Rok da mediji pređu na digitalnu tehnologiju je nerealan

“Nećemo da ostanemo na ćedilu, jer ukoliko ne bude druge predajničke mreže mnoge će se televizije ugasiti”, poručio je direktor MBC televizije Nino Radulović.
82 pregleda 0 komentar(a)
Digitalizacija, Foto: Zoran Đurić
Digitalizacija, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 07.02.2011. 14:44h

Rok da do kraja 2012. godine mediji pređu na digitalnu tehnologiju nerealan je i neostvariv, nepostojanje obaveze da država izgradi drugu predajničku mrežu, te da je Zakon o digitalnoj radio – difuziji trebao nositi naziv Zakon o digitalizaciji Javnog servisa, neke su od zamjerki koje su iznijeli učesnici okruglog stola o Nacrtu tog zakona.

Najviše negodovanja, ipak, bilo je zbog preciziranog roka, koji je prema mišljenju većine učesnika nemoguće ostvariti.

“Zaobišli su komercijalne televizijske emitere. Kažete da ima mjesta za sve medije, sve to treba definisati, da znamo na čemu smo. Treba postaviti i novi datum jer se ovo nikako ne može ostvariti do 31. decembra 2012. “, kazao je Đuro Vučinić iz televizije Montena.

Da je rok nerealan potvrdio je i Vladimir Obradović iz Pink M. On je dodao da strahuje za medije koji ne mogu ući u prvi multipleks.

“Treba li ulagati novac sada i na slijepo? Takođe, zaboravili ste da treba digitalizovati i radio, a njih je mnogo više nego televizija”, kazao je on.

“Treba li ulagati novac sada i na slijepo? Takođe, zaboravili ste da treba digitalizovati i radio, a njih je mnogo više nego televizija”, kazao je Obradović.

Ministar za informaciono društvo i telekomunikacije Vujica Lazović odgovorio je da ne treba odugovlačiti sa rokovima i dodao da je tačno da nema mjesta za sve u prvom multipleksu.

“Ostavili smo u zakonu mjesto za drugi rok. Iako nije detaljno precizirano mi ćemo raditi na tome. Inače je u Crnoj Gori specifično što, za razliku od drugih zemalja, ima 1,5 internet provajdera, a puno više televizija. Bez obzira na to naša je obaveza da otvorimo drugi multipleks zbog medijskog pluralizma”, kazao je Lazović.

Direktor MBC televizije Nino Radulović istakao je da ukoliko se ne ostvari plan o drugoj predajničkoj mreži obratiće se Evropskoj uniji.

“Nećemo da ostanemo na ćedilu, jer ukoliko ne bude druge predajničke mreže mnoge će se televizije ugasiti”, poručio je on.

Prema riječima nekih od učesnika okruglog stola mogućnosti o otvaranju drugog multipleksa još nijesu pominjane.

“Ne smijemo nikog zavaravati da će u prvom multipleksu biti mjesta za sve emitere. Vlada će platiti prvi multipleks, drugi možda hoće, a možda i neće. Nadam se da se neće voditi politička debata po Skupštini, jer je ovaj zakon od interesa za sve”, kazao je direktor Agencije za elektronske medije Abaz Džafić.

“Ne smijemo nikog zavaravati da će u prvom multipleksu biti mjesta za sve emitere. Vlada će platiti prvi multipleks, drugi možda hoće, a možda i neće. Nadam se da se neće voditi politička debata po Skupštini, jer je ovaj zakon od interesa za sve”, kazao je Džafić.

Jedan od učesnika jučerašnjeg skupa kazao je da se požurilo sa donošenjem Zakona kojem bi najviše odgovarao naziv Zakon o digitalizaciji Javnog servisa.

Izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Zoran Sekulić objasnio je da je zakon prelaznog karaktera i da će se nakon propisanog roka za prelazak na digitalni tehnologiju on prestati da važi.

“Ono što treba da urade radio difuzne organizacije i korisnici jeste da obezbijede telekomunikacionu opremu kako bi se ispoštovali novi uslovi korišćenja tehnologija propisanih ovim zakonom”, rekao je Sekulić.

Za prelazak na digitalnu tehnologiju iz budžeta države biće izdvojeno milion i 50 hiljada eura, kroz IPA program Evropska komisija je izdvojila milion i 600 hiljada, dok će se za studijska putovanja i edukaciju ljudi koji će raditi sa novom opremom uložiti 45 hiljada.

Kako je rečeno na jučerašnjem okruglom stolu u prvom multipleksu biće mjesta za tri emitera javnog servisa i četiri komercijalne stanice.

Bonus video: