Održana nacionalna terenska vježba službi zaštite i spašavanja

Na vježbi se, shodno realističnom scenariju, uvježbavala međuopštinska saradnja i koordinacija aktivnosti od strane Direktorata, kao i testirali kapaciteti na nacionalnom nivou u slučaju reagovanja na požare većih razmjera

4248 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić
Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Nacionalna terenska vježba, na kojoj su učestvovali predstavnici Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, službi zaštite i spašavanja iz Podgorice, Danilovgrada i Cetinja i Crvenog krsta Crne Gore, održana je danas u mjestu Lužnica u podgoričkoj opštini.

Vježba je održana u okviru projekta „3 WATCH OUT – Trilateralni model civilne zaštite: Putevi, instrumenti i izazovi za našu bezbjednost“, koji finansira Evropska unija u okviru IPA INTERREG Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija – Italija.

Na vježbi se, kako je saopšteno iz MUP-a, shodno realističnom scenariju, uvježbavala međuopštinska saradnja i koordinacija aktivnosti od strane Direktorata za zaštitu i spašavanje, kao i testirali kapaciteti na nacionalnom nivou u slučaju reagovanja na požare većih razmjera.

vježba požar
foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Tokom izvođenja vježbe koristio se NICS sistem, koji se razvija u okviru Pilot projekta civilne napredne regionalne koordinacije u hitnim situacijama i predstavlja projekat u okviru NATO SPS programa „Naukom za mir i bezbjednost”. "NICS je web-bazirani sistem (internet sistem) za komandovanje i kontrolu svih vrsta nesreća, od prvog odgovora – prilikom redovnih događaja, do ekstremnih situacija, katastrofalnih nesreća čak i vanrednog stanja, koje zahtijevaju angažovanje cijelog državnog aparata, kao i angažmana jedinica za zaštitu i spašavanje drugih država sa kojima su sklopljeni ugovori o bilateralnoj saradnji", pojasnili su iz MUP-a.

Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Miodrag Bešović istakao je da je vježba pokazala da postoji dobra i sistemska saradnja među subjektima u sistemu zaštite i spašavanja, kada je u pitanju reagovanje u slučaju šumskih požara, te da je realno očekivati da bi u stvarnoj takvoj situaciji odgovor bio “brz, profesionalan i adekvatan”.

vježba požar
foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Današnja vježba predstavlja nastavak regionalne vježbe koja je počela 31. maja, kada su, dodaju iz MUP-a, provjeravane već uspostavljene procedure pružanja međunarodne pomoći u slučaju šumskih požara, sa kolegama iz Italije i Albanije.

Projekat „3 WATCH OUT – Trilateralni model civilne zaštite: Putevi, instrumenti i izazovi za našu bezbjednost“ implementiraju Odsjek za civilnu zaštitu Regije Pulja, Univerzitet u Bariju – Odsjek za poljoprivredu i životnu sredinu, Regionalni savjet Lezha-e, nevladine organizacije „Istraživanje i saradnja” i „Parnerstvo za razvoj“ i Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore.

Cilj projekta je unapređenje stanja životne sredine u programskoj oblasti kroz prekograničnu saradnju u smanjenju rizika od katastofa. Projekat je počeo 15. marta 2018. godine i sprovodiće se do 14. juna 2021. godine. Ukupan budžet projekta je 979.400 eura, od čega je doprinos Evropske unije 85 procenata ukupnih projektnih troškova. Budžet za Crnu Goru iznosi 182.386 eura.

Bonus video: