Crna Gora nazadovala je po pitanju ljudskih sloboda u odnosu na prošlu godinu - sa 52. na 53. mjesto od 162 zemlje svijeta, rezultati su Kato instituta.
Jedine zemlje regiona koje su prema Indeksu ljudskih prava (HFI) imale gore rezultate nego 2018. godine su Crna Gora i Srbija.
HFI predstavlja stanje ljudskih sloboda u svijetu koje je zasnovane na nizu mjera koje uključuju lične i ekonomske slobode a među 76 indikatora koje koristi su, između ostalog, vladavina prava, bezbjednost i sigurnost, religija, sloboda izražavanja...
Crna Gora ima bolje rezultate po pitanju ljudskih, a gore po pitanju ekonomskih sloboda.
Po pitanju ličnih sloboda Crna Gora zauzima 45, dok je prošle godine bila na 56. mjestu u svijetu.
Za godinu je ocjena ličnih sloboda porasla sa 7,63 na 8,03. U dijelu koji se odnosi na vladavinu prava rast je minimalan sa 5,1 na 5,2.
Po pitanju bezbjednosti i sigurnosti, zabilježen je malo bolji rezultat jer među tri indikatora Crna Gora prvi put ima i rezultat za za bezbjednost i sigurnost žena koja iznosi 8,8 od mogućih 10. Po pitanju kretanja, koja uključujuje kretanje u zemlji i inostranstvu i kretanje žena, Crna Gora uživa desetku.
Kada su u pitanju vjerske slobode, ostala je ista ocjena kao i prošle godine - 8,9.
Po pitanju slobode izražavanja i informisanja, ocjena je porasla za dvije i po ocjene na 7,7.
Ocjene za pravnu regulativu koja se tiče medija i na politički pritisak i kontrolu medija ostala se iste 5,3 i 5,7 a najviše ocjene dobila je u dijelu koji se tiče ubistava i zatvaranja novinara.
Kada je u pitanju identitet i odnosi, tu je ocjena kao i prošle godine godine - devet.
Međutim, kada su u pitanju ekonomske slobode, Cra Gora je pala sa 72. na 83. mjesto.
Pad se prije svega odnosi na paramete koje se odnose na vladu.
Kada je u pitanju veličina vlade, ona je pala za cijelu jednu ocjenu na 5,9.
Najgori rezultat u dijelu koji se odnosi na vladu su njena preduzeća, gdje je ocjena sa osam prepolovljena na četiri.
Svi ostali parametri su uglavnom ostali isti.
Od zemalja u regionu, Crna Gora je bolja od Bosne i Hercegovine (55), Sjeverne Makedonije (56), Srbije (58), ali gora od Slovenije (35), Hrvatske (37) i Albanije (38).
U odnosu na prošlu godinu, Slovenija i Sjevrna Makedonija su zadržale ocjenu, Hrvatska popravila za sedam, Albanija za deset a BiH za četiri mjesta. Srbija je pogoršala za sedam mjesta.
U vrhu liste zemlja po pitanju ljduskih sloboda su Novi Zeland, Švajcarska, Hong Konga na samom dnu Jemen, Venecuela i Sirija.
Bonus video: