UNESCO studija: Novinari bi trebalo da posebno ističu brz razvoj vještačke inteligencije, etičke dileme koje nosi...

"Razvoj i kontrola VI imaju uticaj na čitavo društvo. To znači da izvještavanje o VI mora informisati publiku o implikacijama same tehnologije, koje sežu izvan samog novinarstva", navodi se u saopštenju Medijskog savjeta za samoregulaciju

1491 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Novinari/ke bi trebalo da izvještavaju o vještačkoj inteligenciji (VI) sa jasnoćom i odgovornošću, posebno ističući njen brz razvoj, etičke dileme koje sa sobom nosi i značaj pravilnog informisanja javnosti, a važno je i da provjere informacije koje prenose i izbjegavaju senzacionalizam.

To se, prenosi PR Centar, navodi u UNESCO studiji "Priručnik za nastavnike novinarstva – Izvještavanje o vještačkoj inteligenciji", koju je preveo i objavio Medijski savjet za samoregulaciju (MSS), u sklopu UNESCO projekta "Izgradnja povjerenja u medije u Jugoistočnoj Evropi: Podrška novinarstvu kao javnom dobru", koji je podržala Evropska unija.

Priručnik
foto: PR Centar

"Razvoj i kontrola VI imaju uticaj na čitavo društvo. To znači da izvještavanje o VI mora informisati publiku o implikacijama same tehnologije, koje sežu izvan samog novinarstva. To na primjer obuhvata izvještavanje o dinamici moći u promjenjivom odnosu između kompanija, državnih organa, građana i racunarskih čipova, kao i između podataka i algoritama", kaže se u saopštenju MSS.

Ukazali su da dok mnoge primjene VI služe javnom interesu, novinarima treba uvid i ekspertiza da upozore na aspekte poput isključenja, nejednakih prednosti i kršenja ljudskih prava.

"U okviru svoje serije o obrazovanju u novinarstvu, UNESCO-v međunarodni program za razvoj i komunikacija (IPDC) podržao je Svjetski savjet za novinarsko obrazovanje u naručivanju ovog priručnika koji se bavi izvještavanjem o vještačkoj inteligenciji. Cilj je da se inspirišu i osnaže edukatori u novinarstvu kako bi pomogli studentima novinarstva i aktivnim novinarima da se na najbolji nacin nose s jednim od glavnih pitanja našeg vremena", navodi se u saopštenju MSS.

Pojašnjava se da je jačanje novinarskog obrazovanja jedan od ključnih rezultata koje želi da postigne IPDC, jedinstveni međuvladin program unutar sistema UN-a koji je specijalizovan za razvoj medija.

"Vještačka inteligencija danas značajno utiče na različite sfere društva, uključujući ekonomiju, obrazovanje, zdravstvo i mnoge druge oblasti. Ključno je da novinari/ke provjere informacije koje prenose i izbjegavaju senzacionalizam. Medijski savjet za samoregulaciju Crne Gore, kroz publikaciju 'Priručnik za nastavnike novinarstva: Izvještavanje o vještačkoj inteligenciji', ističe važnost korišćenja jednostavnih primjera i jasnog jezika u izvještavanju", kaže se u saopštenju.

Iz MSS su pojasnili da priručnik pruža praktične savjete i smjernice kako bi novinari/ke mogli bolje razumjeti i prenijeti složene teme vezane za vještačku inteligenciju na način koji je pristupačan široj publici.

Bonus video: