Sportski klubovi iz Pljevalja uputiće inicijativu Skupštini opštine Pljevlja da se poveća budžet za sport i sportske klubove, a iniciraće i sastanak s Ministarstvom sporta, energetskim gigantima iz Pljevalja i drugim firmama kako bi se pronašao način da se pomogne sport u Pljevljima.
Sportski radnici tvrde da će se nastaviti trend gašenja klubova ukoliko se uskoro nešto ne promijeni po pitanju finansiranja pljevaljskog sporta.
Sa sastanka, koji je nedavno održan u Pljevljima, predstavnici sportskih klubova su poručili da bi dio novca od ekološke takse trebalo usmjeriti u sport jer su najmlađi sportisti ugroženi zbog enormnog aero zagađenja zimi.
Od ekološke naknade od Rudnika uglja, Termoelektrane i Rudnika Gradir Montenegro, Opština Pljevlja godišnje prihoduje oko dva miliona eura.
”Niko ne razmišlja o tome u kakvom vremenu naša djeca treniraju, niko ne razmišlja o posljedicama po zdravlje naše djece. Potrebno je izdvojiti sredstva za zimske pripreme klubova, kao i da se obnovi sportska infrastruktura koja propada zbog kiselih kiša i velike količine sumpora u vazduhu”, poručeno je sa sastanka.
Od resornog Sekretarijata tražiće podatak koliko klubova egzistira u Pljevljima i koliko djece trenira, a koliko je treniralo prije deset godina.
”Vidjeće se koliko se broj djece koja se bave sportom smanjio. Porazno je da pljevaljske klubove napuštaju talenti već u pionirskoj konkurenciji jer idu u sredine koje mogu da im ponude mnogo više, a u posljednje vrijeme skoro da i nemamo seniore sportiste, jer odlaze mladi. Odluku o sufinansiranju sporta treba mijenjati jer je pregazilo vrijeme. Opština Pljevlja trenutno je, uzimajući u obzir broj klubova, pri dnu po izdvajanju za sport. Samo za FK Sutjeska, Dečić, Budućnost, Petrovac opštine iz kojih su ovi klubovi izdvajaju preko 500 000 eura. Dakle, više sredstava nego što se izdvaja za kompletan sport u Pljevljima”, kazali su učesnici sastanka.
Za sufinansiranje programa sportskih organizacija za 2022. godinu, i rekreaciju građana Opština Pljevlja ove godine planirala je da izdvoji 343.600 eura. To je za oko 20 odsto ili 67 hiljada eura više nego prethodne godine.
”Brojke sve govore. Svake godine minumum dva odjeljenja đaka iz osnovne škole ne upisuje srednju školu u Pljevljima. Od tih đaka najviše nam odlaze najbolji đaci i najbolji sporisti. Jednostavno klubovi su nemoćni da zadrže talente jer nemamo šta da im ponudimo. Istina je da imamo najbolju sportsku infrastrukturu u Crnoj Gori, ali “Ada” je pod katancem, a dio sredstava, koji se navodno daje klubovima, ide na račun Centra za sport i rekreaciju, na prevoz… tako da više od polovine novca i ne dođe do nas. Zašto kao klubovi s juga države ne možemo da koristimo besplatno gradsku sportsku infrastrukturu? Evo neka nam odgovore iz Ministarstva sporta, šta su učinili svih ovih godina za sport na sjeveru. Da li neki klub sa sjevera igra regionalnu ligu? U čijem su vlasništvu sportske dvorane na sjeveru? Koliko novca iz kompanija koje su opustošile sjever je otišlo na račun klubova sa sjevera? Koliko je država uložila u sport na sjeveru? Koliko se trenera sa sjevera nalazi na platnom spisku nacionanih saveza? Naravno da ne prozivamo nikoga, pogotovo ovo ministarstvo koje je tek formirano, ali neka krene u rješavanje ovih problema, jer će podaci s popisa stanovništva stopirati put Crne Gore ka Evropskoj uniji”, tvrde pljevaljski sportski radnici.
U Crnoj Gori, ističu oni, sve je centralizovano i “tačno se zna koji klubovi dobijaju milione iz državne kase i kompanija koje navodno pomažu sport u Crnoj Gori”.
”U Pljevljima godinama dobijamo mrvice, desetine miliona iz Rudnika uglja otišlo je na razvoj ženskog rukometa, vaterpola, klubove iz Podgorice, a kada smo nešto tražili kao da smo im kidali komade mesa. Istina je da se nešto pokrenulo, ali samo pokrenulo, ali bojimo se da ne bude kasno jer će opustošeni sjever ostati prazan, jer naša djeca već u pionirskom uzrastu vide da su diskriminisana u odnosu na djecu koja žive južnije od Bioča”, saopštili su predstavnici pljevaljskih sportskih klubova.
Bonus video: