Batrićević: Dobri uslovi na radu čuvaju rijetke kadrove

Tridesetogodišnja ljekarka, zaposlena u Centru za kardiohirurgiju KCCG, radila je na Odjeljenju medikalne onkologije kada se 2020. godine otvorio konkurs za specijalizaciju iz anesteziologije na koji se javila, vođena intuicijom da je to prava profesija za nju.

Na pitanje koliko država i društvo podstiču mlade da se bave granama medicine u kojima fali kadrova, Batrićević kaže da su mnoge specijalizacije danas deficitarne, upravo zbog toga što se sistem nije bavio ljudima i “gledao u budućnost”.

19254 pregleda 60 reakcija 0 komentar(a)
Uža specijalizacija dolazi u obzir nakon mnogo rada, prakse i usavršavanja: Dr Batrićević, Foto: Privatna arhiva
Uža specijalizacija dolazi u obzir nakon mnogo rada, prakse i usavršavanja: Dr Batrićević, Foto: Privatna arhiva

Tridesetogodišnja ljekarka Katarina Batrićević najmlađi je anesteziolog u državi. Iako kaže da je profesija izabrala nju, jer je Medicinski fakultet upisala spletom okolnosti, danas je među najmlađim specijalistima koji su zaposleni u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) i namjerava da nakon sticanja praktičnih i ličnih iskustava u najvećoj crnogorskoj zdravstvenoj ustanovi upiše i subspecijalističke studije.

“Medicinski fakultet sam upisala spletom okolnosti i smatram da je profesija odabrala mene, a ne ja nju. Zapravo, zanimala me je farmacija, a razmatrajući koji fakultet bi došao u obzir, izbor je na kraju pao na Medicinski fakultet, jer sam u tom trenutku željela da budem dermatolog. Oduvijek me je zanimala estetika, pa mi je farmacija bila primamljiva zbog mogućnosti da koristim ljekove, supstance i kreme u cilju liječenja određenih kožnih oboljenja i održavanja mladosti, a medicina kako bih se na više nivoa edukovala i znanje praktično primijenila u svakodnevnom radu sa pacijentima”, priča Batrićević za “Vijesti”.

Najmlađa ljekarka anesteziolog rođena je 1994. godine u Nikšiću, a nakon završenog Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore koji je završila u roku sa visokom prosječnom ocjenom, radila je kao klinički ljekar na Odjeljenju medikalne onkologije. Specijalizaciju iz anesteziologije, reanimatologije i intenzivne terapije upisala je 2020. godine, a završila u aprilu 2024. i sada je zaposlena u Centru za kardiohirurgiju KCCG.

Upitana zašto se baš odlučila za anesteziologiju, dr Batrićević kaže da se nije zanimala za tu granu medicine jer se studenti na fakultetu kroz plan edukacije sasvim malo i upoznaju sa poslom tih specijalista, čiji deficit postoji u državi.

“Radila sam kao klinički ljekar na onkologiji i zapravo u trenutku kada sam razmišljala šta dalje, jer se u toj grani interne medicine nisam pronašla, desio se konkurs za specijalizaciju iz oblasti anesteziologije i ja sam se prijavila, vođena intuicijom da je to profesija za mene”, objašnjava Batrićević.

Na pitanje koliko država i društvo podstiču mlade da se bave granama medicine u kojima fali kadrova, Batrićević kaže da su mnoge specijalizacije danas deficitarne, upravo zbog toga što se sistem nije bavio ljudima i “gledao u budućnost”.

'Danas je lakše doći do željene specijalizacije': Katarina Batrićević
"Danas je lakše doći do željene specijalizacije": Katarina Batrićevićfoto: Privatna arhiva

“Sada je lakše dobiti željene specijalizacije u nekom doglednom vremenskom periodu nakon završetka osnovnih studija. To je možda i jedini benefit koji današnji mladi ljekari imaju, pa i to je čak relativno…”, navodi ljekarka.

Ona kaže da se trud države i poslodavca da stvore, a zatim i zadrže kadar koji će biti reprezentativan, ogleda u povećanju plata, poboljšanju uslova rada kroz obezbjeđivanje infrastrukture.

“Ali, opterećenost zdravstvenog sistema zbog odliva kadra je velika, tako da je pritisak na pojedinca značajan, izgaranje na radnom mjestu je prisutno, a socioekonomski benefiti minimalni”, smatra Batrićević.

Upitana da li planira da upiše subspecijalističke studije, ljekarka smatra da je još rano za to. Tvrdi da je, ipak, potrebno da kao specijalista radi određeni broj godina, stekne praktična i lična iskustva, izgradi sebe kao anesteziologa, da bi zapravo znala u kom smjeru bi se dodatno edukovala, odnosno koja oblast bi bila sfera budućeg interesovanja i doedukacije.

“Što se tiče moje dalje karijere, kao specijalista koji je na početku, neophodno je dosta prakse, rada i oblikovanja sebe, načina i ritma rada. Uz to bi, naravno, trebalo da postoji kontinuirana edukacija, odlasci na kongrese, stalno čitanje radova, članaka i novina iz ove oblasti, praćenje i uvođenje novih tehnologija, a uz to i završavanje dodatnih kurseva. Tek tada u obzir dolazi uža specijalizacija, a možda i doktorske studije”, poručuje dr Batrićević.

“Sada je lakše dobiti željene specijalizacije u nekom doglednom vremenskom periodu nakon završetka osnovnih studija. To je možda i jedini benefit koji današnji mladi ljekari imaju, pa i to je čak relativno…”, navodi ljekarka

Bonus video: