Branislav Lutovac i Goran Rodić, branioci bivše generalne direktorke Crnogorske komercijalne banke (CKB), Milke Ljumović, optužili su specijalnu državnu tužiteljku Đurđinu Ivanović da je prekršila pravo na privatnost, zagarantovano Ustavom Crne Gore.
Ivanović je juče otkrila detalje bolesti Milke Ljumović, jedne od osumnjičenih za zloupotrebu položaja i davanje šest spornih kredita bez pokrića, čime je banci nanijeta šteta od preko pet miliona eura.
U reagovanju, koje su potpisali advokati Ljumovićke, koje je dostavljeno “Vijestima”, navodi se da je izjavom u kojoj je Ivanović saopštila detalje o bolesti okrivljene i razgovoru sa postupajućim ljekarem, a koji nijesu predmet istrage, ekstremno povrijedila njeno osnovno ljudsko pravo, pravo na privatnost.
Ivanović je Televiziji Crne Gore navela detalje pregleda koji je Ljumović imala 26. decembra prošle godine na poliklinici u Rimu, gdje joj je preporučeno da nastavi sa ranije određenom terapijom u vezi liječenja žučne kese.
Istakla je i da je Tužilaštvo uputilo predlog da Ljumović bude pod mjerama nadzora i da joj se privremeno oduzmu putne isprave. Mjere nadzora podrazumijevaju povremeno javljanje Ljumović određenom državnom organu kao i privremeno zadržavanje pasoša.
U reagovanju advokata navedeno je da je pravo na privatnost zagarantovano odredbom člana 28. Ustava Crne Gore, kojim se jemči nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta čovjeka, njegove privatnosti i ličnih prava.
Takođe, i odredbom člana 8. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava je propisano da svako ima pravo na poštovanje ličnog i porodičnog života.
“Poštovanje tajnosti zdravstvenih podataka ličnosti spada u korpus najenergičnije čuvanih ličnih prava. Poštovanje tih načela predstavlja test dosljednosti prihvatanja demokratskih evropskih vrijednosti za koje se zalažemo i kojima težimo”, navodi se u reagovanju.
Miješanje u privatni život pojedinca dozvoljeno je, kako se precizira, samo u slučaju da je u demokratskom društvu neophodno radi zaštite interesa javne ili nacionalne bezbjednosti.
“Taj uslov nije ispunjen u predmetu istrage koji se vodi protiv Ljumović”, kažu njeni branioci.
Dodali su da je ocjena Ivanović da bi Ljumović mogla ometati dalji krivični postupak neopravdanim odlascima u drugu državu neosnovana.
“Ljumović je nesporno krenula na put 18. decembra prošle godine u večernjim satima, a policija je 21. decembra kontaktirala telefonskim putem u vrijeme kada se nalazila u Rimu radi predstojećih medicinskih pretraga”, pojašnjeno je u reagovanju.
Nesporna je, kako se dodaje, i činjenica da se istog dana Ljumović javila tužiocu i obavijestila ga o razlogu svog boravka u Rimu, kao i da će se nakon medicinskog pregleda odmah vratiti u Crnu Goru i biti na raspolaganju tužiocu.
“Tako je i postupila, pa je i otkazala operaciju predviđenu za 8. januar i vratila se u Crnu Goru 29. decembra prošle godine. Zbog toga je evidentno da Ljumović ni na koji način nije, niti će ometati dalji tok krivičnog postupka”, navodi se u reagovanju.
Ljumović je u subotu saslušavana u Tužilaštvu, gdje je negirala da je odgovorna za davanje kredita bez valjanog pokrića.
Ona će se, kao i preostalih pet osumnjičenih, braniti sa slobode. Pored Ljumović, funkcioneri CKB-a, Bose Tatar, Dubravka Pavićević, Jelica Petričević, Veliša Radunović i Gorica Vujisić osumnjičeni su da su za 5,5 miliona eura oštetili budžet banke.
Istragu o melverzcijama u poslovanju banke, iniciralo je sadašnje rukovodstvo CKB-a, koja je u vlasništvu mađarske OTP grupe.
Galerija
Bonus video: