Članstvo Crne Gore u NATO savezu pruža priliku da se riješe pitanja koja su važna za građane, a to su, prije svega, vladavina prava, suzbijanje korupcije i dobrosusjedski odnosi.
To je, u intervjuu za PR Centar, ocijenila dramaturškinja, Dragana Tripković, objašnjavajući da savez predstavlja sadejstvo i udruživanje snaga radi nekog dobra.
„Mislim da je samim ulaskom Crne Gore u NATO stavljen pečat na crnogorsku nezavisnost, odnosno na borbu koju vodimo u političkom smislu posljednjih deset godina. Vjerujem da se time što je Crna Gora ušla u NATO može doći do nekih rješenja koja će biti važna za građane. U prvom redu mislim na vladavinu prava, suzbijanje korupcije i na dobrosusjedske odnose“, istakla je Tripković.
Članstvo u NATO savezu, kako je rekla, predstavlja još jedan simbol i korak ka ulasku Crne Gore u Evropsku uniju.
„Ta dva saveza su nešto što potvrđuje Crnu Goru kao zemlju savremenih razmišljanja i stermljenja ka nečemu što su vrijednosti ovog vremena i civilizacije“, rekla je Tripković.
On je pojasnila da je umjetnost uvijek izvan tokova koji su striktini i „mogu da kažem da smo radeći na mnogim projektima imali veoma konkretnu pomoć Vojske Crne Gore“.
„Gledajući i u prošlost znamo da su vojnici oni koji prvi priskaču u pomoć. Sjećam se i jedne divne predstave koju smo radili da Vojnom aerodromu Golubovci u susret ulasku Crne Gore u NATO alijansu, gdje smo imali nesebičnu pomoć vojnika i ljudi koji su tada radili na Aerodromu, u tehničkom smislu, ali i u smislu onoga što je bilo potrebno u estetici tog projekta“, kazala je Tripković.
Prema njenim riječima NATO savez olakšava realizaciju ideja.
„Ideje postoje i na njih utiču neke druge stvari. Ali ono što je prevashodna uloga ovakvog saveza je realizacija ideja i mislim da treba razmišljati o komponenti koja, što se tiče ovog saveza, čini konkretno dobro građanima Crne Gore, tj. o mogućnosti da se osjećaju sigurnije i mirnije u ovom promjenjivom svijetu“, rekla je Tripković.
Ona smatra da je bitno mladim, kreativnim ljudima omogućiti da realizuju ideje i da budu u dosluhu sa onim što su njihove profesije „bez multitaskinga koji nam je nametnut iz nemogućnosti da nadgradimo naša znanja ili intencije prema nekoj profesiji“.
„Ono što je bitno za posao kojim se bavim je da uvijek budemo na izvoru problema. Sada radim na izuzetnom tekstu bugarskog dramskog pisca Hrista Bojčeva „Pukovnik Ptica“. Taj tekst će uskoro biti izveden u Gradskom pozorištu u Podgorici i evocira vrijeme kada je prostor Balkana bio kontaminiran problematičnim uticajima koji su inicirali zločine“, kazala je Tripković.
Intervju je realizovan u okviru projekta „Zauzmimo stav za buduće perspektive: savez mladih i NATO-a“, koji finansira Odsjek za javnu diplomatiju NATO saveza, a koji sprovodi Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), u saradnji sa PR Centrom i NVO Atak.
Bonus video: