli da su od predloženih osam amandmana sedam od ranije poznati predlagaču, a da se najnoviji odnosi na refundacije naknada za porodiljsko-roditeljsko odsustvo.

„Upravo smo saznali da ni taj, kao ni druge amandmane koji su podnijeli poslanici opozicije, danas nije prihvatio Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje“ kazali su iz te nevladine organizacije.

Prema njihovim riječima, ostaje šansa da sam predlagač djeluje, odnosno da poslanici podnesu amandmane naredne sedmice, kada počinje rasprava o Predlogu zakona u plenumu.

„Postojeće rješenje ima efekat kažnjavanja porodica sa više od troje djece, u državi kojoj opada natalitet i kojoj je Ustavna obaveza stvaranje uslova kojima se podstiče rađanje djece“

U pismu HRA se, između ostalog, ocjenjuje da je predloženo ograničenje iznosa materijalnog obezbjeđenja za porodicu od pet članova na 120 eura mjesečno, apsolutno neodgovarajuće u odnosu na realne troškove života.

„Naglašavamo da je minimalna potrošačka korpa za mart, za četvoročlano domaćinstvo, koju je utvrdio Monstat, iznosila 802 eura, odnosno skoro 7,5 puta više od iznosa materijalnog obezbjeđenja koje je predviđeno za četvoročlanu porodicu“, kaže se u pismu.

Zbog toga iz HRA predlažu da se iznos visine materijalnog obezbjeđenja „koriguje rastom (ili smanjivanjem) potrošačkih cijena, po uzoru na Zakon o socijalnoj zaštiti Srbije“.

Iz te NVO su apelovali da se iznos ne ograniči samo na porodice sa pet članova što su, po pravilu, one sa troje djece, i da se poveća za porodice sa šest i više članova.

„Postojeće rješenje ima efekat kažnjavanja porodica sa više od troje djece, u državi kojoj opada natalitet i kojoj je Ustavna obaveza stvaranje uslova kojima se podstiče rađanje djece“, naglasili su iz HRA.

Oni su ocijenili i da bi predloženo ograničavanje uživanja prava na materijalno obezbjeđenje porodice (MOP) na samo devet mjeseci godišnje, u praksi značilo ostaviti porodice sa djecom bez ikakvih sredstava za život u tri mjeseca godišnje.

To, kako navode, posebno zabrinjava u okolnostima kada su uslovi za ostvarivanje prava na MOP vrlo restriktivni i dozvoljavaju, u najboljem slučaju, minimalno posjedovanje imovine.

U HRA se pitaje šta je sa onima koji nijesu ni stambeno zbrinuti, i smatraju da je lako predvidjeti situaciju u kojoj se upravo predloženim zakonom, umjesto koliko-toliko očuvane porodice, stvaraju nezbrinuti beskućnici i djeca bez roditeljskog staranja koja se moraju odvojiti od roditelja i smjestiti u dom.

„Za očekivati je i raspad brakova i pojačan kriminalitet, što sve ima negativne posljedice u svakom smislu po čitavo društvo“, upozorili su iz HRA.

Ta NVO podsjeća i da je, pored obaveza utvrđenih međunarodnim standaradima, ljudski i civilizacijski minimum obaveza osnivanja prihvatilišta za beskućnike.

„U protivnom, kako da preduprijedimo da nam sugrađani stradaju na ulicama u požarima, pokušavajući da se zagriju?! I do sada je država mogla osnovati takvo prihvatilište, pa to nije učinila, osim privremenog finansiranja prihvatilišta jedne NVO“, kaže se u pismu.

U HRA smatraju da je predloženo ograničavanje visine sredstava koja se refundiraju poslodavcu po osnovu porodiljskog odsustva zaposlene žene, diskriminatorsko i obeshrabrujuće za žene koje se odluče na majčinstvo.

„Ne treba izgubiti iz vida da predloženo rješenje podstiče suzbijanje zapošljavanja mladih žena uopšte, kao i izigravanje zakona na način da se žene osiguravaju na minimalnu zaradu, a (neoporezivi) dio zarade primaju mimo zvaničnih tokov“, upozorili su iz te NVO.

Iz HRA su naglasili da su poštovanje ljudskih prava i stvaranje uslova koji podstiču rađanje djece „ustavne obaveze Crne Gore, koje se ovakvim Predlogom zakona potpuno ugrožavaju“.

„Nadamo se da još uvijek postoji realna šansa da ovakav Predlog zakona ne bude usvojen“, zaključuje se u pismu te NVO ministru rada i socijalnog staranja.

Bonus video: