UP i ANB imaju imena onih koji se bave eksploatacijom šuma

"Podnesene su brojne krivične prijave, zatvorene su pilane, podnesene su prekšajne prijave, oduzimana mehanizacija, brojni predmeti su formirani u državnim tužilaštvima i mi nastavljamo akciju", poručio je premijer

27182 pregleda 41 reakcija 41 komentar(a)
Foto: Printcreen
Foto: Printcreen
Ažurirano: 05.10.2023. 13:53h

Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) je sačinila izvještaj gdje je popisala lica i kompanije za koje se može osnovano sumnjati da rade nelegalnu sječu šuma u Crnoj Gori. Radi se o uništavanju prirodnih dobara svih građana koje u prethodne tri decenije vjerovatno prelazi cifru od milijardu eura, rekao je predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

Abazović smatra da su propisi u Crnoj Gori loši, kao i model koji se koristi za gazdovanje šuma i poručuje da će Vlada inicirati njihovu izmjenu.

On je sa članovima Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije obišao devastirani šumski prostor u Jelovici u Beranama. Savjet je sredinom septembra održao sjednicu posvećenu nelegalnoj eksploataciji šuma i formirao tim koji prati stanje na terenu.

Abazović je kazao da je država odlučna da objavi rat šumskoj mafiji, da će ljudi odgovarati i da se ubuduće nikakve sječe šuma i nelegalne aktivnosti neće tolerisati.

"Uprava policije, Uprava za inspekcijske poslove i Uprava prihoda i carina u saradnji sa Minstartvom poljoprivrede i Ministarstvom ekologije i drugim državnim institucijama je nakon sjednice savjeta koja je bila prije dvije nedjelje peduzela mnoge aktivnosti. Podnesene su brojne krivične prijave, zatvorene su pilane, podnesene su prekšajne prijave, oduzimana mehanizacija, brojni predmeti su formirani u državnim tužilaštvima i mi nastavljamo akciju", poručio je premijer.

Objasnio je da krčenja šume izaziva eroziju i problem sa potencijalnim poplavama koje značajno mogu da utiču na kvalitet života.

"Odlučni smo da nastavimo ovu akciju isto kao kad je bila u pitanju nelegalna eksploatacija šljunka. Ko hoće da radi po zakonu, može. Slažem se i prihvatam u ime Vlade da propisi koje imamo i model koji je izabran da se gazduje šumama nije najbolji i u tom kontekstu najavljujem da će Vlada Crne Gore pokrenuti inicijativu da se taj model promijeni. Ali dok se to ne promijeni, pravila se moraju poštovati", rekao je premijer.

Smatra da se treba utvrditi i odgovornost onih firmi koje su imali monopolistički položaj u gazdovanju šumama.

Specijalni tužilac Vukas Radonjić rekao je da je državno tužilaštvo organ krivičnog gonjenja, ne otkrivanja, to treba da rade Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije.

"Drago mi je da se jedan ovakav događaj desoi u samom srcu šume. Ovdje se uspostavlja saradnja između organa. Siguran sam da će sva tužilaštva odreagovati na pravi način kada od organa otrkivanja dobiju dokaze određenog kvaliteta i kvantiteta", rekao je Radonjić.

Adžić: Bitno da tužilaštvo bude efikasno

Ministar unutrašnjih poslova (MUP) Filip Adžić saopštio je da su kontrolisane 93 pilane, od kojih je njih osam zatvoreno, da je podnijeto osam krivičnih i na desetine prekršajnih prijava.

"Imali smo na stotine pregledanih teretnih motornih vozila, jedan dio njih je isključen iz saobraćaj, a dio poslat na tehnički pregled", dodao je Adžić.

Istakao je i da policija raspolaže imenima koja se dikretno bave eksploatacijom šume i najavio njihovo procesuiranje.

Filip Adžić
foto: Printcreen

"U ovom periodu policija raspolaže velikim brojem pribavljenih podataka i imena koja se direktno bave eksploatacijom šume. Mnogo je bitno da i tužilaštvo u tim slučajevima bude efikasno. Od danas niko ne može biti privilegovan, svi koji se zateknu u krivičnim djelima će biti sankcionisani", rekao je Adžić.

Oni koji se bave zaštitom prirode, ocjenjuje Adžić, do sada su bile tolerantni i gledali kroz prste ljudima koji se dugo godina bave ovim aktivnostima.

"Od danas je sa tim gotovo i svako će biti u nemilosti zakona ukoliko bude nelegalno eksploatisao šume", poručio je.

Bonus video: