Da spomen-domovi koji potiču iz doba socijalizma i koji stoje prazni čekajući da ih zub vremena potpuno uništi, mogu poslužiti u umjetničke svrhe, pokazali su nikšićki stvaraoci koji su udruženim snagama zajedno sa nikšićkom Opštinom, revitalizovali Spomen-dom na Bogetićima i pretvorili ga u “dizajnerski distrikt”.
Otvarajući „Design district Bogetići“, prostor koji će ubuduće služiti za okupljanja umjetnika, istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić nije krila zadovoljstvo što je sala bila mala da primi sve one koji su došli da isprate, ali i pozdrave, pomenuti događaj.
“Mislim da je akcija umjetnika koji su na neki način oživjeli i revitalizovali ovaj Spomen-dom izuzetno važna za sve nas. Dobro je da je vraćen život prostoru koji je fantastično arhitektonsko zdanje i koji će biti oživljen raznim modnim revijama, hepeninzima, primijenjenom umjetnošću, dizajnom, performansima i vjerovatno alternativnim predstavama“, kazala je Karadžić.
„Nadam se da će ova priča podstaći i ostale manje cjeline i spomen-domove, kojih je Crna Gora puna, da krenu ovim putem“
Ono što je posebno važno, prema njenim riječima, je to što će i lokalno stanovništvo biti uključeno u akciju umjetnika.
„Nadam se da će ova priča podstaći i ostale manje cjeline i spomen-domove, kojih je Crna Gora puna, da krenu ovim putem“, dodala je Karadžić.
Ona se posebno zahvalila umjetnicama koje su inicirale otvaranje „dizajnerskog distrikta“ - Jeleni Đukanović i Ani Miljkovac.
Pet hiljada vjernika godišnje
Brojnošću publike bila je zadovoljna i kreatorka Jelena Đukanović čijom modnom revijom je i otvoren „Design district“.
„Postojala je bojazan da neće biti ovoliko publike, jer objekat nije u gradu, a naš narod je malo ’razmažen’ i teško mu je da posjeti događaje koji su van centra. Na svu sreću ovdje to nije bio slučaj“, kazala je kreatorka.
Spomen-dom na Bogetićima je renoviran prije nekoliko godina, ali je zbog nekorišćenja ponovo počeo da propada
Ona je istakla da je prvi revitalizovani spomen-dom u Reževićima i da se nada da će se nakon Pješivaca, to isto dogoditi i sa ostalim domovima, ali i drugim prostorima koji stoje prazni i neiskorišćeni, dok bi u svijetu bili tretirani kao ekskluzivan prostor.
Spomen-dom, koji ima povoljnost, jer se nalazi na putu za manastir Ostrog i tuda godišnje prođe na hiljade vjernika, biće otvoren za sve putnike i ljubitelje umjetnosti, a stalnu postavku činiće prodajna izložba autorskih suvenira umjetnika koji su otvorili ’Design district’ - Ane Miljkovac, Anke Gardašević, Jelene Đukanović, Vesne Sušić, Angeline Janjušević, Krsta Andrijaševića, Ilije Nikčevića, Milovana Kadovića, Mila Albijanića, Miša Vemića, Velja Stanišića, Mirka Toljića, Rajka Sušića, Zorana i Vladislava Patrića.
Spomen-dom na Bogetićima je renoviran prije nekoliko godina, ali je zbog nekorišćenja ponovo počeo da propada. Umjetnici vjeruju da bi opet bio devastiran da nije pretvoren u njihov prostor za okupljanje. Da dom pruža velike mogućnosti potvrdili su i predstavnici firmi koji su pokazali interesovanje da u njemu organizuju izložbe.
U muzičkom dijelu nastupio je Lazar Radulović, a svima koji su doprinijeli da bogetićki „Design district“ ugleda „svjetlost dana“, uručene su zahvalnice.
U septembru izložba autentičnih suvenira
Umjetnici su novu izložbu zakazali za 1. septembar, kada će biti predstavljeni autentični suveniri koji će se, prema riječima Đukanovićeve, razlikovati od fabričkog proizvoda i koji će biti ozbiljnog umjetničkog nivoa.
„U toku je interni konkurs među nama umjetnicima i to ne samo nikšićkim, već i umjetnicima iz cijele Crne Gore, za izradu autorskih autentičnih suvenira koji će imati potpis, pečat i sertifikat. Umjetnicima je ostavljeno da odluče da li će ti suveniri biti inspirisani detaljima iz Crne Gore.
Ono što se od njih očekuje je da koriste autohtone materijale iz ovih resursa, nešto što je ekološko, etno, a opet da bude savremeno, pročišćenog dizajna i zaokruženo u jednu cjelinu“, istakla je kreatorka. Priznala je da je njenu pažnju privukla biljka nar, prepoznatljiva za podneblje Pješivaca.
Galerija
Bonus video: