Opštinski odbor Demokrata Pljevlja “najoštrije je osudilo neprimjerene kvalifikacije i neosnovano prebacivanje odgovornosti za stanje u DOO Vodovod Pljevlja na aktuelno rukovodstvo”.
To je navedeno u saopštenju Demokratske Crne Gore, kojoj je rukovođenje tim preduzećem pripalo prema koalicionom sporazumu.
Podsjećaju da je sadašnje rukovodstvo Vodovoda upravljanje preuzelo u stanju finansijskog sloma sa teretom od tri miliona eura duga koji se gomilao posljednjih 15 godina.
Nedavno je izvršna direktorica i tri člana Odbora direktora podnijeli ostavke, pravdajući to izostankom pomoći lokalne uprave u rješavanju nagomilanih finansijskih problema.
“Hrabro i smjelo, nošeni željom da podignu preduzeće iz pepela, uhvatili su se u koštac sa problemima računajući na razumijevanje i podršku onih koji su po zakonu dužni da je daju. Dakle, niko nije očekivao poklon ili volju, već izvršavanje zakonskih obaveza. Nečinjenje je nekada mnogo opasnije čak i od lošeg činjenja. Niti je korektno, niti je tačno, niti je dobronamjerno, kontinuiranu krivicu najmanje 15 godina rada prethodnih uprava koje su ostavile milionske dugove, stavljati na teret menadžmentu koji je bez pomoći osnivača ostavljen da riješi nerješivo. Novi menadžment i Upravni odbor je na visoko stručnom nivou, sa punim kadrovskim potencijalom u datom trenutku uložio napor da naslijeđeno stanje promjeni na zadovoljstvo zaposlenih, preduzeća i opštine. Ideje, mjere i programi od nadležnog Sekretarijata su izostale”, navodi se u saopštenju Demokrata.
Iz te partije su pozvali Sekretarijat za stambeno - komunalne poslove, saobraćaj i vode da objelodane ostavljena dugovanja po godinama, iznosima i imenima izvršnih direktora.
“Ukoliko se nadležni sekretarijat ogluši o istinito informisanje javnosti, Demokrate će objaviti i učiniti javno dostupnom tabelu sa imenom i prezimenom direktora, periodima obavljanja funkcije i ukupnim dugovanjem koje je iza njih ostalo, sa grafikonima i uporednim analizama. Takođe, očekujemo od Sekretarijata konkretan plan za prevazilaženje finansijske krize. Novac za racionalizaciju broja prekomjerno zaposlenih sa adekvatnim otpremninama, dokapitalizacija od najmanje 500.000 eura godišnje i pregovori sa ministarstvom finasija o moratorijumu u trajanju od 12 mjeseci na plaćanja akumuliranog poreskog duga, moguće su mjere koje bi doprinijele stabilizaciji stanja u Vodovodu i prevenciji stečaja”, ističu Demokrate.
Pozvali su sve one koji osporavaju stručnost i imaju primjedbe na rad rukovodstva da izađu sa "stručnim" predlozima.
“Kritika, bez rješenja i pasivan odnos ne može biti model za spas preduzeća.
Na kraju, odgovorno tvrdimo da na čelu DOO Vodovod Pljevlja nikada u istoriji nije bilo stručnijih, čistijih, uglednijih i sposobnijih kadrova, od onih koji su zbog nepravednog izostanka reakcije u rješavanju problema podnijeli ostavke.
I sam čin ostavki je čin odgovornih, čistih i časnih ljudi čija moralna vertikala i stručne reference ne dozvoljavaju da ulaze političke igre, spoticanja i nedobronamjerna ponašanja usled kojih trpe zaposleni. Demokrate pružaju ruku dogovoru i apelujemo da učinimo napore da zajednički, bez partijsko - interesnih ograda krenemo zajedno u rješavanje problema koje je ostavila prethodna vlast. Vjerujemo u dogovor i u njegovu realizaciju, na osnovu veoma konstruktivnog koalicionog sastanka, a na dobrobit svih građana Pljevalja.Za nas je uvijek ispred politike najvažnija istina. I istina je ta koja pobjeđuje i koja je građanima jedino važna. Kaže se "u politici je sve dozvoljeno" ali za naš politički pristup moralne vrijednosti i ljudski odnosi su ono što se pamti i što je jedino na kraju važno. Funkcije, mandati i rejtinzi su stvari koje su prolazne i ne smiju biti barijere rješavanju zajedničkih problema i zajedničkog zadatka - da svim građanima obezbijedimo kontinuirano i stabilno snabdijevanje vodom”, stoji u saopštenju Opštinskog odbora Demokratske Crne Gore.
Bonus video: