AZLP: Kontrola imovine policajaca zakonita

Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, svi policijski službenici dužni su da podnesu izvještaj o imovini i prihodima, kao i imovini i prihodima bračnih i vanbračnih supružnika i djece

4408 pregleda 6 komentar(a)
Rutović, Foto: Boris Pejovic
Rutović, Foto: Boris Pejovic

Predlog Pravilnika o kontroli imovine, prihoda i životnog stila policijskih službenika nije u suprotnosti sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, ali je neophodno precizirati način obrade podataka prilikom kontrolisanja sa njima povezanih osoba, stav je Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.

U mišljenju se navodi da Pravilnik definiše pojam povezanih osoba, ali da se “ne na koji način će se vršiti obrada ličnih podataka prilikom kontrole povezanih lica pa je Savjet Agencije mišljenja da se isto treba precizirati”.

Mišljenje o usaglašenosti Predloga pravilnika sa Zakonom tražilo je u martu Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) - Direktorat za normativne poslove i razvoj policije.

Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, svi policijski službenici dužni su da podnesu izvještaj o imovini i prihodima, kao i imovini i prihodima bračnih i vanbračnih supružnika i djece koja žive u zajedničkom domaćinstvu posebnoj organizacionoj jedinici.

Bliži način dostavljanja i obrazac izvještaja predviđen je Predlogom pravilnika.

“Imajući u vidu članove 9 i 10 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, kojim se definiše i uređuje obrada podataka uz saglasnost lica, navedeni član je potrebno dopuniti na način što će se, pored zakona kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija dodati i zakon kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti”, ocjena je Savjeta AZLP, na čijem je čelu Željko Rutović.

Preciziraju da je članom 8 Predloga pravilnika propisano da tačnost i potpunost informacija iz izvještaja provjerava nadležni službenik, upoređivanjem tih podataka sa podacima organa i pravnih lica, a koji su dostupni u skladu sa zakonom.

“Kada službenik, ovlašćen za kontrolu rada Ministarstva, provjerava tačnost i potpunost podataka upoređivanjem tih podataka sa podacima organa i pravnih lica koji raspolažu tim podacima kao rukovaocima zbirki ličnih podataka, dužan je da istima podnese zahtjev koji sadrži informacije o kategorijama ličnih podataka koji se traže, njihovoj namjeni, pravnom osnovu za korišćenje i davanje podataka na korišćenje, vremenu korišćenja i dovoljno podataka za identifikaciju lica čiji se podaci traže, shodno članu 17 stav 2 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti”, precizirano je u mišljenju Savjeta AZLP.

Iz te institucije upozorili su da su rukovalac zbirke ličnih podataka i obrađivač ličnih podataka obavezni da obezbijede tehničke, kadrovske i organizacione mjere zaštite.

“Ako se obrada ličnih podataka vrši elektronskim putem, što je u konkretnom i slučaj, rukovalac zbirke obavezan je da obezbijedi da se u informacionom sistemu automatski evidentiraju korisnici ličnih podataka, podaci koji su obrađivani, pravni osnov za korišenje podataka, broj predmeta, vrijeme odjave i prijave sa sistema. Rukovalac je obavezan da odredi koji zaposleni i kojim ličnim podacima imaju pristup, kao i kategorije podataka koji se mogu dati na korišćenje i pod kojim uslovima, kao i da vodi evidenciju o korisnicima ličnih podataka u skladu sa svojim aktom. Ministarstvo dužno obuhvatiti navedene mjere pri izradi internog akta iz člana 4 ovog Pravilnika”, zaključili su iz AZLP.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović kazao je nedavno novinarima će pravilnik biti osnov za provjeru imovine i životnog stila svih policijskih službenika, a da će biti završen u najkraćem roku.

“Dakle, naš cilj nije samo da otkrijemo svako nezakonito postupanje policijskih službenika, već i da profesionalne policajce zaštitimo od ovakvog tereta...”, kazao je Šaranović.

Bonus video: