Jevrić: Cilj projekta modernizacija univerzitetskih kurseva i unaprijeđenje kompetencija i vještina nastavnog osoblja

Pored unapređenja nastavnih programa, projekat podrazumijeva promovisanje korišćenja tehnologija koje su najmanje štetne po životnu sredinu, kao i nabavku najsavremenije opreme za podršku nastavi u ovim oblastima

1433 pregleda 2 komentar(a)
Jevrić, Foto: Građevinski fakultet
Jevrić, Foto: Građevinski fakultet

Građevinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, kao koordinatorskoj instituciji, nedavno je odobren međunarodni projekat SmartWB čiji je cilj inoviranje visokoškolske nastave u oblasti klimatski pametnog urbanog razvoja u zemljama Zapadnog Balkana, saopštili su sa Univerziteta Crne Gore.

"Pametni gradovi zasnovani na zelenoj gradnji i energetskoj efikasnosti znače poboljšanje kvaliteta života i odgovoran odnos prema životnoj sredini, a uz saradnju sa poslovnim sektorom i otvaranje novih radnih mjesta. Klimatski pametna urbanizacija može biti snažan podsticaj za održivi razvoj zemlje u razvoju", objašnjava rukovodilac ovog projekta sa Građevinskog fakulteta Marija Jevrić.

Riječ je o jednom od 14 dobijenih projekata za koje je Univerzitet Crne Gore dobio odobrenje u prvom pozivu novog ciklusa Erasmus + projekata izgradnje kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja (CBHE) za 2021-2027, ostvarivši do sada nezabilježen uspjeh.

"U uslovima sve veće urbanizacije, gradovi bi trebali biti pažljivo planirani, a upravljanje njihovim razvojem promišljeno u skladu sa uslovima prognoziranih klimatskih promjena, a sve u kontekstu Agende za održivi razvoj 2030, Konvencije UN-a o klimatskim promjenama i drugih globalnih razvojnih sporazuma i okvira", dodaje Jevrić.

Ističe da je kvalitet visokog obrazovanja u oblastima koje su u vezi sa ovim temama od vrhunskog značaja za uspješno sprovođenje novih politika i iz tog razloga kao glavni cilj projekta vidi modernizaciju univerzitetskih kurseva u skladu sa trendovima EU i unapređenje nivoa kompetencija i vještina nastavnog osoblja u tom smislu.

Projekat treba da unaprijedi kvalitet nastave u oblasti klimatski pametne urbanizacije kroz blisku saradnju 16 partnera SmartWB konzorcijuma, iz devet evropskih zemalja: Crne Gore, Srbije, Austrije, Norveške, Hrvatske, Španije, Njemačke, BiH, Albanije. Partnerske institucije su pretežno visokoškolske – njih 13, uključujući i tri partnera iz poslovnog sektora i dvije organizacije koje djeluju kao pridruženi partneri.

Kao dio inoviranih nastavnih planova, u okviru projekta predviđene su studentske prakse u kompanijama koje su potpisale ugovore sa partnerima projekta, s fokusom na tehničke oblasti kao što su sistemi urbanog planiranja, uslovi gradnje za investitore, prostorno planiranje, razvoj infrastrukture, neformalna gradnja.

"Proces modernizacije najmanje 20 odabranih predmeta/kurseva biće u skladu sa inicijativama o modernizaciji evropskih sistema visokog obrazovanja i uopšte sa ciljevima strategije Evropa 2020 u čijem su fokusu globalni izazovi kao što su klimatske promene. Biće uvedeni inovativni i problemski zasnovani pristupi obrazovanju, oslonjeni na saradnju sa privredom, a osmišljeni tako da se kontinuirano mijenjaju i razvijaju kroz praktičan rad studenata i doprinose kompanija", kazala je Jevrić.

Pored unapređenja nastavnih programa, projekat podrazumijeva promovisanje korišćenja tehnologija koje su najmanje štetne po životnu sredinu, poboljšanje kompetencija nastavnog kadra u tom smislu, kao i nabavku najsavremenije opreme za podršku nastavi u ovim oblastima.

"Jedan od ciljeva projekta je i kreiranje interaktivne web platforme za saradnju partnera iz konzorcijuma ali i svih ostalih zainteresovanih strana, u smislu razmjene znanja, iskustava i dobrih praksi, kako u nastavnim procesima, tako i u implementaciji rješenja, kroz razne vidove podrške i usmjeravanja", zaključuje Jevrić.

Bonus video: