Udruženje za podršku Roma i Egipćana iz Berana uputilo je poziv nadležnima da preispitaju dodjelu stambenih jedinica, odnosno baraka na Rudešu, gdje su nekad živjela raseljena lica sa Kosova i Bosne i Hercegovine (BiH) i Srbije.
Direktor ove nevladine organizacije iz RE populacije Sultan Beća rekao je da je to učinjeno jer se po njihovim saznanjima vrši zloupotreba stanarskog prava kada se radi o korišćenju stambenih jedinica.
“Navodimo primjer da osobe koje su stanovale u barakama, kada nađu drugi smještaj, te barake ustupaju drugim licima bez ugovora i znanja nadležnih. A pojedina lica koja ustupaju barake drugim licima za to dobijaju novčanu nadoknadu. Veoma je važno naglasiti da se prodaja baraka vrši uz nadoknade od 1.500 do 2.000 eura” – tvrdi Beća.
On je postavio pitanje kako je to moguće i po kojim osnovima se to radi, a kasnije ista ta lica, navodno, dobijaju ugovore na korišćenje.
“Naša organizacija se obratila predsjedniku opštine Berane da formira komisiju koja će se baviti ovim pitanjima i ukazali na ovaj problem i očekujemo povratnu informaciju” – kazao je Beća.
On je uputio poziv i nadležnim institucijama koje se bave antikorupcijom da se uključe u ovaj problem i da preispitaju dodjelu svih stambenih jedinica kako bi se spriječile dalje nezakonitosti u tom dijelu.
“Ovom prilikom pozivamo još jednom nadležne iz opstine Berane da ozbiljno shvate ovaj problem i da ukažemo još jednom da je jedino Opština nadležna da vrši dodjelu ovih jedinica bez upliva trećih lica u ovaj problem” – rekao je Beća.
Direktor Udruženja za podršku Roma i Egipćana ukazao je da među romsko egipćanskom populacijom ima veliki broj višečlanih porodica.
“Postoje porodice koje broje više članova, pa je potrebno u tom smislu da se vrši pravicna podjela stambenih jedinica, a ne da se vrši podjela bez kriterijuma, uz posredstvo trećih lica gdje postoje sumnje na korupciju” – kazao je Sultan Beća.
Oko stotinu baraka od tvrdog materijala ili drveta ostalo je prazno nakon što su izbjeglice sa Kosova i iz Bosne i Hercegovine dobile nove stanove u zgradama koje koje su prije tri godine izgrađene na lokaciji nedaleko od baraka.
Neki od vlasnika starih baraka zadržali su ih, odnosno nisu ih vratili, a potom su ih, navodno, prodavali nevoljnicima i onima koji još uvijek nemaju riješeno stambeno pitanje.
Iz lokalne uprave u Beranama Vijestima su kazali da je formirana i da već od ranije postoji Komisija koja će preispitati da li se barake i u arhivi vode kao vlasništvo ljudi na koje su upisane, kao i da li ima zloupotreba kada se radi o tvrdnjama o preprodaji.
Bonus video: