Lakušić: Odvažna i promišljena odluka Martinovića da odbije žalbu Montenegro petrola

"To je satisfakcija za dugogodišnju borbu Regionalnog vodovoda da dokaže da je eksploatacija šljunka i pijeska direktni uzročnik pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre"

4661 pregleda 3 komentar(a)
Lakušić, Foto: Regionalni vodovod Crnogorsko primorje
Lakušić, Foto: Regionalni vodovod Crnogorsko primorje

Odvažna i promišljena odluka ministra turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Vladimira Martinovića da odbije žalbu na rješenje Agencije za životnu sredinu (EPA), koju je uložila građevinska firma Montenegro petrol koja je vršila eksploataciju šljunka i pijeska u Drugoj zoni sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre, slobodno možemo reći, je jedna od istorijskih za Regionalni vodovod.

To je kazao predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje Zoran Lakušić.

"To je satisfakcija za dugogodišnju borbu Regionalnog vodovoda da dokaže da je eksploatacija šljunka i pijeska direktni uzročnik pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre koje snabdijeva vodom Crnogorsko primorje (sa 2600l/s u 2010. godini na 265 l/s ), čime je nanijeta nenadoknadiva šteta ne samo Regionalnom vodovodu već i Crnogorskom primorju, odnosno Crnoj Gori", kazao je.

Prema njegovim riječima regionalni vodovod je godinama zahtijevao da se zabrani eksploatacija šljunka i pijeska u zonama sanitarne zaštite jer, kako je kazao, utiče na smanjene izdašnosti izvorišta Bolje sestre.

"Čime se direktno utiče na mogućnost urednog snabdijevanja vodom Crnogorskog primorja. Brojne naučne analize i studije koje su rađene u organizaciji Regionalnog vodovoda nedvosmisleno su potvrdili navedenu tvrdnju", dodali su.

On je pojasnio da je njihovu tvrdnju potvrdila i Agencija za životnu sredinu koja je donijela Rješenje u kojem je, kako su naveli, eksplicitno rečeno da je „Montenegro petrol vadeći šljunak grubom nepažnjom opreratera usled devastacije prirodnih vrijednosti u koritu rijeke Morače na potezu od ušća Sitnice do Vukovačkog mosta, počinio štetu koja ima značajan negativan uticaj na dostizanje ili održavanje povoljnog statusa zaštićenih vrsta i prirodnih staništa predmetnog područja, kao i izdašnost izvorišta Bolje sestre.“

Prema njegovim riječima svi u Crnoj Gori vide direktnu povezanost eksploatacije pijeska i šljunka i pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre, osim, kako su naveli, Stručni tim za davanje mišljenja o Glavnom projektu o određivanju i održavanju zona i pojaseva sanitarne zaštite za izvorište „Bolje sestre” regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje

"Koji je imenovala Uprava za vode. Umjesto da se prihvati navedeni Glavni projekat koji je zasnovan na naučnim istraživanjima od strane Stručnog tima isti je osporen zbog stava, odnosno ubjeđenja da eksploatacija pijeska i šljunka u zonama sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre ne utiče na izdašnost ovog izvorišta", dodao je.

Lakušić je naveo da regionalni vodovod očekuje da uskoro dobije od Uprave za vode Rješenje o zonama sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre u skladu sa dostavljenim Glavnim projektom.

"Izvjesno je da dalje eksploatacije šljunka i pijeska u navedenom području neće biti pa nema potrebe za skraćivanjem zona sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre kako bi se ista omogućila", dodao je.

On je istakao da, između ostalog, regionalni vodovod očekuje da će Zaštitnik imovinsko pravnih odnosa Crne Gore obezbijediti ne tako malu nadoknadu štete koju je pretrpio i koju će, kako je kazao, trpjeti i u narednim godinama.

Bonus video: