Podgorica: Ujedi pasa lutalica koštali 400.000 eura

U periodu od 2021. do kraja 2023. podgorička “Čistoća” isplatila stotine hiljada eura odštete građanima. Tokom šest mjeseci ove godine registrovano 180 ujeda

12268 pregleda 16 komentar(a)
Teško je utvrditi tačan broj pasa na ulicama, Foto: Privatna arhiva
Teško je utvrditi tačan broj pasa na ulicama, Foto: Privatna arhiva

Gradska kasa “lakša” je za skoro 400.000 eura koje je, u periodu od 2021. do 2023. godine, morala da isplati kao odštetu građanima zbog ujeda pasa lutalica, kazali su “Vijestima” iz podgoričke “Čistoće” na čijem je čelu Denis Hot.

Iz tog gradskog preduzeća kazali su da je “za šest mjeseci ove godine registrovano oko 180 slučajeva ujeda pasa”.

Dodaju da je za trogodišnji period, od 2021. do 2023. godine, ujeda pasa bilo više od hiljadu.

“U periodu od 2021. do 2023. godine je bilo 1.181 registrovani slučaj ujeda pasa. Po ovom osnovu isplaćena je odšteta u iznosu od 399.466,95 eura za navedeni period”, rekli su iz gradske “Čistoće”.

To preduzeće brine to što je, kako ističu, teško utvrditi tačan broj pasa na ulicama.

Za “Vijesti” kažu da se taj broj mijenja i iz razloga što Sklonište funkcioniše po principu “uhvati-steriliši-pusti”.

“To je humani način kontrole populacije pasa koji se nakon sprovedenog medicinskog tretmana i sterilizacije/kastracije, vraćaju na javne površine”, kazali su iz “Čistoće”.

Objašnjavaju da se određeni broj pasa vrati na javne površine, a neki pronađu i nove vlasnike kod kojih ostaju udomljeni.

“...A najviše njih ostaje u Skloništu, pa je tako na današnji dan zbrinuto 176 pasa. Psi lutalice nijesu problem već posljedica problema, a to je neodgovorno vlasništvo i sve veći broj napuštenih rasnih pasa”, kazali su iz podgoričke “Čistoće”.

Kako su “Vijesti” ranije pisale, u podgoričkom skloništu za napuštene životinje na Vrelima ribničkim vlada epidemija parvovirusa. Zabrana posjeta, pa i onih s ciljem udomljavanja, još je na snazi.

Inspekcijski nadzor izvršen je nakon apela volontera skloništa, a borbu s tom epidemijom izgubilo je najmanje 15 štenaca.

Konsultantkinja u skloništu za napuštene životinje Maša Jovanović kazala je da, kada se virus pojavi, teško ga je istrijebiti.

“Prenosi se veoma lako, putem kontakta. Uvijek je neki procenat preživljavanja 50 naspram 50, čak i u idealnim uslovima”, rekla je ranije Jovanović.

Bonus video: