Tokom rekonstrukcije JU Muzej Bijelo Polje napravljeno je dosta propusta, pri čemu se u značajnoj mjeri odstupilo do projektom predviđenih radova.
To je zaključeno na sastanku predstavnika Muzeja sa članovima komisije Ministarstva kulture i medija, koji su nedavno boravili u službenoj posjeti.
Pored Dobrile Vlahović, generalne direktorice za kulturnu baštinu Ministarstva, predstavnice Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) Irene Laković, potpredsjednika Opštine Bijelo Polje Tufika Bojadžića, predstavnika Sekretarijata za izgradnju i investicije Opštine Mirka Lukovića, komisiju su činili i predstavnici nadzornog organa ENFORME d.o.o. Kotor, preduzeća koje je uradilo i projekat rekonstrukcije Muzeja, te predstavnik izvođača radova PROGRAM d.o.o. Nikšić.
Druga rekonstrukcija zgrade Muzeja koja je započeta u junu 2020. godine nije završena ni danas. Direktor te ustanove Željko Raičević kazao je da kašnjenje ne pogoduje muzejskim predmetima koji se čuvaju u nepovoljnim uslovima i za čije stanje postoji velika opasnost od pogoršanja.
Pojasnio je da je prema potpisanom sporazumu Ministarstva kulture, Opštine i UNDP-a, rekonstrukcija trebalo da bude završena do 30. oktobra 2020. godine.
“Od svog osnivanja 1957. godine Muzej je rekonstruisan samo jednom i to 1982. godine, sa ne baš najboljim arhitektonskim rješenjima za izlaganje i uslovima za rad, tako da se najnovija rekonstrukcuja zgrade sa pravom može okarakterisati kao najveći poduhvat u kulturi Bijelog Polja u posljednjih 70 godina”, kazao je on.
Zadatak Komisije koja je 16. juna boravila u Bijelom Polju bio je da urade pregled dosad izvedenih radova na rekonstrukciji zgrade Muzeja.
“Konstatovano je da je napravljeno dosta propusta, da se u značajnoj mjeri odstupilo od projektom predviđenih radova. Naime, propusti su napravljeni u dijelu segmenata unutrašnje i spoljne arhitekture i enterijera, a naročito u prostora za izlaganje i opremanje radnog prostora za stručno osoblje Muzeja. Zaključeno je, da se propusti moraju otkloniti što prije kako bi se stekli uslovi za nesmetan rad i konačno stekli uslovi za adekvatnu prezentaciju, zaštitu i valorizaciju kulturne baštine Bijelog Polja”, kazao je Raičević.
Zgrada muzeja je svojevrstan spomenik kulture, sazidan u periodu od 1889-1905. godine za potrebu ruždije (srednje svjetovne škole). Poslije oslobođenja Bijelog Polja od turske vlasti 1912. godine, u zgradi je bila smještena Državna realna gimnazija. Nakon Drugog svjetskog rata imala je razne namjene, da bi 1957. godine bila ustupljena Zavičajnom muzeju.
Bonus video: