Osnažiti žene da reaguju ukoliko postanu žrtve onlajn nasilja

Poruke žena iz javnog života koje su bile izložene govoru mržnje

2996 pregleda 0 komentar(a)
Foto: PR Centar
Foto: PR Centar

U Crnoj Gori onlajn nasilje nad ženama koje se bave javnim poslom rastući je problem, za koji je potreban sistemski odgovor, kao i jačanje institucionalne zaštite kako bi bile osnažene da reaguju ukoliko postanu žrtve.

To su, u video kampanji Centra za monitoring i istraživanje (CeMI), poručile žene iz javnog života koje su bile izložene govoru mržnje.

Poslanica Aleksandra Vuković Kuč kazala je da su onlajn nasilje i govor mržnje postali neizostavan dio života žena koje se bave javnim poslom, prenosi PR Centar.

„Ali, to nikada nećemo prihvatiti kao normalno! Kritika političkih stavova je legitimna, ali mržnja nije i ne može biti.Moja sloboda i sigurnost zavise od slobode svake žene na svijetu. Dok i jedna živi u strahu, moja sreća je prividna. Ne bojmo se. Borimo se“, poručila je Vuković Kuč.

Funkcionerka Građanskog pokreta URA Milijana Vukotić Jelušić rekla je da se suočila sa dezinformacijama, osudama, koje su širili korisnici društvenih mreža kako bi diskreditovali njen rad.

„Prokazana sam što sam nečija ćerka, sestra ili snaha, što sam premlada za funkciju, što predstavljam određeni politički subjekat. Sve to, preneseno iz sistema na društvene mreže dobija lako dimenziju linča, a istina ostaje nečujna. Zajedno možemo promijeniti ovu stvarnost“, navela je Vukotić Jelušić.

Bivša ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić istakla je da solidarnost i hrabrost moraju postati oružje žena protiv nasilja i nepravde.

„Ne smijemo dopustiti da nas tišina obeshrabri ili da nas predrasude zadrže u manje bitnim ulogama. Samo zajedno možemo srušiti zidove nasilja i stvoriti politički prostor u kojem će svaka žena biti cijenjena, podržana i poštovana. Jer kada žene zajedno stoje, svijet se mijenja“, navela je Srzentić.

Programska direktorica Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) Teodora Gilić istakla je da je potrebno da njegujmo političku kulturu u kojoj svaka žena ima pravo na svoj glas i svoje mišljenje.

„Radimo zajedno na stvaranju sigurnijeg onlajn okruženja za žene u politici“, poručila je Gilić.

Video je nastao u okviru projekta "Doprinos povećanju ženskog političkog aktivizma u Crnoj Gori", koji je finansijski podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, a koji sprovodi CeMI.

Bonus video: