Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) izražava razočaranje pokušajem Ministarstva rada i socijalnog staranja da, kako navode, obmane javnost Crne Gore i „ublaži“ veoma kritična zaključna razmatranja Komiteta UN o pravima osoba sa invaliditetom.
"Iz sadržaja saopštenja za javnost objavljenog na sajtu Ministarstva 31. avgusta se stiče utisak da je državna delegacija bila u Ženevi da se, zapravo, dodatno edukuje i informiše o Konvenciji koja je ratifikovana prije osam godina, a ne da dobije ocjenu do sada učinjenog i sopstvene odgovornosti pred osobama s invaliditetom u Crnoj Gori i međunarodnom zajednicom. Samo ovo saopštenje krši jednu od zaključnih preporuka Komiteta, a to je da „prenese zaključna razmatranja javnosti, uključujući inevladine organizacije, organizacije osoba s invaliditetom, kao i samim osobama s invaliditetom, članovima njihovih porodica, na nacionalnim imanjinskim jezicima, uključujući i znakovni jezik i u pristupačnim formatima, uključujući lako razumljivi format, i da ih učini dostupnim na Vladinom sajtu”, navodi se u saopštenju koje potpisuju Anđela Radovanović i Miroslava-Mima Ivanović.
Oni se pitaju da li su u Ministarstvu rada i socijalnog staranja svjesni činjenice da je ovakva forma saopštenja "daleko od pristupačnog i dostupnog, a još manje lako razumljivog oblika komunikacije s osobama s invaliditetom u Crnoj Gori".
"Možda u Ministarstvu smatraju da se ni zaključna razmatranja, kao ni čitav proces izvještavanja Komiteta, ne tiču osoba s invaliditetom. Pored lošeg pokušaja da prikriju činjenično stanje, kako pred Komitetom, tako i pred crnogorskom javnošću, Ministarstvo iznosi netačnu informaciju da je u obavezi da naredni izvještaj Komitetu podnese 2023. godine. Naprotiv, u zaključnim razmatranjima se navodi da Crna Gora mora podnijeti dva izvještaja, i to prvi za 12 mjeseci u obliku informacija o realizovanim preporukama, a drugi najkasnije do 12. aprila 2020. godine. Ne čudi nas „zbunjenost“ Ministarstva i to da su, budući da su s Inicijalnim izvještajem kasnili „samo“ dvije godine, sebi dali još tri godine „gratis“ da dostave dva izvještaja. Možda je Ministarstvu „razuman period od šest godina“ neophodan za nove izvještaje, iako je proteklo već osam godina od usvajanja Konvencije, što znači da je naša država već do sada makar dva puta trebala da izvještava Komitet", navodi se.
Dodaje se:
"Sistemu koji razumije svoje obaveze šest godina bilo bi dovoljno da: uskladi sve zakone i propise s Konvencijom, da ukine sistem oduzimanja poslovne sposobnosti, da usvoji jedinstvenu definiciju invaliditeta, da razvije i prikuplja baze podataka o osobama s invaliditetom u cilju planiranja i razvoja politika koje se tiču OSI, da razvije Strategiju deinstitucionalizacije, da obrazovanje zaista učini inkluzivnim, a ne integrativnim, i diskriminatornim, da spriječi prisilno medicinsko ispitivanje, da razvije sistem podrške za žene s invaliditetom žrtve nasillja, da obezbijedi jednakost u pristupu pravdi, da razvije sistem da sve OSI imaju pravo glasa, da prizna znakovni jezik kao jezik u službenoj upotrebi, da svako može da se kandiduje da bira i da bude biran, i u krajnjem, da omogući i osigura samostalno odlučivanje OSI u svim segmentima života... A sve ovo je Komitet naveo u svojim zaključnim razmatranjima. Jasno je da je državi s ovakvim pristupom potrebno i 60 godina za sve ove procese, ako nastavi dosadašnjom praksom i pristupom. "
UMHCG navoda da pohvale Komiteta za ta „postignuća“ delegacije Ministarstva u Ženevi staju jedva na pola stranice.
"Odnose se isključivo na usvajanje zakona i strateških dokumenata, za koje se, ipak, ističe da nijesu svi u potpunosti usklađeni sa Konvencijom, uključujući i sami Zakon o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom. Sve ostalo su kritike koje zauzimaju preostalih trinaest strana. S obzirom na to da je sasvim jasno da se preporuka Komiteta o širenju informacija o zaključnim razmatranjima neće ispuniti i doći do samih osoba s invaliditetom, UMHCG će uskoro na svom sajtu objaviti prevod zaključnih razmatranja, te ovim putem molimo medije da isti prenese", zaključuje se.
Bonus video: