Postavljanje kotlova na pelet na nekoliko lokacija, iz kojih bi se grijali prostori koji su se do sada snabdijevali toplotom iz kotlarnice u Skerlićevoj, nije rješenje čiji je cilj da zamijeni toplifikaciju Pljevalja.
To je poručio Mervan Avdović, vršilac dužnosti direktora preduzeća Grijanje koje gazduje gradskom kotlarnicom, reagujući na izjavu predsjednika Opštinskog odbora Demokrata u Pljevljima i izvršnog direktora Elektroprivrede Nikole Rovčanina objavljenom u “Vijestima” pod naslovom “Vraćaju grad 50 godina unazad”.
”To niko nije ni pomislio, ni rekao, iz lokalne vlasti. To je insinuacija g. Rovčanina, koja ima za cilj da građane navede na pogrešan zaključak. Cilj montaže kotlova na pelet na nekoliko pogodnih lokacija, iz kojih bi toplota zamijenila onu koja dolazi iz kotlarnice u Skerlićevoj, je smanjenje sagorijevanja uglja u kotlarnici u Skerlićevoj, smanjenje emisije ugljen- dioksida i zagađenja vazduha, smanjenje gubitaka toplote i vode i bolje grijanje za građane. Smanjenjem toplotnog opterećenja kotlarnice u Skerlćevoj bolje grijanje bi imali oni koji bi ostali priključeni na nju. Teško je zamisliti da danas postoji osoba koja argumentovano i javno zagovara ostanak uglja kao energenta i ne želi ugalj zamijeniti peletom. Onaj ko tako misli i tvrdi realno želi da se nastavi sagorijevanje uglja i vraća sve više od 50 godina unazad. Ako takve izjave daje političar, rukovodilac najveće energetske kompanije u državi, onda je to, osim ekološko - tehničkog ozbiljan i politički promašaj”, naveo je Avdović u reagovanju.
Tvrdi da se “pažljivijim čitanjem teksta dolazi do zaključka da stvarna tema nije zamjena uglja peletom u gradskoj kotlarnici, već uočena nesposobnost, ubrzo odlazećeg menadžmenta EPCG, na poslovima dalje realizacije projekta toplifikacije Pljevalja, za koju optužuju rukovodstvo Opštine Pljevlja”.
”Problem toplifikacije Pljevalja datira još iz osamdesetih godina prošlog vijeka prethodnog milenijuma i uvaženi Nikola Ročanin je pokušao da riješi ‘milenijumski problem’, naravno na sebi svojstven način i da projekat toplifikacije pripiše samo sebi. Kao što je i laičkoj javnosti poznato toplifikacija se sastoji iz tri osnovna elementa: izvora toplote (u našem slučaju Termoelektrana), glavnog magistralnog voda od izvora do kotlarnice SC ‘Ada’ i trećeg dijela, ‘sekundarne mreže’, koja distribuira toplotu od magistralnog voda do krajnjih potrošača. Da se odmah, prije bilo kakve analize, raščisti sa trećom trećinom, sekundarnom mrežom. Nju niko ne spominje, osim neki entuzijasti iz termo struke, koji kažu da je projektni zadatak za nju već trebalo da bude napisan. Gospodin Rovčanin niti jednom riječju je do sada nije spomenuo. Znači, trećina toplifikacije ga apsolutno ne zanima. Šta je sa ostatkom, preostale dvije trećine”, pitao je Avdović
Podsjeća da je ekološkom rekonstrukcijom Termoelektrane projektovana izgradnja osnovnog i rezervnog izvora toplote za toplifikaciju.
”Gospodin Rovčanin je tada bio pravni referent u Vodovodu i nije ga zanimalo što je naknadnom intervencijom tadašnje Vlade Crne Gore, Projekat izgradnje osnovnog i rezervnog izvora za toplifikaciju, sa pumpno - izmjenjivačkom podstanicom, uvršten u ekološku rekonstrukciju. Vrijednost tih radova, kao dijela ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, je oko 5,5 miliona eura. Dolaskom na mjesto direktora EPCG Nikola Rovčanin, sa svojim “stručnim” timovima je na sve moguće načine pokušao da sabotira, ne projekat izrade toplotnih izvora za toplifikaciju, već cijeli projekat ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja. Da li mu nisu odgovarali javnim tenderom odabrani izvođači, da li mu se kao union pravniku nije dopadao tehnološki proces ili dinamika radova? Možda je samo želio da sve poništi, pa zatim na brzinu sve ponovi i prikaže kao svoj patent, kao da prije njega nije postojalo ništa”, stoji u reagovanju.
Navodi da je jedini tačan iskaz u navodima Rovačanina da kotlovi u centru grada neće i ne mogu zamijeniti toplifikaciju.
”Toplifikacija Pljevalja je najbolje rješenje smanjenja zagađenja vazduha, ali samo od sagorijevanja u ložištima. Poznato je da imamo gradova u kojima nema loženja ni uglja ni peleta, a veliki broj automobila i tiha klima stvaraju velike ekološke probleme”, ističe direktor Grijanja.
Tvrdi i da je menadžment EPCG projektovanih 44 megavata toplotne energije, za prvu fazu toplifikacije, sveo na svega 10.
”Opravdanje je, navodno, nemogućnost oduzimanja više pare iz sistema rada TE, jer bi to ugrozilo stabilnost rada cjelokupnog sistema proizvodnje električne energije. Je li toplifikacija zamjena kotlarnice u Skerlićevoj ulici i kotlarnica u nekolio škola (koje su već na pelet), sa 10 megavati snage? Instalisane peći i kotlovi na pelet u indvidualnim ložištima, koje subvencionira Opština Pljevlja, već u prošloj grejnoj sezoni su imale instalisanu snagu oko 20 megavati. To znači da su građani Pljevalja, uz subvenciju Opštine Pljevlja, zamjenom ložišta na ugalj ložištima na pelet već uradili dvije “Nikoline” toplifikacije od po 10 megavati. Nervoza g. Rovčanina potiče iz razloga što vrijeme brzo prolazi, Damoklov mač se vrti oko menadžmenta EPCG, koji ne može formalno pravno da raspiše tender za projektovanje Glavnog projekta i izrade samo prve faze magistralnog voda. Ne cjelokupnog magistralnog voda, već samo jedne trećine magistralnog voda. Ostale dvije trećine voda, do krajnje tačke (SC “ADA”) su planirane za naredne dvije godine. Raspisivanje tendera za jednu devetinu toplifikacije je marketinški i populistički, veliki adut u rukama menadžmenta EPCG za predstojeća dešavanja na političkoj sceni, kako u Pljevljima tako i u Crnoj Gori. Žele prikazati kako su samo oni uspjeli da naprave istorijski korak u razvoju i spašavanju Pljevalja…”.
Počelo je prije njega, pa će se i završiti nakon njega
Avdović je kazao da je ideja poništenja projekta ekološke rekonstrukcije propala, “nažalost novog menadžmenta”.
”Kada je dokazano da je sve rađeno u skladu sa zakonima i pravilima struke, kada nisu nikoga optužili, jer nisu imali osnov, iako su mjesecima češljali svaki papirić po minimum dva puta, rukovodstvo EPCG je progutalo knedlu i počelo prikazivati cijelu priču ekološke rekonstrukcije i toplifikacije, kao svoju. Ta je sudbina zadesila i projekat izvora toplifikacije. Menadžment EPCG je pokušavao da ga zaustavi, ali bezuspješno. Znači prva trećina toplifikacije Pljevalja je počela prije g. Nikole, biće i poslije g. Nikole, vrlo brzo. Druga trećina toplifikacije, izrada magistralnog toplovoda od TE Pljevlja do SC ‘ADA’ je nezasluženo postala sinonim cijele toplifikacije”, tvrdi Avdović.
Bonus video: