Kolašin: Saniraju trotoar i odvod

Neuređena pješačka infrastruktura već decenijama jedan od velikih problema Kolašina

2004 pregleda 4 komentar(a)
Ulica Milutina Lakićevića, Foto: Dragana Šćepanović
Ulica Milutina Lakićevića, Foto: Dragana Šćepanović

Kolašinsko Komunalno preduzeće završilo je u vrlo kratkom roku adaptaciju trotoara u Ulici Milutina Lakićevića. Sanirana je pješačka staza, koja je godinama bila neuslovna i kojom je bio skoro nemoguć siguran prolazak, prije svega za djecu koja tu ulicu često koriste kao put do škole.

Direktor Komunalnog Dušan Simović kazao je da da su, pored trotoara, sanirani i kanali za odvod atmosferskih voda.

“Uređenjem trotoara omogućeno je sigurnije i bezbjednije kretanje pješaka ulicom, koja se nalazi u samom jezgru grada. Urađen je novi sloj betona s obje strane ulice, a u narednim danima prostor će biti oplemenjen i gradskim mobilijarom, to jest klupama i žardinjerama”, kaže Simović.

Dušan Simović
Dušan Simovićfoto: Dragana Šćepanović

On podsjeća da su novac za radove obezbijeđeni iz kapitalnog opštinskog budžeta, po projektu Komunalnog. To preduzeće, najavljuje direktor, i ubuduće će nastaviti da radi na projektima adaptacije, sanacije ili rekonstrukcije trotoara.

“U planu su, između ostalog, radovi na adaptaciji trotoara u Ulici 13. jula, kako bi se prije početka nove školske godine u potpunosti obezbijedila bezbjednost djece. Ta saobraćajnica je, od otvaranja tunela Klisura, jedna od glavnih veza sa regionalnim putem, odnosno auto-putem”, najavljuje Simović.

Tim radovima, kaže on, pored toga što će grad dobiti “dugoočekivane trotoare i biti unaprijeđena sigurnost pješaka, naročito najmlađih, doprinijeće se ljepšem izgledu grada”,

Neuređena pješačka infrastruktura, već decenijama, jedan je od velikih problema Kolašina. Plan održive urbane mobilnosti, urađen je prije četiri godine, a u njemu je konstatovano da Opština nije donosila planska dokumenta kojima se pitanje saobraćaja i mobilnosti tretira na strateški i sveobuhvatan način. U tom dokumentu piše i da je decenijama saobraćajna politika dominantno bila usredsređena na motorni saobraćaj, te da se pri izvođenju infrastrukturnih projekata uglavnom nastojalo da se zadovolje potrebe kolskog saobraćaja, “dok se potrebe pješaka i biciklista posmatraju kao sekundarne”.

Bonus video: