Šta jede Vojska Crne Gore: Kalorija dosta, meni siromašniji od NATO kolega

Suvi dnevni obrok za pripadnike Vojske Crne Gore na terenu i u borbenim uslovima kada nema uslova za pripremu svježe hrane veoma sličan onome bivše JNA, vojnici u Avganistanu koriste njemačke ili hrvatske suve pakete
1334 pregleda 51 komentar(a)
vojska Crne Gore, hrana, Foto: Ministarstvo odbrane Crne Gore
vojska Crne Gore, hrana, Foto: Ministarstvo odbrane Crne Gore
Ažurirano: 29.04.2018. 13:25h

Vojska Crne Gore ima tri tipa sopstvenih, takozvanih suvih dnevnih obroka (SDO) koji se koriste za ishranu vojnika na terenu i u borbenim uslovima, kada im se ne može obezbijediti svježe spremljena hrana. SDO paketi VCG po svom sadržaju siromašniji su od onoga što svojim vojnicima daju armije ostalih NATO zemalja, a i od nekih u zemljama regiona.

Suvi obrok u vojnoj terminologiji je dnevno sljedovanje hrane po čovjeku, sastavljeno od namirnica koje se mogu čuvati i trošiti nekoliko dana, upakovanih tako da ih vojnici jednostavno mogu koristiti tokom borbenih dejstava i u drugim uslovima kada nema mogućnosti za pripremanje jela.

U nekadašnjoj JNA se suvi obrok kompletirao od hljeba, suhomesnatih proizvoda, sira, marmelade, voća ili slatkiša, ukupne kalorične vrijednosti oko 3.500 kalorija. SDO se uvijek konfigurisao od različitih namirnica kojima je primarno da imaju visoku energetsku i određenu biološku vrijednost.

U konfigurisanju paketa koje obezbjeđuju za svoje vojnike, osim akcenta koji se stavlja na energetsku vrijednost hrane, pojedine vojske svijeta se trude da u njih uvrste i druge sadržaje koji koliko-toliko povećavaju komfor vojnika na terenu i daju mu osjećaj da o njemu ipak, neko brine. Tako neki strani SDO paketi sadrže i artikle poput cigareta, šibica, instant kafe ili čaja, instant supa, dehidriranih kaša ili deserata, bombona, soli i bibera, čačkalica za zube, žvakaćih guma, vlažnih maramica, tableta sa dezinfekciju pijaće vode, pribora za pranje zuba za jednokratnu upotrebu, čak i sklopivih malih „rešoa“ sa hemijskim kockama za potpalu, a koji se koriste za zagrijavanje konzerviranog gotovog jela prije konzumacije.

Kod gotovo svake vojske svijeta, paketi sa suvom hranom za vojnike na terenu sadrže bar neko od jela karakterističnih za gastronomiju te države. Kod nas u vojnom paketu nema vakuumiranog pršuta, ili pak njeguške kobasice.

„VCG ima standardizovani SDO, koji je predviđen za ishranu vojnika na terenu za 24 časa. Riječ je o proizvodu „VCG suvi dnevni obrok“ koji za potrebe VCG na osnovu zaključenog ugovora proizvodi i pakuje kompanija „Mesopromet“ Bijelo Polje. Pakovanje je vakuumsko, u kartonskoj ambalaži“, saopšteno je „Vijestima“ iz Ministarstva odbrane (MO).

U VCG postoje tri tipa suvog dnevnog obroka, čije su cijene, po zadnjem ugovoru koji je sa kompanijom „Mesopromet“ funkcionera DPS-a Hilmije France, sklopljenom prošle godine, od 7,70 do 8,05 eura sa PDV-om po komadu.

Sadržaj SDO Tip A je konzerva gotovog jela sa svinjskim mesom 400 grama, konzerva mesni narezak 150 grama, konzerva jetrena pašteta 150 grama, bombone kavabon 40 grama, med 25 grama, euroblok krem od 45 grama i napitak u prahu „cedevita“ 38 grama. Sadržaj obroka Tip B konzerva: gotovo jelo sa junećim mesom 400 grama, konzerva juneći narezak 150 grama, konzerva tuna 170 grama, bombone kavabon 40 grama, miješana domaća marmelada 25 grama, euroblok krem 45 grama i „cedevita“ 38 grama. Oba ova paketa MO plaća po 8,05 eura sa PDV-om.

Sadržaj najjeftinijeg, posnog obroka bez mesa - Tip C koji košta 7,70 eura sa PDV-om po komadu, čini konzerva gotovo jelo bez mesa 400 grama, konzerva sardina 125 grama, konzerva tuna 170 grama, bombone kavabon 40 grama, med 25 grama, posna čokolada za jelo i kuvanje 100 grama i „cedevita“ 38 grama. Većina artikala je uvoznog porijekla, a glavni domaći proizvod koji čini SDO crnogorske vojske su „Francine“ konzerve sa mesnim prerađevinama.

Po sadržaju, aktuelni SDO VCG nisu odmakli mnogo dalje od takvih paketa koje je koristila JNA u periodu od sredine sedamdesetih do početka devedestih godina prošlog vijeka, dok u poređenju sa sadržajem SDO nekih NATO država, prvenstveno Italije, crnogorski djeluje sirotinjski.

Italijanski SDO, kojih ima šest različitih tipova pored ostaloga, sadrže svaki po tri posebno upakovana obroka za doručak ručak i večeru. Osim što su količinski i težinski kod konzerviranih jela „jači“ od crnogorskih, ovi paketi sadrže čak i manju količinu „Cordiale“ žestokog alkoholnog pića za doručak, konzervirani voćni kompot, konzervirano mlijeko, instant čajeve, kafu i kapućino, slatkiše, čokolade, energetske i multivitaminske tablete. Italijanski vojnici na terenu će tokom 24 sata zavisno od tipa SDO, uživati u minestrone čorbi sa povrćem, barenoj ćuretini, svinjetini ili teletini, ravijolima u mesnom sosu, tortelinima u sosu, salati od tunjevine sa pasuljem, rižotu sa povrćem, konzerviranoj skuši, pastafažolu... Kad sve to iskoriste, u SDO-u dobijaju i kartonske kese za pakovanje i odlaganje otpada.

Slovenački SDO većinom se bazira na dehidriranoj, a ne konzerviranoj hrani, pa se tako, pored ostalog, u njemu mogu naći i čokoladni musli sa mlijekom u prahu, desert na bazi jogurta sa šumskim voće, juneći ili kokošji paprikaš, tjestenina sa mesom, pašteta od tunjevine sa povrćem, razni džemovi, čokoladice, energetski napici, vitaminske bombone...

Kompletna ishrana u VCG je, objašnjavaju u MO, regulisana na osnovu Plana ishrane u Vojsci i Pravilnika o ishrani u VCG.

„Koriste se normativi i recepture koje su odabrane za upotrebu u VCG iz Plana ishrane u Vojsci Srbije i Crne Gore. Institut za javno zdravlje periodično vrši kontrolu ispravnosti, kalorijske i druge vrijednosti, kako kuvanih objeda, tako i pojedinačnih originalnih pakovanja koji se upotrebljavaju za ishranu u VCG. Na vježbama i obuci u terenskim uslovima pripadnici VCG pretežno se hrane kuvanim jelima koja se pripremaju na kuhinjskoj tehnici za rad u terenskim uslovima. Suvim dnevnim obrokom se hrane jedino na putovanjima i kada nije moguće pripremiti kuvani objed“, kažu u MO.

Oni napominju da crnogorski vojnici uz sve vrste obroka, dobijaju i dnevno sledovanje hljeba od 600 grama.

„Pripadnici VCG hrane se i kombinovanim obrocima, gdje su doručak i večera suvi uz napitak, a ručak je kuvani. Na cjelodnevnoj ishrani u režiji VCG, njeni pripadnici dnevno unose između 4.500 i 4.800 kalorija“, rekli su „Vijestima“ u MO.

Na pitanje čije SDO koriste pripadnici VCG koji su angažovani u međunarodnoj vojnoj misiji Resolute Support u Avganistanu, iz MO su odgovorili da Crnogorci tamo konzumiraju suvi dnevni obrok njemačkih ili, po potrebi, hrvatskih oružanih snaga.

U poređenju sa crnogorskim standardnim SDO, oba ova strana menija su prava gozba. Njemačka vojska ima osam različitih vrsta SDO od kojih su neki prilagođeni samo za vegetarijance. Pored jela tipičnih za njemačku gastronomiju poput kobasica i kiselog kupusa, njihovi SDO sadrže i nudle u mesnom sosu, rizi-bizi sa mesom, tunjevinu u majonezu, goveđi gulaš sa krompirom, južnoamerički čili sa povrćem, piletinu sa rižom na indijski način, raviole u sosu od pečuraka...

Hrvatski SDO, zavisno od tipa kojih ima ukupno sedam, sadrže pasulj sa dimljenom kobasicom, hamburger sa pasuljem, goveđi gulaš, junetinu sa mladom boranijom, posebni hrvatski čobanac (pikantni gulaš sa svinjetinom i junetinom), konzerviranu ćuretinu ili junetinu, razne vrste pašteta, tradicionalne hrvatske tvrde biskvite-paprenjake, med, suvo voće poput papaje, banane i ananasa.

Srpski obrok sličan, ali bogatiji

Suvi dnevni obrok Vojske Srbije čine gotovo isključivo domaći proizvodi srpskih dobavljača. Iako najčešće nije posebno upakovan u posebne pakete kako to rade vojske NATO-a, srpski SDO je sličan crnogorskom, ali ipak bogatiji od njega. Pored konzerviranog glavnog jela (po pravilu pasulja sa slaninom, kobasicom, gulaša ili mesa sa boranijom), sadrži i razne vrste mesnih narezaka, pašteta ili sardina, instant čaj, kafu, koncentrat za dvije litre energetskog napitka, med, bombone, čokoladice, pepermint ili slične suve energetske grickalice.

Bonus video: