CGO: Vlada postavila novi rekord u dodjeli počasnih državljanstava

"Dominantan broj dodijeljenih državljanstava je po Programu ekonomskog državljanstva, a zatim se kao razlozi navode sportski, naučni, ili neki drugi interes države, uz napomenu da ima i onih rješenja koja ne sadrže osnov dodjele državljanstva"

11594 pregleda 11 komentar(a)
Foto: CGO
Foto: CGO

Centar za građansko obrazovanje (CGO) ukazao je na nastavak loše prakse dodjele tzv. počasnih državljanstava čiji broj u mandatu ove Vlade, kako su naveli u saopštenju, ruši sve prethodne rekorde.

"Naime, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je donijelo 273 rješenja u 2021. i jedno u 2020. godini. Tako je Vlada za 13 mjeseci rada više nego uduplala ono što je bio rekord prethodne Vlade, koja je za 11 mjeseci 2020. godine dodijelila 115 državljanstava", navodi se u saopštenju.

Početkom ove godine, CGO se obratio MUP-u tražeći pristup informacijama koje se odnose na broj dodijeljenih počasnih državljanstava za period od 7. decembra 2020. do 1. januar 2022. godine.

"Za nepunih 13 mjeseci, dodijeljena su čak 274 državljanstva. Osim za 10 za koje ne postoje podaci o predlogu, svi prijedlozi za dodjelu državljanstva MUP-u su dostavljeni od strane predsjednika Vlade Crne Gore, Zdravka Krivokapića. Dominantan broj dodijeljenih državljanstava je po Programu ekonomskog državljanstva, a zatim se kao razlozi navode sportski, naučni, ili neki drugi interes države, uz napomenu da ima i onih rješenja koja ne sadrže osnov dodjele državljanstva", navodi se u saopštenju.

CGO podsjeća da je od početka primjene Zakona o državljanstvu, odnosno od 2008. do kraja 2020. godine dodijeljeno ukupno 390.

Sa novim podacima, do 1. januara 2022. godine, taj broj je dostigao cifru od 664 počasna državljanstva.

"Od 274 državljanstva, najveći broj je dodijeljen licima iz Rusije, i to 170, odnosno 62,05 odsto, zatim Kine 19 (6,81 odsto), Libana 14 (5,11 odsto), Ukrajine 12 (4,38 odsto) i Kazahstana 9 (3,28 odsto). Od država regiona, državljanstva su dodijeljena licima iz Srbije (6) i Bosne i Hercegovine (2). Podsjećanja radi, Zakonom o državljanstvu predviđena je mogućnost da lice čiji je prijem od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski ili neki drugi interes Crne Gore, izuzetno može steči državljanstvo prijemom ukoliko ne ispunjava redovne uslove iz Zakona, a na osnovu prijedloga predsjednika države, Skupštine ili Vlade i rješenja organa nadležnog za unutrašnje poslove, u ovom slučaju MUP-a", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: