U Dnevnom centru u Podgorici trenutno boravi 11 korisnika

Aktivnosti sa korisnicima, jasno su struktuirane i unaprijed definisane i oni kroz ove aktivnosti, zavisno od uzrasta, razvijaju ili osnažuju postojeće kapacitete, savladavaju i unapređuju veštine koje su potrebne u svakodnevnom životu, kazali su iz Glavnog grada
203 pregleda 0 komentar(a)
Dnevni centar, Podgorica, Foto: Glavni grad
Dnevni centar, Podgorica, Foto: Glavni grad
Ažurirano: 03.10.2017. 11:04h

U Dnevnom centru za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Podgorici trenutno boravi jedanaest korisnika uzrasta do 25 godina, kazali su iz Glavnog grada.

Ova javna ustanova pruža uslugu dnevnog boravka za djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju, kao jednu od usluga podrške za život u zajednici koja podržava boravak korisnika u porodici ili neposrednom okruženju.

"U Dnevnom centru trenutno boravi 11 korisnika uzrasta do 25 godina. Ova ustanova pruža usluge koje imaju za cilj zaštitu, promociju i unapređenje prava djece i omladine sa smetnjama u razvoju, njihovu socijalizaciju i integraciju u zajednici, edukaciju i osposobljavanje za što veću samostalnost u dnevnim aktivnostima, zavisno od očuvanih sposobnosti korisnika, kao i elementarnu medicinsku rehabilitaciju u cilju povećanja i održavanja funkcionalnih sposobnosti. Korisnici u Dnevnom centru imaju dva obroka i užinu, kao i organizovan prevoz," kazali su iz Glavnog grada.

Aktivnosti sa korisnicima, dodaju, jasno su struktuirane i unaprijed definisane i oni kroz ove aktivnosti, zavisno od uzrasta, razvijaju ili osnažuju postojeće kapacitete, savladavaju i unapređuju veštine koje su potrebne u svakodnevnom životu.

"Neposredan rad sa korisnikom podrazumijeva sprovođenje grupnih i individualnih tretmana koji se sastoji od dnevnog zbrinjavanja, zdravstvene zaštite i rada na prevenciji, radno okupacione terapije i stručnog rada (defektologa, psihologa i stručnih saradnika). Tretman je baziran na individualnim programima prilagođenim njihovim sposobnostima i konkretnim potrebama, uz prihvatanje individualnih želja i interesovanja korisnika, a koji imaju za cilj održavanje, razvijanje i usvajanje novih vještina i znanja u okviru fine motorike, grube motorike, socio-emocionalnog razvoja i govorno-jezičkog područja," ističu iz Opštine.

Oni su podsjetili da je Glavni grad neophodna sredstava za rekonstrukciju i opremanje objekta obezbijedio u partnerstvu sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, Kancelarijom UNDP–ia, Kancelarijom UNICEF-a i iznosila su 280.000,00 eura. Objekat sadrži, osim radnog prostora, salu za fizikalnu terapiju, senzornu sobu, trpezariju i pomoćne prostorije, koje su opremljene savremenom opremom prilagođenom potrebama korisnika, čime su u potpunosti zadovoljeni standardi iz oblasti socijalne zaštite.

Bonus video: