Gvozdenović: Mjesne zajednice birati na izborima

"Ovo se odnosi, prije svega, na zbor građana kao način izbora, koji se oglašava na oglasnoj tabli mjesne zajednice, gdje izborni proces traje sedam dana i ni na jedan način ne omogućava stvarnu participaciju", rekla je zamjenica programskog direktora CDT-a

6612 pregleda 0 komentar(a)
Gvozdenović, Foto: CDT
Gvozdenović, Foto: CDT

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) smatra da se organi mjesnih zajednica moraju birati na demokratskim izborima, neposredno i tajno, u skladu sa međunarodnim standardima, odnosno Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi.

Zamjenica programskog direktora CDT-a Milena Gvozdenović kazala je da su mjesne zajednice postale partijski punktovi čiji je zadatak gušenja građanskih inicijativa i sredstvo za zaokruživanje aspolutne partijske kontrole na svim nivoima.

"Ovom inicijativom želimo vratiti participativnu demokratiju na najniži nivo organizovanja lokalnih zajednica, jer ta vrsta demokratije jeste nešto što je davno zaboravljeno u našoj politici", kazala je Gvozdenović.

Ona je ocijenila da sadašnji modeli izbora predstavljaju fingiranje demokratije što političke partije koriste za očuvanje svojih monopola, i guše građansku inicijativu.

"Ovo se odnosi, prije svega, na zbor građana kao način izbora, koji se oglašava na oglasnoj tabli mjesne zajednice, gdje izborni proces traje sedam dana i ni na jedan način ne omogućava stvarnu participaciju", rekla je Gvozdenović.

Prema njenim riječima, ovom zboru treba da prisustvuje određeni broj građana, ali nije jasno kako se utvrđuje da li ti građani i pripadaju toj mjesnoj zajednici.

"Budući da je pitanje prebivališta i boravišta odavno otvoreno kao problem izbornog procesa, možete zamisliti kako izgledaju ovi izbori, to jest zbor građana", rekla je Gvozdenović.

Ona je kazala da o drugom modelu – sistemu imenovanja organa mjesnih zajednica na osnovu Odluke o mjesnim zajednicama Glavnog grada "ne treba posebno trošiti riječi".

"Stvoren je sistem da Glavni grad i političke partije kontolišu većinu u Savjetu, kao izvršnom organu mjesne zajednice, pa nije ostavljen nikakav prostor za samoorganizovanje građana", kazala je Gvozdenović.

Kako je navela, korišćenje ova dva modela, doveo je do toga da su izostale ozbiljnije građanske inicijative, izostala je stvarna participacija građana, a mjesne zajednice ne služe svojoj izvornoj svrsi.

"Zbog svega ovoga ne treba da čudi podatak da nakon četiri godine od usvajanja Zakona o lokalnoj samoupravi čak devet jedinica lokalne samouprave nije uskladilo svoje statute i opšte akte, odnosno nije donijelo nove odluke o mjesnim zajednicama", upozorila je Gvozdenović.

Ona je ocijenila da se time šalje jasna poruka da njihovo funkcionisanje nema prioritet u vršenju lokalne vlasti.

Postupanje po starim propisima je, kaže ona, suprotno zakonu i Ustavu, a takav primjer bilo je imenovanje Odbora povjerenika za mjesne zajednice u Glavnom gradu, koje je kao nezakonito i neustavno poništeno u sudskom procesu.

"Odluke Upravnog i Ustavnog suda, nakon kojih je Glavni grad izvršio usklađivanje akata sa novim zakonodavnim rješenjima, nijesu motivisale ostale opštine na zakonito postupanje", rekla je Gvozdenović.

CDT smatra da je prošlo vrijeme da se interesi građana podređuju politici i da zajedno treba krenuti u suprotan proces.

"Da bi taj proces pokrenuli, jedan od važnih preduslova su transparentni, demokatski i nefingirani izbori koji moraju građanima omogućiti stvarnu participaciju u donošenju odluka, a naročito na najnižim nivoima ogranizovanja građana", rekla je Gvozdenović.

Prema njenim riječima, nama trebaju inicijative odozdo, a političari su se svojski potrudili da ovim partitokratskim sistemom svaku inicijativu uguše u začetku.

Bonus video: