Ostavku treba da podnesu oni koji su dali mišljenje da je u skladu sa pravnim okvirom Crne Gore, objaviti spisak lica u samoizolaciji, kazao je ekspert u oblasti zaštite ličnih podataka Radenko Lacmanović.
Tvrdi da, ukoliko ti ljudi ne podnesu ostavku, a imajući u vidu odluku Ustavnog suda, Skupština Crne Gore ima pravni osnov da ih razriješi dužnosti.
On, kako navodi, ne želeći da raskrinkava razloge zbog kojih se bivši premijer ne pojavljuje u javnosti, hoće da vjeruje da je zaćutao svjestan kršenja ljudskih prava koje je činila Vlada na čijem je čelu bio.
Osnovni sud u Bijelom Polju donio je prvostepenu presudu da je bivša Vlada Crne Gore na čijem čelu je tada bio Duško Marković povrijedila je pravo na privatan život sedamdesetšestogodišnjeg Bjelopoljca Žarka Boškovića, jer je u martu prošle godine, dok je bio u kućnoj samoizolaciji, objavila njegove lične podatke – ime, prezime i adresu.
Lacmanović kaže da je Marković objavio spisak lica koji su tužili državu, jer im je ista uskratila prava iz rada i radnih odnosa.
"Na ovaj način nezasluženi bivši premijer je od značajnog broja državnih službenika i namještanika pravio državne neprijatelje i "crtao mete za odstrel". To mu je malo bilo, već je želio da javno stigmatizuje lica koja su se bilo kojim povodom našla u samoizlolaciji na početku epidemioloških mjera zbog virusa Kovid-19. Taj pravnik nam je govorio da se strpimo, a da ćemo nakon određenog vremena nijansirati o ljudskim pravima", rekao je Lacmanović.
Ističe da danas, kada zbog njegovog neznanja ili pravnog terorizma svi trpe posledice, jedino Marković ćuti.
"Malo je reći da partija u kojoj, nakon premijerskog rada, minuli predsjednik Vlade nije zaslužio ni mjesto člana u predsjedništvu, podnese troškove kršenja ljudskih prava građana koji zaštitu zadovolje pred nadležnim sudovima. Podrazumijeva se da bi ostavku trebali da podnesu oni koji su dali Mišljenje da je u skladu sa pravnim okviro Crne Gore, objaviti spisak lica u samoizolaciji", smatra on.
Poručuje da aktuelnoj vlasti treba za nauk da bude to da o ljudskim pravima nikad ne budu u prilici da presudno odlučuju oni koji su na po prirodi posla treba da ih ograniče ili krše.
"Ljudska prava koja je prethodna vlast više kršila nego ograničavala su za rezultat imala poraz onih koji su smatrali da mogu kako hoće, ali da su zaboravili da ne mogu do kad hoće", zaključio je Lacmanović.
Bonus video: