Članovi Odbora Skupštine Crne Gore za prosvjetu, nauku, zdravstvo, kulturu i sport podržali su jednoglasno inicijativu poslanice Draginje Vuksanović Stanković da se odrzi konsultativna sjednica toga tijela na kojoj bi se raspravljalo o socio-ekonomskom položaju prosvjetnih radnika.
Saslušanje će se održati u roku od 15 dana.
Vuksanović Stanković je istakla da preko 14.000 radnika u prosvjeti žive u teškim uslovima, a da je povećanje zarade za deset odsto malo.
"Ako su nam prihodi veći za 200 miliona, ako smo lideri u mnogo čemu, onda znači da ima mogućnosti da se plate povećaju", kazala je Vuksanović Stanković.
Vuksanović Stanković je istakla u obrazloženju inicijative da ne može biti pravedno da zamjenik šefa kabineta u Vladi ima tri puta veću platu od prefesora u školi ili četiri puta veću platu od vaspitačice u vriću.
Naglasila je da uređene i bogate države su ponosne, između ostalog, i posebnim položajem, ugledom i materijalnim i socijalnim položajem koji uživaju prosvjetni radnici, od predškolskog obrazovanja do univerziteta.
“Upravo je Skupština mjesto gdje predstavnici sindikata prosvjete i Vlade treba da daju odgovor kakav je materijalni i socijalni položaj prosvjetnih radnika u našoj zemlji. Zbog svega navedenog smatram da su se stekli uslovi za organizovanje posebne sjednice Odbora za prosvjetu, nauku kulturu i sport na kojoj će se sa velikom pažnjom razmotriti položaj prosvjetnih radnika u Crnoj Gori i pozivam Vas da ovaj predlog podržite kako bi zajednički, pred crnogorskom javnošću, ukazali na mogućnosti poboljšanja materijalno-socijalnog statusa onih koji vastitavaju i obrazuju našu djecu”.
Član Odbora Andrija Popović iz Liberalne partije je istakao da podržava inicijativu, jer su plate u javnom sektoru niske, mnogo manje nego u lokalnim upravama i godinama se nijesu mijenjale.
"Crna Gora je prema izjavama zvaničnika, najbrže rastuća ekonomija, ekonomski tigar je u regionu. Smatram da je deset odsto malo povećanje, već treba da povećanje bude 30 odsto" kazao je član Odbora iz DF-a Budimir Aleksić.
Bonus video: