U vazduhu u Podgorici jutros su ponovo zabilježene visoke koncetracije praškastih čestica (PM10), pokazali su rezultati mjerenja kvaliteta vazduha Centra za ekotoksikološka istraživanja.Na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, objavljeno je da je tokom noći došlo do porasta koncentracije ovog polutanta u vazduhu i da je na mjernom mjestu Nova Varoš u osam sati izmjereno 100µg/m3 /mikro grama po metru kubnom/. Koncetracija praškastih čestica u pet sati bila je 161µg/m3, prenosi agencija MINA.
Zagađenje kao u Pekingu
U vazduhu iznad Podgorice maksimalna koncentracija PM10 lebdećih čestica u vazduhu u poslednjih nekoliko dana iznosila je 186,3 mikrograma po metru kubnom, dok se 2008. godine koncentracija ovih čestica u Pekingu kretala od 100 do 300 mikrograma po metru kubnom, što se pominjalo kao mogući razlog za otkazivanje Olimpijade.
Kretanje koncentracije štetnih čestica juče se mijenjalo iz sata u sat.
Juče oko 8 časova na mjernom mjestu Nova varoš izmjereno je 126,9 mikrograma po metru kubnom vazduha, u 9 časova 142,6, a od tada je koncentracija PM10 u vazduhu bila u stalnom padu. U 16 sati je koncentracija PM10, na mjernom mjestu Nova varoš, iznosila 39,1 µg/m3 (mikrograma po metru kubnom). U 19 sati koncentracija je pala na 49,8, da bi sat kasnije porasla na 56,2.
Koncentracija štetnih čestica u Podgorici u prosjeku za ove tri godine kretala se između 10 i 30 mikrograma po kubiku, a sada već četiri dana vazduh nad glavnim gradom sadrži i po nekoliko časova dnevno više od 100 mikrograma pomenutih čestica po metru kubnom vazduha.
Život kraći za najmanje 9 godina
U mnogim gradovima prosječni godišnji nivo PM10(čiji je glavni izvor spaljivanje fosilnih goriva) prelazi 70 mikrograma po kubnom metru. Prema Smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije 2005. godine, da bi se spriječile bolesti, ti nivoi treba da budu niži od 20 mikrograma po kubnom metru.
Preporučene vrijednosti lebdjećih PM10 čestica po Smjernicama SZO 2005. iznosile su 20 mikrograma po metru kubnom vazduha prosječno na godišnjem nivou i 50 mikrograma prosječno na dnevnom nivou.
Ranija istraživanja su pokazala da zagađenost vazduha za najmanje devet godina skraćuje život ljudi koji žive u najugroženijim djelovima ili pate od nekog respiratornog oboljenja.
I juče je koncentracija praškastih materija PM10 u vazduhu nad Podgoricom prelazila dozvoljenu vrijednost.
Raste od petka
Porast koncentracije praškastih materija, kako su saopštili iz Agencije za zaštitu životne sredine, zabilježen je u petak nakon 22 sata, od kada neprestano raste.
Iz Instituta za javno zdravlje upozoravaju da kratkoročna izloženost praškastim česticama PM10 može pogoršati zdravstveno stanje osoba oboljelih od plućnih bolesti, smanjiti osjetljivost na respiratorne infekcije i uzrokovati kašalj, iritaciju nosa i grla.
Institut je, u mišljenju o uticaju zagađenja vazduha na zdravlje, pojasnio da uticaj čestica PM10 na zdravlje pojedinca zavisi od njegovog zdravstvenog stanja, genetskih faktora, vremena koje se provodi na otvorenom i intenziteta fizičkih aktivnosti.
- Kratkoročna izloženost PM10, u trajanju od nekoliko dana do nekoliko sati, može pogoršati zdravstveno stanje osoba oboljelih od plućnih bolesti, poput astme ili bronhitisa, smanjiti osjetljivost na respiratorne infekcije i uzrokovati osjećaj stegnutosti u grudima, kašalj, iritaciju nosa, grla - kazali su iz Instituta.
Iz Agencije za zaštitu životne sredine ranije je saopšteno da se pretpostavlja da se radi o česticama koje su nastale nakon gašenja požara oko Podgorice i iz pravca Nikšića.
Bonus video: