Članovi omladinske organizacije Saveza izviđača Crne Gore (SICG), predstavljaju zdravu mladost koja istinski baštini pravi sistem vrijednosti, ali i pomaže u obnavljanju tog sistema i borbi za prirodu, odnosno budućnost Crne Gore, kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić..
On se povodom obilježavanja Svjetskog dana životne sredine - 5. juna obratio prisutnima ispred Skupštine, gdje je upriličen i program i poručio da je borba za zaštitu životne sredine, borba za očuvanje prostora, borba za budućnost budućih naraštaja.
"Ovo su istinske patriote ovoga društva, ovo je mjera patriotizma u jednom društvu, jer mi se svi zajednički borimo da sačuvamo Crnu Goru i resurse koje ona ima. Crna Gora jeste mala, ali najljepša zemlja u Evropi. Mi hoćemo da svi resursi budu crnogorski i sačuvani, a ne tajkunski i devastirani. To je naša zajednička misija i drago mi je što smo partneri na tom putu“, kazao je Bečić, saopštili su iz Skupštine.
On je, obraćajući se mladim izviđačima, kazao da je Crnoj Gori i Balkanu nasušno potreban mir i poručio da od malih nogu uče da promovišu mir, ljubav, toleranciju, međuvjerski i međunacionalni sklad.
„Crna Gora ima budućnost samo ako bude ekološka, ako bude socijalno pravedna, ako bude zasnovana na vladavini prava i ako bude jaka građanski“, zaključio je Bečić.
Načelnik SICG, Dušan Masoničić, apelovao je na sve građane Crne Gore da počnu da vode brigu o zaštiti životne sredine i očuvanju prirode i zahvalio se Bečiću na prepoznavanju značaja obilježavanja ovog datuma.
„Želim ovom prilikom da se zahvalim Skupštini Crne Gore i njenom predsjedniku gospodinu Aleksi Bečiću, sada već aktivnom članu Saveza izviđača Crne Gore, na prepoznavanju značaja za obilježavanje ovog značajnog datuma i za podizanje svijesti o ovoj veoma značajnoj temi za Crnu Goru kao ekološku državu. Takođe, želim da se zahvalim u ime Saveza , zato što je Savez prepoznat kao najveća omladinska organizacija u našoj zemlji i organizacija koja u svom programu kao neodvojiv dio ima brigu o prirodi i očuvanju životne sredine“, rekao je Masoničić.
Načelnica za međunarodnu saradnju Milica Radonjić objasnila je da je ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana zaštite životne sredine – obnova ekosistema, i predstavila tablu na kojoj su prikazane različite vrste otpada koji se proizvodi na dnevnom nivou, kao i potrebno vrijeme za njihovu razgradnju.
„Moji izviđači znaju da je nama svaki dan u godini dan zaštite životne sredine. Ovogodišnja tema je obnova ekosistema, što znači da moramo da počnemo da radimo na obnovi, na sanaciji i na stopiranju sve štete koju nanosimo ekosistemima. To otprilike znači da mi treba na dnevnom nivou da radimo na tome da se podiže svijest društva, ali i da učestvujemo u akcijama čišćenja, da sadimo kad god za to imamo priliku, da recikliramo, da smanjimo količinu otpada koji proizvodimo i da na sve moguće načine čuvamo prirodu, jer to je naš jedini dom“, istakla je Radonjić.
Iz Skupštine su kazali da je u sklopu progama u parku ispred Skupštine zasađeno stablo masline.
Bonus video: