Vlada planira da stvara privatno-javne domove

„Zašto da jednog dana nemamo dobar studentski dom koji je proizvod javno-privatnog partnerstva?"
0 komentar(a)
Plavi dvor, Foto: Arhiva Vijesti
Plavi dvor, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 07.04.2011. 14:14h

Vlada je usvojila Strategiju razvoja i finansiranja visokog obrazovanja u Crnoj Gori do 2020. godine.

„Ministarstvo je u cilju izrade ovog dokumenta formiralo radnu grupu u koju su bili uključeni predstavnici svih relevantnih institucija, a imali su i podršku Svjetske banke i eksperta za finansiranje visokog obrazovanja kroz IPA projekat 2007“, kazala je pomoćnik ministra prosvjete Mubera Kurpejović.

Prema njenim riječima, neophodno je imati dobar strateški dokument kako bi se oblast visokog obrazovanja razvijala u pravom smjeru.

Strategija je, kako je navela, identifikovala šest ciljeva, među kojima su obezbjeđivanje i unaprjeđivanje kvaliteta visokog obrazovanja, povezivanje visokog obrazovanja i tržišta rada i jačanje preduzetničko-inovativne komponente u visokom obrazovanju.

„Učešće populacije sa visokim obrazovanjem starosti između 30 i 34 godine do 2020. godine trebalo bi da bude 40 odsto. Posljednja zvanična informacija sa popisa iz 2003. godine je 7,3 odsto visokoobrazovanog kadra u Crnoj Gori“, kazala je Kurpejović, nakon sjednice Vlade.

Među ciljevima Strategije su i internacionalizacija visokog obrazovanja kao i istraživački orjentisano visoko obrazovanje.

Kurpejović je kazala da su svi ciljevi Strategije jednako važni, ali da posebnu pažnju treba posvetiti obezbjeđivanju i unaprjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju, zbog čega je neophodno uraditi i analizu primjene Bolonjske deklaracije.

„U ovom trenutku postoje samo nagađanja i dvije opcije: oni koji su protiv Bolonjske deklaracije i koji je okrivljuju za sve što nije dobro u sistemu, i drugi koji kažu da je ona super i da je dala velike benefite, ne samo našem, nego i visokobrazovnim sistemima u ostatku Evrope“, pojasnila je ona.

Kurpejović je kazala da je za obezbjeđenje i unaprjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja važna i kontrola rada ustanova, i da tu važnu ulogu ima Savjet za visoko obrazovanje.

„Na taj način će Ministarstvo i Savjet u svakom trenutku imati informaciju kako ustanove rade, i da li rade po uslovima po kojima su dobile akreditaciju i licencu“, navela je ona.

Prema njenim riječima, drugi dio Strategije odnosi se na finansiranja visokog obrazovanja, koje nije problem samo u Crnoj Gori nego i u drugim evropskim zemljama.

„Da bi riješili problem finansiranja, država će u saradnji sa svim relevantnim institucijama donijeti uredbu o normativima i standardima za finansiranje visokog obrazovanja, a usvojiće se i metodologija utvrđivanja cijene koštanja studenta“, kazala je Kurpejović.

Važno je, kako je navela, i uvođenje modela javno-privatnog partnerstva u obrazovanju.

„Zašto da jednog dana nemamo dobar studentski dom koji je proizvod javno-privatnog partnerstva? Na taj način ćemo samo poboljšati kvalitet studiranja i omogućiti studentima da žive u kvalitetnim uslovima“, rekla je Kurpejović.

Bonus video: