Ugovor kojim se Opština Budva obavezala prema Mitropoliji crnogorsko–primorskoj da u roku od pet godina ukloni sa crkvene zemlje nadomak crkve Svete Petke na zaobilaznici gradsku kapelu, te je dislocira stotinjak metara dalje, kako bi oslobodila prostor za gradnju najvećeg pravoslavnog sabornog hrama na primorju, posvećenog apostolu Marku, istekao je prije dva mjeseca, a lokalni rukovodioci još nijesu sjeli za sto s predstavnicima crkve kako bi se dogovorili o sudbini komunalnog objekta.
A priča o kapeli, te dogovoru Opštine i Mitropolije, iz koga su obje strane i te kako “profitirale”, počela je dolaskom na vlast koalicije DPS- SDP, sada već daleke 2005.
Mada je kapela ugubo završena još prije više od decenije, crkva je blokirala njeno stavljanje u funkciju, pa je grad u 21. vijek bukvalno ušao bez civilizovanog pogrebnog objekta.
Naime, Mitropolija je optužila tadašnju opštinsku vlast da je, mimo dozvole, izgradila kapelu na njihovoj zemlji, pa je praktično nezavršena građevina, više od decenije bila bez upotrebe, služeći kao smještaj raseljenicima.
Iako su na vlasti od 2002. do 2005. bile prosrpske partije, mitropolit Amfilohije našao je zajednički jezik tek sa gradonačelnikom Rajkom Kuljačom.
I dok je nova vlast imala za cilj da osposobi kapelu i time ispuni prvo predizborno obećanje, iz crkve su na sto stavili svoje uslove, nimalo lake za ispunjavanje. Opštinska vlast, ipak, prihvata sve, pa na svečanosti upriličenoj u hotelu “Podostrog”, koji je vlasništvo Mitropolije crnogorsko-primorske mitropolit Amfilohije daje zeleno svjetlo da se kapela dovrši i stavi u funkciju.
Međutim, Opština se tada, 2006. obavezala da kapelu, iako izgrađenu od betona, a koja se i dan-danas u dokumentima vodi kao privremeni objekat, u roku od pet godina dislocira, te cijeli zemljišni kompleks od gotovo hektara i po oslobodi.
Opština crkvi ucrtala stambeni kompleks
U ugovoru, Opština se, takođe, obavezala da u nova planska dokumenta ucrta i izgradnju parohijskog doma uz crkvu Svete Petke, te manju crkvenu kapelicu, koje su prije pola godine i izgrađene. Planirano je i ucrtavanje velikog sabornog hrama, najvećeg te vrste na ovim prostorima.
Mitropolija je, takođe, imala još nekoliko, nimalo lakih uslova, pa tako po obodu crkvenog kompleksa, na ogromnoj zemljišnoj parceli ucrtano je još i nekoliko stambenih zgrada, sa više hiljada kvadrata stambeno–poslovnog prostora.
U budvanskom Sekretarijatu za prostorno planiranje potvrđeno je “Vijestima” da još niko nije predao zahtjev za dobijanje građevinske dozvole i početak radova. Istina, cijeli zemljišni kompleks svih prethodnih godina služio je kao parking, dok je svuda okolo građevinska ekspanzija učinila svoje, pa je crkveno zemljšte jedino ostalo netaknuto.
Crkva traži i parcelu preko puta TQ plaze
Jedna od najtraktivnijih stavki ugovora, svakako je i vraćanje u vlasništvo crkve jedne od najtraktivnijih parcela u gradu.
Naime, Opština se ugovorom, takođe, obavezala da vrati Mitropoliji gotovo hiljadu kvadrata zemlje naspram luksuznog poslovno-komercijalnog centra “TQ plaza”, parcelu koja se nalazi na samo par stotina metara od Staroga grada.
Upravo ova parcela ostala je jedina zelena oaza u centru grada, čija je vrijednost, i pored sloma tržišta nekretnina, i dalje veća od million eura.
Ispunjen samo dio ugovora
Iako se Opština ugovorom obavezala da će poštovati jasne uslove Mitropolije, ipak, dogovor je samo djelimično ispunjen.
Opština je, sa svoje strane, zaista revnosno Mitropoliji, “ucrtala” u planska dokumenta sve ono što je tražila za parcelu pored crkve Sveta Petka, a u susret im je izašala i za mnoge atraktivne parcele, koje crkva ima u vlasništvu od Jaza do Buljarice.
Ipak, ostala je neispunjena glavna stavka ugovora - dislociranje kapele i vraćanje atraktivne parcele u centru grada.
Predsjednik Crkvene opštine mainsko–brajićke Dragan Liješević potvrdio je za “Vijesti” da je ugovor istekao te da očekuje od Opštine da se sastanu i ponovo načine dogovor.
"Evo već dva mjeseca čekamo da nas prime u Opštinu, uredno smo se najavili, ali do danas nijesmo dobili poziv. Ugovor je bio jasan, naravno da nama nije u cilju da grad ostavimo bez kapele, zato i želimo da se sastanemo s čelnim ljudima kako bismo našli izlaz iz ove situacije", kazao je Liješević.
S druge strane Opština , kako je “Vijestima” rečeno, takođe želi da se nađe kompromis, jer grad u ovom trenutku sigurno ne bi mogao da obezbijedi novac za gradnju nove kapele.
Amfilohije naklonjen novoj vlasti
Mitropolit Amfilohije rado je viđen gost u Budvi svih prethodnih godina.
Upravo dolazak na vlast prije svega jačeg dijela vladajuće koalicije, DPS-a, bio je signal da prvi čovjek pravoslavne crkve u Crnoj Gori obnovi pokidane veze saradnje s dotadašnjim lokalnim upravama.
Da je to tako, potvrđuje i činjenica da je upravo Amfilohije prvi put ustao na himnu “Oj svijetla majska gora”, kada je davne 2006. prisustvovao svečanoj sjednici Dana Opštine.
Nakon toga, mitropolit je imao odličnu saradnju s bivšim gradonačelnikom Rajkom Kuljačom, a odličnu saradnju Mitropolija ima i sa aktuelnim prvim čovjekom metropole turizma Lazarom Rađenovićem.
Mitropolija potencijalno najveći graditelj u Budvi
Nije tajna da je upravo opštinska vlast izašla u susret gotovo svim željama mitropolita kada je riječ o valorizaciji crkvene imovine te rješavanju mnogih problema s kojima se crkva suočavala, pa su mnoge parcele dobile na vrijednosti ucrtavanjem u planska dokumenta turističkih i komercijalnih kapaciteta.
Procjena je da Mitropolija na potezu od Jaza do Buljarice ima gotovo dva miliona kvadrata zemlje, od kojih su mnogi kompleksi na samoj pjeni od mora.
Osim zgrada na zaobilaznici kod Svete Petke, Mitropolija je na svojoj zemlji u Reževićima, i to na nekoliko parcela, ucrtala turističko-apartmanska naselja.
oznato je da je Mitropolija na svom zemljištu u Budvi izgradila hotel “Podostrog” visoke kategorije, koji uspješno posluje. Svakako, crkva s nestrpljenjem očekuje da se riješi problem Buljarice i nađe potencijalni investitor jer poznato je da u Buljaričkom polju u svom vlasništvu ima oko 30 hektara zemlje.
Ništa manja očekivanja su i za Mrčevo polje iza plaže Jaz, gdje crkva ima veći zemljišni kompleks, koji je godinama planiran za turističku valilorizaciju, te izgradnju prvog golf terena. Ništa manje vrijedna lokacija je i na Smokvici, gdje crkva ima 30 hiljada kvadrata zemlje.
Parcela od 12 hektara, koja se graniči s crkvenom na Smokvici, prije pet godina prodata je ruskim bogatašima za 25 miliona eura. U Bečićima crkva van manastirskih kompleksa ima parcelu od 23 hiljade kvadrata koja bi takođe mogla biti upotrijebljena za gradnju u turističke svrhe.
Atraktivne su i lokacije na kojima su planeri predvidjeli gradnju iznad tunela Mogren, gdje crkva ima 22 hiljade kvadrata, Brajići, gdje je parcela od 18 hiljada kvadrata, te Mažići, sa oko šest hiljada kvadrata
Procjena je da Mitropolija na potezu od Jaza do Buljarice ima gotovo dva miliona kvadrata zemlje, od kojih su mnogi kompleksi na samoj pjeni od mora. Osim zgrada na zaobilaznici kod Svete Petke, Mitropolija je na svojoj zemlji u Reževićima, i to na nekoliko parcela, ucrtala turističko-apartmanska naselja. Crkva s nestrpljenjem očekuje da se riješi problem Buljarice i nađe potencijalni investitor jer poznato je da u Buljaričkom polju u svom vlasništvu ima oko 30 hektara zemlje
Opštinarima za vratom dug od 2,6 miliona
A spor oko više od dva i po miliona eura, na koliko iznosi sudska presuda u korist Mitropolije crnogorsko-primorske, koja tereti Opštinu Budva da joj na ime izuzete zemlje od prije dvije decenije isplati nadoknadu, još nije završen.
Mitropolija je uspjela da na sudu dobije presudu kojom se lokalna uprava obavezuje da crkvi isplati 2,6 miliona eura, za izuzetih 4.600 kvadata zemlje kod crkve Svete Petke zbog izgradnje zaobilaznice.
Iako je gradnja ove saobraćajnice završena još sredinom posljednje decenije minulog vijeka, crkva je uspjela da na sudu dobije spor.
Kotorski sud je presudio u korist Mitropolije, te priznao nalaz vještaka da zemlja udaljena gotovo dva kilometra od obale vrijedi nevjerovatnih 560 eura po kvadratu.
Kako je “Vijestima” potvrđeno u Opštini, lokalna uprava podnijela je žalbu na revizuju nalaza vještaka, odnosno zahtjev da se izvršni nova procjena tržišne vrijednosti zemlje.
Bonus video: