U Beranama nađena figurina stara preko 5 hiljada godina!

To otrkiće bi moglo da promijeni dosadašnja naučna saznanja o kulturnim uticajima na tom prostoru kroz razna vremenska razdoblja
104 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 01.12.2012. 07:58h

Arheološki tim Polimskog muzeja iz Berana na lokalitetu Torina naišao je sasvim slučajno na veoma značajno arheološko nalazište, koje će prema procjenama stručnjaka, promijeniti dosadašnja naučna saznanja o kulturnim uticajima na tom prostoru kroz razna vremenska razdoblja.

Na lokalitetu Torine u Radmanskoj klisuri pronađena je, između ostalog, ženska figurina, neprocjenjive vrijednosti, stara preko pet hiljada godina.

Direktor Polimskog muzeja, arhelog Predrag Lutovac, rekao je da se radi o reprezentativnom nalazu, koji umnogome mijenja dosadašnja naučna saznanja.

„Ova figurina je karakteristične petougaone glave. Torzo je vrlo realistično prikazan, sa svim ženskim atributima“, rekao je Lutovac i dodao da je figurina sa lokaliteta Torine po svom obliku slična onima koje su nađene na Kosovu, na arheološkim lokalitetima Fafos i Predionica, ali da se, ipak, od njih razlikuje.

„Figurine koje su tamo pronađene su odjevene. Ova koju smo mi pronašli na ovom lokalitetu je naga i nema urezanih motiva i ukrasa“, rekao je Lutovac.

Vinča-Pločnik period

Kako je dodao, ranije su na lokalitetu Berankrš u Beranama pronalažene fragmentovane figurine koje su, takođe, bile dosta stilizovane, ali ova sa Torina je jedinstvena, jedina koja je realistički urađena i starija.

“Nesumnjivo je da ženska figurina sa Torine potiče iz perioda Vinča-Pločnik (I a). To je od tri do tri i po hiljade godina prije nove ere“, objašnjava Lutovac.

Direktor Polimskog muzeja je rekao da takozvana ukupna kulturna stratifikacija na arheološkom lokalitetu Torine pokazuje da je najdublji kulturni sloj upravo vinčanski.

„Istraživali smo po dubini od svega metar i dvadeset centimetara. Najdublji kulturni sloj je vinčanski iz faze Vinča-Pločnik. Potom se hronološki sedimenti ređaju sve do finalnog bronzanog doba, oko hiljadu i petsto godina prije nove ere. Taj metar zemljanog kulturnog sloja je sačuvao podatke od oko dvije hiljade godina i na najbolji način dokumentovao kraj neolitske kulture i početak korišćenja metala, bakra i bronze“, priča Lutovac.

Ostaci na dubini od centimetara

Arheološki tim Polimskog muzeja iz Berana započeo je ljetos sanaciju i zaštitu arheološkog nalazišta Torine u Radmanskoj klisuri, koje su mještani sela Radmanci nenamjerno oštetili. Naime, oni su pokušali da probiju put i prešli teškim mašinama preko ovog arheološkog lokaliteta.

Kako dodaje Lutovac, već sa prvim sondama na tom lokalitetu je otvoren prostor bronzanodobske kuće sa jasno vidljivim ogšnjištem, oko koga je nađen veliki broj cijelih keramičkih sudova, koštanih alatki, pijuka od jelenskih rogova i dvije bušene kamene sjekire.

Arheološki ostaci iz bronzanog doba pronađeni su na dubini od svega 50 centimetara.

„Sve ukazuje na to da se ovdje nalazilo ljetnje sezonsko naselje, za izdizanje stoke, jer je u bronzanom dobu već stočarstvo bilo razvijeno. Dakle, ljudi koji su ovdje živjeli, imali su neko stalno stanište koje bi trebalo tražiti u Polimlju, ili čak u basenu Skadarskog jezera“, kaže direktor Polimskog muzeja.

Prelazna zona

Prema njegovim riječima, na osnovu onoga što je ovih dana nađeno, kao što je kalup za livenje bronzanih bodeža egejskog tipa, moglo bi se zaključiti da se radi o finalnom bronzanom dobu koje pripada takozvanoj prelaznoj zoni između Crne Gore i istočne Hercegovine.

On objašnjava da je jedan od vrijednih eksponata koji je nađen i dio kalupa posebne vrste bronzanih bodeža, takozvanog mikenskog tipa.

„Vrlo je značajan podatak da je prije nekoliko godina u istraživanju, koje sam ja radio u Momišićima kod Podgorice, u jednoj praistorijskoj humci pronađen jedan bodež koji je najvjerovatnije i liven u ovom kalupu pronađenom sada na Torinama kod Berana“, priča Lutovac.

Galerija

Bonus video: