Djeca sa smetnjama u razvoju ne gostuju na TV-U, nijesu uključena u razne programe, kreiranje novina, sportske događaje, nema ih u društvu. Boravak u parku za njih može bti težak, ali, još je teži ako se u tom parku niko ne druži sa njima. Ljudi diskriminišu iz predrasuda, a one proističu iz neznanja - riječi dječaka iz Podgorice surovo realno opisale su probleme i izazove sa kojima se djeca sa smetnjama u razvoju suočavaju danas u Crnoj Gori.
One bi ujedno mogle biti i lajt-motiv skupa-međugeneracijskog dijaloga o inkluziji koji je u hotelu “Prinses” organizovao UNICEF u okviru kampanje “Govorimo o mogućnostima”.
Djeca sa i bez smetnji u razvoju iz Bara i Ulcinja popričala su direktno o ovoj temi sa predstavnicima Vlade, opština i raznih institucija za djecu iz ova dva grada. Ova sesija uslijedila je nakon dvodnevne radionice Centra za prava djeteta sa mališanima iz Bara i Ulcinja na kojoj su razmjenjivane ideje o inkluziji.
Pored ostalog, mališani su navodili da treba više aktivnosti da bi se promijenio aktuelni stav prema ovoj djeci, te da treba što više pozivati na druženje vršnjaka sa ovim drugarima. U barskim sportskim nadmetanjima ova djeca nijesu uključena, ali, zato pod Rumijom postoje zvučni semafori i arhitektonske rampe za osobe u kolicima čega nema u Ulcinju.
U barskim sportskim nadmetanjima ova djeca nijesu uključena, ali, zato pod Rumijom postoje zvučni semafori i arhitektonske rampe za osobe u kolicima čega nema u Ulcinju.
Za Ulcinj, iz kojeg inače nijesu došli predstavnici Opštine a što su komentarisali sa žaljenjem više učesnika skupa, problem je oko Dnevnog centra za ovu djecu: on nije uz funkciji ¡”a jedna NVO ga spontano koristi” i pitanje je kada će početi da radi kao javna ustanova. Mirjana Đurić iz Ministarstva rada i socijalnog staranja je rekla da se za to čekaju još samo administrativne formalnosti, na što je replicirano da se na njih “čeka već dvije godine”.
"Imamo obećanje lokalne uprave da će na prvoj narednoj sjednici SO Ulcinj ovo biti stavljeno na dnevni red", rekla je Đurić.
Božo Šljivančanin iz opštinskog Sekretarijata za opštu upravu i društvene djelatnosti B rekao je da je za Dnevni centar u Baru u toku izrada projekta, SO Bar treba da donese odluku o dodjeljivanju lokacije kod OŠ “Meksiko” i on bi trebao biti završen do kraja 2012.
"Ovo je kampanja mobilizacije da otvorimo domove i srca djeci sa smetnjama u razvoju koju su pokrenuli prošlog septembra Vlada i UNICEF nakon zabrinjavajućih rezultata ankete o ponašanju na terenu prema djeci sa smetnjama u razvoju. Imamo veliku podršku EU, ambasada, NVO, udruženja roditelja ove djece, a posebno bih istakla Centar za prava djeteta. Tokom kampanje dolazi do promjene stavova, vrijeme je da se mijenjaju stvari i stvore inkluzioni uslovi. Dat je prostor i djeci da iskažu svoje stavove o inkluziji, sada razgovaramo ne samo sa predstavnicima ambasada i nadležnih državnh organa, već i sa opštinama, a djeca iz Bara i Ulcinja pričaju u kakvim uslovima i okolnostima žive, sa kojim se izazovima i problemima susreću, ko im sve pomaže", rekla je šefica predstavništva UNICEF za Crnu Goru Nola Skiner.
Što se mjesta ove djece u Lokalnim planovima akcije za djecu (LPAD) Bara i Ulcinja tiče, članica barskog LPAD tima Marta Anđelić navela je da se on u ovom gradu radi već drugi put, te da su za ovu ciljnu grupu prioriteti psihosocijalna podrška, odnosno izgradnja dnevnog centra.
U Ulcinju je izrada LPAD u završnoj fazi, a tamo su brojni zadaci koje treba riješiti. Roditelji traže otvaranje specijalnih odjeljenja za djecu u tom gradu jer ih sada vode u takva odjeljenja škola u Baru, ali i Skadru.
Učesnicima su prikazana četiri dirljiva jednominutna filma o problemima i izazovima djece sa smetnjom u razvoju. Moderatorke skupa bile su Cica Perović iz Centra za prava djeteta i Ksenija Brajović.
Galerija
Bonus video: