Pravni savjet Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) saopštio je jutros da Ministarstvo zdravlja Naredbom drastično krši Ustavom i zakonom zagarantovano pravo građana na slobodu okupljanja.
"Evidentno je da se to čini isključivo radi sprečavanja građana i pravoslavnih vjernika da na mirnim i dostojanstvenim litijama iskazuju svoj protest protiv diskriminatornih i neustavnih odredbi Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Ministarstvo zdravlja je prvo donijelo Naredbu o proglašavanju prestanka zarazne bolesti COVID-19, ali je potom na apsurdan način propisala maksimalan broj od 200 prisutnih lica na javnim okupljanjima. Na taj način je i dalje ostala na snazi zabrana okupljanja svim ostalim građanima Crne Gore, čime su drastično povrijeđena njihova prava", istakli su iz Pravnog savjeta MCP.
U saopštenju se dodaje da Ministarstvo zdravlja direktno krši Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti na koji se pozivalo prilikom donošenja i izmjena diskriminatorne Naredbe za preduzimanje privremenih mjera za sprečvanje prenošenja novog koronavirusa od 1. juna 2020. godine.
"Ministarstvo, po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, ima ovlašćenje da, u slučaju vanredne situacije, u potpunosti zabrani sva javna okupljanja (ali ne i vjerske obrede). To je ono i učinilo Naredbom od 13. marta 2020. godine. Međutim, kada je režim odlučio da, nakon tri mjeseca, ublaži brojne zabrane iz Naredbe, Ministarstvo zdravlja je prekoračilo svoja zakonska ovlašćenja i iz političkih razloga je suštinski zadržalo na snazi zabranu javnih okupljanja tako što je samo najmanjem broju lica (200 građana) priznalo ustavno i zakonsko pravo na slobodu okupljanja", piše u saopštenju Pravnog savjeta MCP.
Oni su kazali da Ministarstvo zdravlja nema pravo da podzakonskim aktima proširuje i mijenja zakonske norme.
"Biće krivičnog djela „nepostupanje po zdravstvenim propisama za suzbijanje zaraznih bolesti“ iz člana 287 Krivičnog zakonika, je konkretizovano i konačno određeno odredbom iz Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. U članovima 54 i 55 Zakona je precizno propisano da pojedina prava i aktivnosti mogu biti „zabranjene ili ograničene“ dok „okupljanje na javnim mjestima“ može biti zabranjeno za sva lica, ali ne i dozvoljeno samo za 200 građana. U ovakvim situacijama, javnih okupljanja u vrijeme zaraze ili ima ili nema, a nikako nije dozvoljeno da ih malo ima, a malo više da ih nema. Ovo uviđa ne samo stručna nego i najšira javnost, jer je zdravom razumu neobjašnjivo i u demokratskom društvu neprihvatljivo da je proglašen kraj epidemije, a da neustavne zabrane javnih okupljanja važe samo zbog litija. Posebno ukazujemo da je dobro poznata obaveza državnih organa da svako ograničenje osnovnih ljudskih prava i sloboda mora biti striktno propisano i usko tumačeno", rekli su iz Pravnog savjeta MCP.
Poručili su da je u članu 24 Ustava Crne Gore je propisano da se zagarantovana ljudska prava i slobode mogu ograničiti "samo zakonom", a ne nikakvim naredbama ministarstva i da se ograničenja "ne smiju uvoditi u druge svrhe osim onih radi kojih su propisana".
"Javnost podsjećamo i na odredbu iz člana 10 Ustava Crne Gore kojom je propisano da je ”u Crnoj Gori slobodno sve što Ustavom i zakonom nije zabranjeno” i da je ”svako obavezan da se pridržava Ustava i zakona”. Ustavom nisu zabranjene litije, a zakonom nisu ograničene, jer su to mirna i dostojanstvena javna okupljanja građana. Iz tih razloga je nezakonita i u pravnom sistemu je nevažeća naredba Ministarstva zdravlja kojom su, na neposredno diskriminatoran način i u političke svrhe, javna okupljena dozvoljena za samo 200 građana", piše u saopštenju Pravnog savjeta MCP.
Poručuju i da je jasno da će Uprava policije prekršiti Ustav Crne Gore, Zakon o javnim okupljanjima i javnim priredbama, Zakon o javnom redu i miru i Zakon o bezbjednosti saobraćaja "ukoliko zbog ove neustavne i protivzakonite Naredbe Ministarstva zdravlja ne bude obezbjeđivala mirne litije u crnogorskim gradovima na isti način kao što je to i prije epidemije činila".
"Uprava policije i Državno tužilaštvo, nakon ustanovljene sudske prakse prethodnih dana, nemaju pravo da privode i pritvaraju sveštenike zbog organizovanja litija kao mirnih javnih okupljanja u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore", zaključuje se u saopštenju Pravnog savjeta MCP.
Bonus video: