Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković otvorio je danas u Podgorici konferenciju "Montenegro Creative Forum" poručivši da kada je o kulturi riječ Vlada neće štedjeti, da Vlada na više načina podstiče kulturu i stvaraoce u toj oblasti, da je cilj povezivanje kulture sa privredom u daljem brendiranju naše zemlje, te da na tom planu Vlada očekuje podršku umjetnika.
"Crna Gora danas ima podsticajno zakonodavstvo u oblasti filma, čime smo pokazali da čujemo i razumijemo potrebe stvaralaca. Paralelno sa tim, snažno smo podstakli i festivale, jer je naš cilj da i u tom segmentu zemlju pozicioniramo kao poželjnu kulturnu adresu. Po prvi put smo na prestižnom umjetničkom festivalu "Art market Budapest" kao država stali iza ostvarenja likovnih i srodnih stvaralaca, i učinili ih vidljivijim na evropskom planu. Povezanost kulture i privrede kao novi pristup umjetnosti, podržan je kroz program "Kreativna Crna Gora" koji koristi 11 autora iz sektora kreativnih industrija. Konačno, Vlada će samo u toku ovog manadata, zajedno sa svojim partnerima, realizovati preko tri miliona eura podrške ovom sektoru. Dakle, radili smo na razvoju i afirmaciji kreativnih industrija, kao novom polju kulturnog i preduzetničkog djelovanja", rekao je na otvaranju konferencije Marković.
On je dodao da je Crna Gora za kratko vrijeme postala jedina država u regionu koja direktnom podrškom umjetnicima omogućava uspostavljanje kulturnih biznisa, prepoznajući epohu informatičkog, tehnološkog i dizajnerskog umjetničkog izraza.
"Vlada ne štedi novac na kulturu, na umjetnike i stvaraoce. Nastavićemo da finansiramo sve ideje, inicijative i proizvode koji su utemeljeni u originalnosti i autorskoj viziji, a čiji kreativni potencijal Crnoj Gori i njenim autorima može donijeti izlazak na šire tržište. Pojednostavljeno, mi smo snažno uz svoje stvaraoce", poručio je Marković.
Premijer je rekao i da se kultura vjekovima unazad prepoznaje kao meka moć države, odnosno jedan od atributa njene snage i dostojanstva, te da je u ovoj epohi kulturu potrebno staviti u svrhu savremenog jačanja države, ne samo identitetski i tradicionalno, već i razvojno i preduzetnički.
"Prepoznajući potrebe očuvanja državnog i kulturnog identiteta, prepoznajući potrebe stvaralaca i njihove publike, Vlada i Ministarstvo kulture posvećeno rade na kreiranju novih kulturnih politika. One već sada Crnoj Gori daju i prve rezultate i međunarodnu vidljivost. Trendovi u svijetu, sa tradicionalnog poimanja kulture i politika u kulturi, prelaze na savremeni koncept valorizacije. U vremenu tehnološkog napretka, i razuđenog tržišta koje pruža nove mogućnosti, umjetnost postaje mnogo više od ličnog izraza autora. Zato je naš zajednički zadatak da bogat stvaralački potencijal stavimo i u službu preduzetničkih ideja i njihove materijalizacije, odnosno nove društvene vrijednosti. Da umjetnost kao najmarkantnija kultura zapravo postane egzaktan proizvod i u tržišnom smislu riječi, da doprinosi nacionalnoj ekonomiji i višem životnom standardu naših građana. Već u prvoj godini bavljenja kreativnom kulturom, Crna Gora je postavila opredjeljenje da i u ovom segmentu gradi svoje umjetničke brendove, poput velikih i planetarno poznatih imena u klasičnoj umjetnosti: Lubarde, Milunovića, Stijovića, Počeka, Šobajića, Popovića i mnogih drugih… Stoga ovu konferenciju vidim ne samo kao dijalog o trasiranju budućeg puta crnogorske kulture, već kao začetak procesa još snažnije podrške kreativnom sektoru", poručio je Marković.
Bonus video: