Da li su manje štetne alternative bolji izbor od cigareta

Upotrebom manje štetnih alternativa izbjegavaju se štetni produkti sagorijevanja, poput katrana i ostalih opasnih materija koje se nalaze u duvanskom dimu, a nivo ugljen monoksida je smanjen do 98 odsto.

26942 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Shuterstock
Foto: Shuterstock

Dokazi o štetnosti pušenja cigareta odavno postoje pa je najbolji izbor koji pušač za sebe i okolinu može da učini jeste da, dok čita ovaj tekst, odluči da ostavi cigarete. Ovdje su, ipak, samo neki od osnovnih razloga koji svjedoče o štetnosti cigareta i tragova u organizmu koji ostaju sagorijevanjem duvana. Naučna istraživanja su dokazala da je razloga daleko više ali su se isto tako tražila i rješenja za one koji ipak ne ostave pušenje.

Sagorijevanje – cigarete sagorijevaju duvan na preko 900 stepeni Celzijusa, i tada se oslobađa najštetniji produkt, a to je duvanski dim. Nauka je do sada prepoznala oko šest hiljada materija koje se nalaze u duvanskom dimu, od kojih je preko 100 označeno kao štetno ili potencijalno štetno.

Ugljen monoksid – U pitanju je otrov bez boje i mirisa, koji je produkt nepotpunog sagorijevanja duvana. Izaziva najviše akutnih trovanja, a za hemoglobin u krvi se vezuje 200 puta češće nego kiseonik i tako remeti normalan prenos kiseonika. Oštećuje zidove arterija i povećava rizik od infarkta srca.

Katran – Najopasnija materija koja se nalazi u duvanskom dimu. Katran je mješavina nekoliko hiljada sastojaka duvanskog dima, od kojih je preko 50 kancerogenih. Tokom uvlačenja duvanskog dima kondenzuje se u ljepljivu, sirupastu masu u plućima i drugim disajnim organima gdje uzrokuje različite bolesti, stvarajući uslove za mogućnost razvoja disajnih infekcija i pušačkog kašlja.

I ako sve to znaju, neki pušači ipak ne prestaju da puše

Pušači su često svjesni svih ovih rizika pa ipak iz različitih motiva ne ostavljaju cigarete. Dio rješenja u tom slučaju može da bude informisanje o manje štetnim, naučno zasnovanim alternativama. Poslednjih godina, istraživanja su ponudila rješenje koje je bazirano na tehnologiji zagrijevanja duvana na mnogo nižoj temperaturi – do 350 stepeni, čime se eliminiše duvanski dim. Najpoznatiji uređaj u ovoj kategoriji je IQOS, koji procesom zagrijevanja ne sagorijeva duvan i samim tim ne emituje duvanski dim, već aerosol koji sadrži i do 95 odsto manje štetnih materija. IQOS je prvi i jedini sistem za zagrijevanje duvana koji je Američka agencija za hranu i ljekove (FDA) prošle godine svrstala kao proizvod modifikovanog rizika, zaključivši da je izloženost štetnim materijama prilikom korišćenja ovog uređaja značajno smanjena u poređenju sa cigaretama.

Upotrebom manje štetnih alternativa izbjegavaju se štetni produkti sagorijevanja, poput katrana i ostalih opasnih materija koje se nalaze u duvanskom dimu, a nivo ugljen monoksida je smanjen do 98 odsto. Ipak, ni ovi uređaji nijesu bez rizika i oslobađaju nikotin koji izaziva zavisnost.

Pixabay
foto: Pixabay