Drugi pokušaj saniranja kule u Tivtu

Opština Tivat potpisala ugovor sa novim izvođačem za srednjovjekovni ljetnjikovac Buća - Luković

4476 pregleda 0 komentar(a)
Kula ljetnjikovca Buća-Luković, Foto: Mihael Đuričić
Kula ljetnjikovca Buća-Luković, Foto: Mihael Đuričić

Opština Tivat potpisala je u srijedu sa kompanijom “Đokić Group“ iz Bara ugovor za izvođenje radova na rekonstrukciji objekta kule srednjovjekovnog ljetnjikovca Buća-Luković.

To je drugi put da Opština Tivat pokušava da nađe izvođača radova za realizaciju projekta koji sufinansira Ministarstvo kulture.

Posao je vrijedan 86.721 euro sa PDV-om, a odabrani izvođač ima rok od 50 dana od dana potpisivanja ugivora i uvođenja u posao da završi predviđene radove na tom monumentalnom kamenom tornju koji je dio nekadašnjeg srednjovjekovnog ljetnjikovca bogate kotorske vlastele sa Prčanja.

Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki poništila je u potpunosti prvobitni tender na kome je odlukom Službe za javne nabavke Opštine posao bio dodijeljen kompaniji “Bombeton“ sa Cetinja.

Ona je bila spremna da obnovu kule koja je bilo procijenjene vrijednosti 95.000 eura sa PDV-om, obavi za 84 hiljade eura. Nakon žalbe drugorangiranog ponuđača, kompanije “Europrojekt“ iz Podgorice, Državna komisija je po službenoj dužnosti u cjelosti poništila tender jer je utvrđeno da je Opština na čijem je čelu gradonačelnik Siniša Kusovac dodijelila posao “Bombetonu“ iako ta kompanija nema stalno zaposlenog konzervatora- restauratora, a trebalo je da izvodi radove na zaštićenom spomeniku kulture.

Kula je najmarkantije obilježje kompleksa srednjovjekovnog ljetnjikovca u centru grada, a koji je nekada pripadao vlastelinskim porodicama Buća iz Kotora, odnosno Luković sa Prčanja i koji ima status zaštićenog spomenika kulture druge kategorije. U kompleksu se nalaze prostorije JU Muzej i galerija Tivat, kao i mala otvorena scena tivatskog Centra za kulturu, a sama kula proteklih je godina korištena kao prostor za izložbe etnomuzeološkog karaktera.

Planiranom obnovom i rekonstrukcijom predviđeno je da se na kuli ljetnjikovca postavi nova drvena stolarija, zamijeni kompletan krov i postavi nova drvena krovna konstrukcija sa manjim padom krovnih površina, primjerenijim nekadašnjem originalnom izgledu ovog objekta sa sačuvanih starih fotografija.

Opština Tivat već je prije godinu uložila skoro 200 hiljada eura u rekonstrukciju drugog dijela ljetnjikovca, nekadašnje stambene zgrade u kojoj funkcioniše gradska galerija i kancelarije JU Muzej i galerija.

Ljetnjikovac Buća-Luković jedan je od najprepoznatljivijih obilježja Tivta. Nalazi se u centru grada, a podigla ga je poznata kotorska srednjovjekovna vlastelinska porodica Buća. Kompleks predstavlja skladnu renesansnu cjelinu sa ponekim detaljom kasne gotike. Sastoji se iz pet objekata: kuće za stanovanje, ekonomske kuće, crkvice - kapele posvećenu Sv. Mihovilu, te kule sa monumentalnom ulaznom kapijom.

Poznati ljetnikovac krajem 19. vijeka otkupio je konte Marko Luković, pomorski kapetan i brodovlasnik iz Prčanja. On je onda dio tog imanja 1888. godine ustupio opštini Tivat, odnosno Carskoj i Kraljevskoj ratnoj mornarici Austro-Ugarske za izgradnju pomorskog Arsenala u Tivtu

Bonus video: